מספר ההפלות בארה"ב הגיע לנתון הנמוך ביותר מאז שהפכו לחוקיות ב-1973

מחקר מצא כי מספר ההפלות לאלף נשים בגיל הפוריות ירד מ-16.9 ב-2011 ל-13.5 ב-2017 – השיעור הנמוך ביותר מאז פסיקת "רו נגד וייד" לפני כ-50 שנה ■ החוקרים מייחסים את הירידה לנגישות גבוהה לאמצעי מניעה ולירידה במספר היריונות מאשר לחוקים שמגבילים הפלות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מרפאה לביצוע הפלות בטקסס, החודש

מספר ההפלות בארה"ב רשם ירידה והגיע לרמות שיא נמוכות - כך לפי מחקר חדש שפורסם היום (רביעי). המחקר מייחס את השיעור הנמוך לנגישות הגבוהה לאמצעי מניעה ולמספר היריונות נמוך, מאשר לחוקים המגבילים הפלות במדינות מסוימות.  

אליזבת נאש, מנהלת בכירה במכון גוטמכר, שחוקר מגבלות על הפלות בארה"ב, פרסמה את הממצאים בדו"ח ואמרה כי "שיעורי ההפלות ירדו כמעט בכל מדינה ואין שום דפוס ברור הקושר את הירידות הללו למגבלות החדשות". המכון שתומך בזכות להפלה, אוסף מעת לעת נתוני הפלות בעזרת סקר בתי חולים ומרפאות, מידע ממחלקות הבריאות ומקורות נוספים. לפי הערכת המכון, בשנת 2017 בוצעו 862 אלף הפלות בארה"ב - כמעט 200 אלף פחות ביחס לשנת 2011. מספר ההפלות לאלף נשים בגיל הפוריות ירד מ-16.9 בשנת 2011 ל-13.5 בשנת 2017 - השיעור הנמוך ביותר מאז פסק הדין של בית המשפט העליון "רו נגד וייד" שהפך את ההפלה לחוקית בשנת 1973. 

אחד ההסברים שמספק הדו"ח לשיעור ההפלות הנמוך הוא השימוש הגובר בשיטות למניעת היריון לטווח הארוך ובהן התקנים תוך-רחמיים ושתלים, שכעת מכוסים בארה"ב בביטוחים על פי חוק. על כן, גם שיעורי הלידה ירדו. "אם ההגבלות היו המניע העיקרי היינו מצפים ששיעורי הילודה יעלו", אמרה נאש. לדבריה, בארבע המדינות שחוקקו הגבלות חדשות בין 2011 ל-2017 - צפון קרוליינה, מיסיסיפי, ויומינג וג'ורג'יה - שיעורי ההפלות דווקא עלו.

הפגנה של מתנגדים לאיסור על הפלות מול בית המשפט העליון של ארה"ב בוושינגטון, בחודש ינוארצילום: AFP

המחקר אינו כולל נתונים משנת 2018, אז העבירו כמה מדינות שמרניות חוקים מחמירים במיוחד שאוסרים למעשה על מרבית ההפלות. חוקים נדונית בבתי המשפט לאחר שהוגשו עתירות נגדם.

אולם במהלך התקופה הנחקרת, בשנים 2017-2011, 32 מדינות בארה"ב העבירו סך של 394 מגבלות חדשות על הפלות. לפי מחברי המחקר, הגבלה אחת – שדרשה מספקי הפלות לעמוד בקריטריונים מסוימים - אכן גרמה לסגירת מרפאות רבות בטקסס ובאוהיו. עם זאת, בשל העובדה שמרפאות חדשות נפתחו בצפון-מזרח ובמערב ארה"ב, מספר המרפאות הכולל גדל מעט, כך אמרה רחל ג'ונס, מדענית במכון גוטמכרר.

במחקר נמצא כי גם במדינות בהן מספר המרפאות גדל - שיעור ההפלות פחת. נאש אמרה כי ככל הנראה הסיבה לכך היא שבכמה מהמדינות בהן נפתחו מרפאות חדשות מעניקים גישה לשירותי בריאות, בהם חינוך מיני.

החוקרים אמרו כי יחס ההפלות – מספר ההפלות מתוך מאה היריונות שהסתיימו בהפלה או בלידה – היה 18.4 ב-2017, ירידה לעומת 2011 אז עמד היחס על 21.2. החוקרים לא הסבירו אם הירידה שיקפה עלייה במספר הנשים שרצו ללדת או רצו הפלה אולם לא היתה להן גישה לבצע אותה, או אם מדובר בשילוב של שתי הסיבות.

המחקר גם מצא כי הפלה תרופתית – הליך לא כירורגי שמאפשר לנשים בשבוע עשירי של ההיריון או פחות לעבור הפלה על ידי נטילת שתי תרופות – משנה לגמרי את נוף ההפלות.

על פי ההערכות, 60% מהנשים שהיו בשלב מספיק מוקדם של ההיריון בחרו ליטול גלולות להפסקת היריון ב-2017. גלולות אלה היו אחראיות ל-39% מכלל ההפלות שנרשמו באותה שנה. ב-2017, קרוב לשליש מהמרפאות הציעו רק הפלה תרופתית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ