לוגו גרדיאן
גרדיאן

בכירים במשא ומתן מטעם ארה"ב וטליבאן קרובים להסכם שעתיד לצמצם את הלחימה ולאפשר שיחות שלום בין הגורמים האפגניים - כך אמר היום (ראשון) השליח האמריקאי לשיחות עם טליבאן, זלמאי חלילזאד, יום לאחר שכוחות הארגון האיסלאמיסטי ביצעו מתקפה על העיר קונדוז בצפון המדינה שבה נהרגו 25 בני אדם, בהם 20 אנשי כוחות ביטחון אפגניים.

חלילזאד, יליד אפגניסטאן ומי שאחראי על המשא ומתן מטעם וושינגטון, אמר כי הוא מתכונן להגיע היום לקאבול, בירת אפגניסטאן, לאחר תשעה סבבים של דיונים עם גורמי טליבאן בקטאר. "אנחנו נמצאים בפתחו של הסכם שיפחית את מקרי האלימות ויפתח את הדלת עבור האפגנים לישיבה משותפת. זאת כדי לנהל משא מתן על שלום בר-קיימא ועל אפגניסטאן מאוחדת וריבונית שלא מאיימת על ארה"ב, בעלות בריתה או כל מדינה אחרת", צייץ חלילזאד בטוויטר.

ההודעה של הדיפלומט האמריקאי מגיעה יום לאחר שמאות לוחמי טליבאן השתתפו בקרב יריות ותקיפות אוויריות בעיר קונדוז - שבשנים האחרונות היתה קרובה פעמיים להיכבש.  

חלילזאד לא מסר פרטים נוספים על ההסכם המתגבש, שצפוי לכלול נסיגה של אלפי חיילים אמריקאים תמורת ערבויות מצד טליבאן שלא לאפשר את השימוש במדינה כבסיס למתקפות טרור מחוץ לאפגניסטאן. מנהיג בטליבאן אמר כי בארגון "ידונו כעת בהתפתחויות עם ההנהגה בזמן שחלילזאד צפוי להגיע לקאבול וליידע את ההנהגה האפגנית על ההחלטות שהתקבלו בשיחות השלום".

חיילים אפגנים אחרי שהדפו ניסיון השתלטות של טליבאן בקונדוז, אתמולצילום: AFP

ההסכם בין ארה"ב לבין טליבאן לא עתיד לסיים את הלחימה בין ארגון המורדים לבין כוחות הביטחון האפגניים, אלא יאפשר פתיחה של שיחות שלום "פנים-אפגניות", שצפויות להתקיים באוסלו, בירת נורווגיה. עם זאת, לא ברור אם בטליבאן יסכימו לדון ישירות עם ממשלתו של הנשיא אשרף גאני - המקבלת תמיכה מהמערב - שרואים בה משטר לא חוקי שהוכתר על ידי גורמים מחוץ למדינה. כמה גורמים בטליבאן מסרו כי יסכימו לשוחח רק עם גורמים אפגנים פרטיים ולא עם נציגי המדינה והוסיפו כי הם עדיין מתנגדים לבחירות לנשיאות שנקבעו ל-28 בספטמבר. כמו כן, לא ברור אם ההסכם יכלול את נסיגת כל 14,500 החיילים האמריקאים ולכמה זמן תיפרש הנסיגה.  

באפגניסטאן שוהים יותר מ-20 אלף חיילים זרים, שרובם שייך למשימה של ברית נאט"ו לאמן ולסייע לכוחות אפגניים. אלפי חיילים אמריקאים שמשרתים במדינה עוסקים במלחמה נגד ארגוני טרור ובהם המדינה האיסלאמית (דאעש) ואל-קאעידה.

פיגועי ההתאבדות ופעולות הלחימה מצד טליבאן נמשכות במקביל לשיחות הפיוס. אנשי הארגון הסתערו על קונדוז והשתלטו על אזורים נרחבים, כולל בית חולים, לפני שכוחות הביטחון האפגניים, בסיוע התקפות אוויריות, גרמו להם לסגת. הלחימה בקונדוז הדגישה עד כמה פגיעים אזורים נרחבים באפגניסטאן הנשלטים בידי טליבאן, שמחזיק בשטח הגדול ביותר מאז שהובס על ידי כוחות אמריקאיים ב-2001. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ