ממשל טראמפ יאפשר קידוחי נפט וגז בשמורת הטבע הגדולה באלסקה

הרשות לניהול קרקעות בממשל האמריקאי תחל לחלק חוזים לקדיחה עוד לפני סוף השנה הנוכחית. הצעד צפוי לפגוע בדובי הקוטב, באיילי הצפון וגם בתושבי הילידים באזור

גרדיאן
אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיות בר בשטח השמורה המוגנת באלסקה
גרדיאן
אי-פי

ממשל טראמפ אישר היום (שישי) לבצע קידוח גז ונפט בשמורת הטבע הגדולה באלסקה, שהיתה בהגנה ממשלתית מזה עשורים. הרשות לניהול קרקעות (BLM) בארה"ב תציע חוזים לקדיחה בכל שטח השמורה העצומה, המשתרעת על כ-80 אלף קמ"ר ומאכלסת דובי קוטב ומין של אייל הצפון. גם הילידים באלסקה צפויים להיפגע מהמהלך, שכן הם דגים וצדים בשטחים המוגנים לשעבר.

שעות לפני הודעת הממשל העביר בית הנבחרים הצעה המעגנת את ההגנה על האזור. עם זאת, הסנאט הנשלט על ידי הרפובליקאים צפוי לחסום אותה בהמשך. "שלא במפתיע, הממשל בחר בחקיקה האגרסיבית ביותר", אמר אדם קולטון, העומד בראש ארגון סביבה באלסקה, "בלי בכלל להעמיד פנים שיש פה מידה של איפוק או הגנה משמעותית".

הרשות הממשלתית הודיעה כי בכוונה להתחיל לחלק חוזים להחכרת השטח עוד לפני תום השנה הנוכחית. לפי הערכות פנימיות של BLM, הזיהום מקדיחות באזור מדי שנה ישתווה לזה של מיליון כלי רכב שיעלו על הכביש. עם זאת, רשות הדגה וחיות הבר בארה"ב אמרה כי מדובר בהערכת חסר וציינה כי בדו"ח של הרשות לניהול קרקעות מתייחסים להתחממות הגלובלית כתהליך שאינו מושפע מהתנהגות אנושית.

בחודש שעבר פורסם בניו יורק טיימס כי הסכום שיתקבל מהקדיחה בשמורה קטן בהרבה מזה שהעריך בתחילה הממשל. לפני כשנתיים, כשהממשל החל לדחוף לפתיחת הפארק הלאומי לחיפושי נפט הוא צפה כי הקידוחים יניבו לקופת המדינה סכום של 1.8 מיליארד דולרים, אך העיתון מצא כי החכרת השטח תנפיק רק 45 מיליון דולר בעשור הקרוב.

במקביל, הממשל האמריקאי ביטל תקנות שחוקקו ב-2015 ומטרתן לשמור על מקורות המים בארה"ב. התקנות דרשו מיזמים ומפעלים לקבל אישור פדרלי לשינויים או זיהומים שהם מבצעים במקורות מים טבעיים, כמו אגמים או נחלים. כעת, כשהחקיקה בוטלה, מפעלים יכולים לזהם מקורות מים קטנים בלי ידיעת הממשל. הטענה הרפובליקאית העומדת בבסיס ביטול התקנות היא שהן מיותרות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ