טראמפ לא שלל שיקל את הסנקציות על איראן: "נראה מה יקרה"

רשת בלומברג דיווחה שנשיא ארה"ב דן בהסרת העיצומים על טהראן כדי להשיג פגישה עם רוחאני ושהבית הלבן החל בהכנות לפגישה. בולטון, כך דווח, התנגד להקלת העיצומים על טהראן וניהל ויכוח סוער עם טראמפ. לאחר מכן התקבלה ההחלטה לפטרו

אמיר תיבון
רויטרס
הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הזוג טראמפ בבית הלבן, היום
אמיר תיבון
רויטרס
הארץ

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ לא פסל היום (רביעי) את האפשרות של הקלה בסנקציות על איראן. "נראה מה יהיה", אמר הנשיא לכתבים בחדר הסגלגל כשנשאל על הסוגיה, והוסיף שהוא מאמין שאיראן רוצה להשיג הסכם על תוכניתה הגרעינית.

רשת בלומברג דיווחה מוקדם יותר שהנשיא האמריקאי דן בהקלת הסנקציות על איראן כדי שצעד זה יסייע לו לפגוש בהמשך החודש את נשיא איראן חסן רוחאני. לפי שלושה אנשים המעורים בנושא, היועץ לביטחון לאומי ג'ון בולטון התנגד בתוקף לדבר וניהל ויכוח סוער על כך עם הנשיא.

הנושא של הקלה בסנקציות על טהראן עלה במהלך פגישה שנערכה שלשום בחדר הסגלגל בהשתתפות הנשיא והצוות לביטחון הלאומי. שר האוצר סטיבן מנוצ'ין הביע את תמיכתו בצעד כדרך לחדש את שיחות המשא ומתן עם איראן, כך לפי כמה אנשים ששוחחו עם בלומברג. בהמשך אותו יום, טראמפ החליט להדיח את בולטון מתפקידו והכריז על כך אתמול.

טראמפ ובולטון בבית הלבן, במאיצילום: AFP

טראמפ אמר היום שבולטון לא הסתדר עם אישים חשובים בממשל, והוסיף שיועצו לביטחון לאומי עשה כמה טעויות, בהן התעקשותו על "המודל הלובי". כלומר, דרישה מאיראן להוציא משטחה את היכולת הגרעינית שלה ללא פשרות והעברת הדלק הגרעיני לארה"ב – כפי שעשו בעבר עם מועמר קדאפי.

באתר האינטרט של נשיא איראן נכתב כי רוחאני שוחח בטלפון עם נשיא צרפת עמנואל מקרון ואמר לו: "מנקודת המבט של הממשלה האיראנית, הפרלמנט והעם, משא ומתן עם ארה"ב הוא חסר תכלית תחת סנקציות. אנחנו מוכנים לשוב למחויבויות של הסכם הגרעין לאחר השלמת ההסכמים עם אירופה".

רוחאני: ארה"ב הפרה את הסכם הגרעין

לטענת רוחאני, ארה"ב הפרה את המחויבויות שלה להסכם מ-2015 בכך שפרשה ממנו בשנה שעברה. "פגישה של שש המעצמות אפשרית רק אם הסנקציות יוסרו", אמר רוחאני למקרון. לדבריו, הצעד השלישי שבו נקטה באחרונה איראן כחלק מנסיגתה מהסכם הגרעין - פיתוח צנטריפוגות חדשות להעשרת אורניום - נמצא תחת פיקוח של סבא"א. כמו כן, הוא אמר לנשיא הצרפתי ש"הצעד הזה הפיך".

לפי כמה מקורות, הבית הלבן החל בהכנות לפגישת טראמפ עם רוחאני בשולי העצרת הכללית השנתית של האו"ם שתיערך בניו יורק בסוף החודש. עם זאת, לא ברור עדיין אם האיראנים יסכימו לשיחות מסוג זה בשעה שהם עדיין סובלים מסנקציות אמריקאיות נוקשות.

אפשרות אחת, כך מעריכים, היא שטראמפ ייפגש עם רוחאני ביחד עם נשיא צרפת מקרון. טראמפ כבר הביע את רצונו להיפגש עם מנהיגי איראן. אף שבפניו יעמדו לא מעט מכשולים פוליטיים כדי להוציא לפועל את המהלך החריג, הדחתו של בולטון משפרת את הסיכויים שפגישה בין רוחאני לבין הנשיא האמריקאי תתקיים.

נשיא איראן רוחאני בטהראן, בחודש שעברצילום: AFP

"בולטון דאג לחסום את כל הדרכים לדיפלומטיה עם איראן, כולל תוכנית שהושגה בתיווך מקרון", כתבה בטוויטר סוזן דימאג'יו, עמיתת מחקר בכירה במכון קרנגי לתרומה לשלום בינלאומי. "הצרפתים מציעים לטראמפ דרך לצאת מהבלגן שהוא יצר. הוא צריך לקחת את זה".

בתוך כך, שגריר ישראל בוושינגטון, רון דרמר, אמר אתמול באירוע לרגל ראש השנה כי "עכשיו זה לא הזמן להוריד את הלחץ מאיראן, אלא דווקא להגביר את הלחץ". דרמר לא הביע ישירות ביקורת על ממשל טראמפ, אבל הביע תקווה שהממשל לא ישנה כיוון בנושא האיראני. הוא דיבר שעות ספורות בלבד לאחר ששר החוץ האמריקאי, מייק פומפאו, אמר כי טראמפ יהיה מוכן להיפגש עם נשיא איראן רוחאני "ללא תנאים מוקדמים".

בישראל מתעלמים מפיטורי בולטון

דרמר לא הזכיר בנאומו כלל את בולטון, למרות שהשניים נחשבים למקורבים במיוחד. בולטון היה הגורם הניצי ביותר בתוך הבית הלבן בנושא איראן, והוא עבד באופן צמוד עם דרמר. לעומת זאת, דרמר כן הודה והחמיא בנאומו לג'ייסון גרינבלט, השליח המיוחד של טראמפ למזרח התיכון, שהודיע בשבוע שעבר על פרישתו מהממשל. גרינלבט, בניגוד לבולטון, פרש בשל נסיבות משפחתיות ולא בגלל ויכוח עקרוני עם הנשיא טראמפ.

ההתעלמות של דרמר מבולטון מתואמת עם ראש הממשלה בנימין נתניהו, שגם לא הגיב כלל לפיטורין ביממה שחלפה של היועץ לביטחון לאומי מאז הציוץ של טראמפ בנושא. במקרה של גרינבלט, לעומת זאת, נתניהו הוציא הודעה שבה הודה לשליח האמריקאי על מאמציו לקידום השלום, זמן קצר לאחר שהתפטרותו של גרינלבט הפכה לפומבית.

בולטון היה בשבועות האחרונים איש הקשר המרכזי בממשל טראמפ לשיחות בנושא מחווה ביטחונית שתסייע לנתניהו לנצח בבחירות. הוא דן עם גורמים ישראליים באפשרות של קידום הסכם הגנה בין המדינות, ונתניהו אף הצהיר בפומבי בשבוע שעבר כי נעשים מאמצים להביא את בולטון ואת מקבילו הרוסי לביקור משותף בישראל, דומה לזה שהתקיים בתחילת מערכת הבחירות הנוכחית. פיטוריו של בולטון הורידו את האפשרות של ביקור כזה מעל סדר היום.

בולטון אינו הנץ היחיד בנושא איראן בשורות הממשל - גם שר החוץ מייק פומפאו מחזיק בעמדות קשוחות כנגד איראן, אולם במערכת הישראלית חוששים שהנאמנות האישית שלו לנשיא טראמפ תגבר על עמדותיו בנושא, אם טראמפ אכן יפנה למהלך של שיחות עם איראן. החשש הזה התחזק בעקבות דבריו של פומפאו במסיבת העיתונאים בבית הלבן על משא ומתן ללא תנאים מוקדמים.

בשעה שטראמפ מנסה להשיג פגישה עם רוחאני, איראן גינתה היום את "המזימה האמריקאית–ישראלית" להפעיל לחץ על סבא"א, לאחר שהסוכנות הבינלאומית ביקשה בימים האחרונים מטהראן לשתף איתה פעולה ביעילות רבה יותר לאחר שהתגלו עקבות אורניום באחד האתרים שלה, כך לדברי דיפלומטים.

לסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית יש סמכויות נרחבות לבצע בדיקות באיראן בהתאם להסכם הגרעין שעליו חתמה טהראן ב-2015 עם שש המעצמות – ארה"ב, רוסיה, סין, צרפת, בריטניה וגרמניה. בימים האחרונים קראה סבא"א לאיראן לשתף פעולה, אולם סירבה לפרט מה הניא אותה לצאת בקריאה בטענה שהסיבה לכך סודית.

דיפלומטים אמרו לסוכנות הידיעות רויטרס שסבא"א רוצה שאיראן תסביר כיצד התגלו עקבות אורניום באתר שראש הממשלה בנימין נתניהו תיאר בשנה שעברה כ"מחסן אטומי סודי".

"יומיים לפני ישיבת חבר המנהלים של הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית, אנחנו עדים למזימה אמריקאית–ישראלית, שזוכה לתמיכת התקשורת של שתי המדינות הללו", אמר שגריר איראן בסבא"א, קאזם ג'ריבאבדי בהודעה לחבר המנהלים של הסוכנות לפני תחילת הפגישה שלשום. בדבריו הוא התייחס במיוחד לבולטון, שפוטר אתמול על ידי טראמפ מתפקידו כיועץ לביטחון לאומי. בשבת, שעות אחדות לפני שהמנכ"ל בפועל של סבא"א הגיע לטהראן לביקור, בולטון צייץ כי "יתכן שאיראן מסתירה חומר ו/או פעילות גרעינית".

איראן טוענת מצדה כי תוכנית הגרעין שלה נועדה לצרכי שלום בלבד.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ