דיווח: ישראל ביצעה ניסוי גרעיני ב-1979, אבל ארה"ב העדיפה לטייח את האמת

היום לפני 40 שנה קלט לוויין ריגול אמריקאי הבזק כפול מעל דרום האוקיינוס האטלנטי. בממשל קרטר טענו שהיתה תקלה בלוויין, אולם כתב העת "פוריין פוליסי" מפרסם עדויות מדעיות שמוכיחות אחרת

עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נשיא ארה"ב ג'ימי קרטר וראש ממשלת ישראל מנחם בגין בבית הלבן, ב-1977
עופר אדרת

40 שנה אחרי הפיצוץ המסתורי מעל האוקיינוס האטלנטי, אשר חוקרים רואים בו ניסוי גרעיני שביצעה ישראל, פירסם כתב העת האמריקאי "פוריין פוליסי" אסופת מאמרים המפרטים את מאמצי הטיוח של הממשל האמריקאי בפרשה.

ב-22 בספטמבר 1979 קלט לווין ריגול אמריקאי ישן הבזק כפול מעל דרום האוקיינוס האטלנטי. "כעת, 40 שנה אחרי, קיים קונצנזוס מדעי והיסטורי, שמדובר היה בניסוי גרעיני ושזה חייב היה להיות ישראלי", אומר חוקר הגרעין הישראלי, אבנר כהן. לצד זאת, לדבריו, קיימת הסכמה רחבה בקרב החוקרים על כך שבפרשה היה טיוח, שמקורו בארה"ב. 

אחת הסברות היא כי הממשל האמריקאי, בראשות הנשיא ג'ימי קרטר, ביקש להימנע מחשיפת האמת, לכאורה, לפיה ישראל עומדת מאחורי הניסוי. "אם הם היו אומרים שזו ישראל, ייתכן שצריך היה להפעיל נגדה סנקציות, וזה הדבר האחרון שהאמריקאים רצו להגיע אליו", אומר כהן. 

בקונטקסט ההיסטורי, כמה חודשים אחרי חתימת הסכמי קמפ-דייויד בין ישראל למצרים בתיווך קרטר, חשיפת מעורבות ישראלית אפשרית בניסוי הגרעיני היתה עלולה להביך מאוד את ארה"ב. כהן מציין כי אינו יודע אם קרטר היה מעורב באופן אישי בטיוח, ככל שהיה. "אנחנו לא יודעים אם באמת החליטו באופן מודע למרוח את הנושא, או שכמה אנשים עשו מניפולציה והאחרים קיבלו את הדעות שלהם", אמר. הוא מעריך, כי עדויות לטיוח כזה לא יימצאו בכתב. "מן הסתם דברים נאמרו בעל פה ולא נכתבו במסמכים", הוא אומר.

ועדת מומחים אמריקאית, שהוקמה בהוראת קרטר, באותה שנה, הגיעה למסקנה המפתיעה, לפיה לא מדובר בניסוי גרעיני, והציעה שהיתה תקלה בלוויין. כהן מסביר, עם זאת, כי הוועדה בחנה את הנושא במונחים "הסתברותיים ולא מוחלטים".

הכור הגרעיני בדימונה, ב-2002צילום: AFP/ תומאס קואקס

לדברי כהן, היום כבר ברור כי מדובר בטיוח, בין השאר משום שיש "לפחות שלוש עדויות מדעיות בלתי תלויות, שאינן קשורות ללווין, שמאשרות את קיומו של הפיצוץ הזה". ב-2010, עם פרסום יומנו של קרטר, נכתב שם שחור על גבי לבן כי מדובר היה בניסוי ישראלי. 

לדברי כהן, "במשך עשרות השנים שחלפו מאז, זו היתה אחת התעלומות של העידן הגרעיני". חרף השנים שחלפו, "המון חומר היה ונותר מסווג, ורק מעט מאוד שוחרר", הוא אומר. בין שורת המאמרים שפרסם היום "פוריין פוליסי" יש גם מאמר פרי עטם של כהן וד"ר ויליטם באר מהארכיון לביטחון לאומי, תחת הכותרת "פוליטיקאים יכולים לשקר, הארכיונים לא". השניים מונים שם כמה טיעונים שמבססים, לדבריהם, את הסברה לפיה ישראל אחראית לניסוי הגרעיני הזה. זאת, לדבריהם, חרף העובדה כי "לא צץ אקדח מעשן שקשור את ישראל לאירוע באופן מוחלט" וכי "אף גורם ישראלי אמין ומזוהה אישר זאת".

כדי לבסס את הקביעה כי מדובר בישראל, בין היתר, הם מציינים כי אחרי מלחמת יום הכיפורים, "מנהיגים ישראלים ויועצים גרעיניים הבינו, כי הארסנל הגרעיני הקטן של המדינה אינו מתאים ואולי גם לא רלוונטי למצב הצבאי שבו מצאה עצמה ישראל בשלבים הראשונים של מלחמת יום כיפור". מסיבה זו, לדבריהם, ערכה ישראל את הניסוי הגרעיני הזה, כדי לקדם את פיתוח הפצצה. השניים גם מונים את פיטוריו של המדען שלהבת פריאר, ראש הוועדה לאנרגיה אטומית, ב-1976, כהוכחה אפשרית לניסוי הישראלי, משום שהתנגד לניסוי. פריאר עצמו, לדברי כהן, התגאה בכך שפיטוריו היו על רקע מחלוקת מקצועית בדרג גבוה בינו ובין הממונים עליו. העיתונאי דן רביב חשף את הפרשה ב-1980, וסיפר כי אחד המקורות שלו היה פוליטיקאי ישראלי. במאמר מצויין, כי מדובר באליהו שפייזר, ח"כ מטעם העבודה, שהיה מקורב לשמעון פרס.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ