אסירה בארה"ב נאלצה ללדת לבדה בתא הכלא

דיאנה סנצ'ז קראה לעזרה, אך קיבלה בתגובה רק מזרן דק שהוכנס לתא שלה דרך חריץ מתחת לדלת. לפי תביעה שהוגשה נגד הרשוית, האחיות גם כשלו בלספק טיפול רפואי לתינוק אחרי שנולד

לוגו גרדיאן
גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סנצ'ז עומדת ללדת בתא הכלא שלה, כפי שתועדה במצלמות האבטחה
לוגו גרדיאן
גרדיאן

בתא הכלא שלה, דיאנה סנצ'ז ידעה שהיא עומדת להתחיל ללדת. היא הרגישה צירים כבר כמעט חמש שעות. צילומי אבטחה מראים אותה דופקת על דלת התא וקוראת לעזרה מעט לפני השעה עשר בבוקר 31 ביולי, 2018. אך כל מה שסנצ'ז קיבלה בתגובה היה מזרן לבן ודק, שהוכנס לתא שלה מתחת לחריץ הדלת. במשך שעה, סנצ'ז התפתלה מכאבים בשל צירים חזקים וצעקה לעזרה, כפי שניתן לראות בצילומי האבטחה.

סנצ'ז בת ה–27 ילדה לבדה בתא ללא השגחה רפואית או טיפול, כך לפי התביעה שהוגשה בשבוע שעבר לבית משפט פדרלי נגד מדינת דנוור, בית חולים במדינה וכמה אחיות ושוטרים. "מה שהיה אמור להיות אחד הימים השמחים בחייה הפך שלא לצורך ליום של טרור, כאב והשפלה", נכתב בתביעה.

בתביעה נכתב כי הגופים האחראיים הפרו את הזכויות החוקתיות של סנצ'ז ושל תינוקה, זכר ששקל מעט יותר מ–2.2 קילוגרם. על הממשל לספק טיפול רפואי לאנשים תחת השגחתו, אמרה מארי ניומן, עורכת הדין של סנצ'ז. "דיאנה עדיין נאבקת", הוסיפה עורכת הדין, "היא סובלת מפלאשבקים לאירוע. היא היתה מפוחדת לחלוטין ואיש לא עשה דבר כדי לתת לה את הטיפול הרפואי שכל כך ברור שהיא הצטרכה. זוהי טראומה שלא נעלמת".

סנצ'ז נכלאה בגין גניבת זהות. היא פדתה צ'ק שהיה שייך לאחותה, הודתה באשמה ונגזרו עליה שנתיים מאסר על תנאי, אמרה עורכת הדין. עם זאת, סנצ'ז לא עמדה בתנאים ונכלאה ב–14 ביולי. סנצ'ז כבר היתה בחודש התשיעי כשהועברה לתא ביחידה הרפואית, מופרדת משאר האסירות. לפי עורכת הדין שלה, צוות רפואי עקב אחרי הנעשה בתא בעזרת מצלמת וידאו.

יום לפני שילדה, אחות שבדקה את סנצ'ז ייעצה לה לבקש עזרה רפואית "מיד" לאחר הציר הראשון. בבוקר למחרת, סנצ'ז הודיעה לסוהר שהביא לה ארוחת בוקר שכבר יש לה צירים, כך לפי התביעה. בשעות לאחר מכן, סנצ'ז דיברה עם סוהרים ואחיות לפחות שמונה פעמים ועדכנה אותם בנוגע לצירים, נכתב, ובסביבות השעה 9:45 בבוקר אחות ציינה שהמים של סנצ'ז ירדו ושהתחתונים שלה רטובים ומוכתמים בדם, אך עובדי בית הכלא לא לקחו אותה לבית חולים. רק לאחר שסנצ'ז ילדה בתא הכלא שלה נכנסה אחות כדי לבדוק אותה, כפי שניתן לראות בסרטוני האבטחה.

לפי התביעה, האחיות כשלו בלספק לתינוק טיפול רפואי בסיס שלאחר לידה – לא דאגו לחמם אותו או לנקות אותו כנדרש, ולא היו בנמצא מלחציים כדי לחתוך את חבל הטבור. משרד השריף בנדוור ערך בדיקה פנימית וקבע כי השוטרים עקבו אחר הפרוטוקול, מסרה דוברת מטעם המשרד. ניומן הוסיפה כי סנצ'ז חייה כעת עם משפחתה ועם התינוק שלה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ