שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

הוריקן דוריאן מכה בחופי קרוליינה, מניין ההרוגים באיי בהאמה עלה ל-30

הסופה העזה אמנם נחלשה לרמה 2, אך הביאה גשמים כבדים ורוחות במהירות 175 קמ"ש, וגרמה להצפות ולהפסקות חשמל נרחבות בדרום קרוליינה. ראש ממשלת מדינת האיים: מדובר בטרגדיה בקנה מידה היסטורי

גרדיאן
אי-פי
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
רחוב מוצף בצ'רלסטון, דרום קרוליינה, היום
גרדיאן
אי-פי

הוריקן "דוריאן" נחלש היום (חמישי) לרמה 2 לאחר שפגע באיי בהאמה, אך הוא עדיין מוגדר כסופה רבת עוצמה. הסופה הגיעה לאזור דרום קרוליינה והביאה עמה גשמים כבדים ורוחות עזות במהירות 175 קמ"ש, וגרמה להצפות ולהפסקות חשמל נרחבות. כשדוריאן פגע באיי באהמה, הוא דורג כהוריקן ברמה 5.

חזאים בארה"ב הזהירו מפני עלייה במפלס המים, יותר משני מטרים באזורים המוצפים בדרום קרוליינה, ומיליוני בני אדם התבקשו להתפנות מבתיהם. מושל דרום קרוליינה, הנרי מקמאסטר, פנה לתושבים באזורי הפינוי וביקש מהם "להתפנות באופן מיידי". לאנשים יש עוד זמן לעזוב, הוא אמר, "אך עליהם לעשות זאת מיד". סך הכל פונו כ-360 אלף בני אדם מבתיהם בדרום קרוליינה. 200 אלף לקוחות נותקו מרשת החשמל במדינה ו-12,800 נוספים נותקו בג'ורג'יה.

מספר ההרוגים כתוצאה מפגיעת דוריאן באיי בהאמה עלה ל-30, כך הודיעו הרשויות. ראש ממשלת מדינת האיים, הוברט מיניס, שהוסיף כי מדובר "בטרגדיה בקנה מידה היסטורי". גורמים רשמיים הוסיפו כי מניין ההרוגים צפוי לעלות. במסיבת עיתונאים שהתקיימה אמש, אמר ראש הממשלה כי מתרחשים מעשי ביזה באיי אבאקו, קבוצת איים צפונית בבהאמה, שספגה את הפגיעה הקשה ביותר.

מיניס בחן את הנזקים ממטוס שחלף מעל איי אבאקו. הוא הגדיר את המראות באזור הצפוני של בהאמה "בכייה לדורות". אזור זה כולל גם את גרנד בהאמה, האי הצפוני ביותר בקבוצת האיים, ש-70% משטחו כוסו במים. ראש הממשלה הוסיף ש"אנו מבקשים להתפלל למען המשפחות ואלו שנהרגו".

חלקים נרחבים באיי אבאקו בלתי נגישים לצוותי החילוץ, שמתמקדים בשלב זה בפינוי האוכלוסייה. משמעות הדבר היא שהיקף ההרס עדיין לא ידוע לחלוטין. מארק לואוקוק, שאמון על מתן הסיוע ההומניטרי במצבי חירום מטעם האו"ם, אמר לגרדיאן שבארגון מעריכים שכ-70 אלף בני אדם בצפון איי הבהאמה עדיין זקוקים לסיוע. 

כוחות של משמר החופים האמריקאי ומסוקים של חיל הנחתים מסייעים בהעברת תושבים מאיי אבאקו למרכז הסיוע בנסאו, בירת איי בהאמה. צוותי ההצלה סיפרו כי הם מתמודדים עם אתגר גדול בשל היקף הנזק והמרחק של האיים. הניסיונות להקים באבאקו אתר חילוץ קבוע כשלו כיוון שמערכות המים לא מתפקדות באזורים הנגישים. משמר החופים האמריקאי חילץ 114 אנשים עד אתמול אחר הצהריים ולגרדיאן נמסר כי "שישה מסוקי חילוץ חילצו כ-60 פצועים באורח אנוש".  

קית ווב, טייס מסוק חילוץ של חיל הנחתים, סיפר כי צוותו חילץ תינוקת בת שבעה שבועות שסבלה מאלח דם חמור ושני ילדים, בני שש ושבע, שסבלו מהיפותרמיה. תושבים שפונו לאחרונה אמרו כי בימים האחרונים לא היה בסביבתם מזון ובמקרה אחד דווח על אדם שמת מדום לב.

מיניס אמר כי שוחח עם נשיא ארה"ב דונלד טראמפ, שאמר לו כי הוא עתיד לבקר באיי בהאמה. "נעשה המון", אמר אתמול טראמפ. הנשיא הוסיף ש"כפי שניתן לדמיין, הם מתקשים שם עם התקשורת". ממשלת בריטניה הוציאה לדרך משלחת סיוע שכוללת בעיקר כלי שייט של חיל הים המלכותי.

תגובות