יו"ר בית הנבחרים בארה"ב: נפתח בהליך הדחה נגד הנשיא טראמפ

ננסי פלוסי הודיעה על פתיחת ההליכים בעקבות פנייתו של טראמפ לנשיא אוקראינה לחקור את עסקיו של בנו של יריבו, ג'ו ביידן. לדבריה, הנשיא פעל בניגוד למחויבותו החוקתית. טראמפ הגיב בטוויטר: הדמוקרטים פוגעים במדינה שלנו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טראמפ נואם בעצרת האו"ם, היום

יו"ר בית הנבחרים בארה"ב, הדמוקרטית ננסי פלוסי, הודיעה הלילה (רביעי) על פתיחת הליכי הדחה נגד הנשיא דונלד טראמפ. זאת, בעקבות פנייתו בחודש יולי לנשיא אוקראינה וולודימיר זלנסקי לפתוח בחקירת שחיתות נגד עסקיו של בנו של יריבו הפוליטי ג'ו ביידן, המתמודד בבחירות המקדימות לנשיאות במפלגה הדמוקרטית. לדברי פלוסי, טראמפ הפר את מחויבותו החוקתית וחייב לתת את הדין על כך. "איש אינו נמצא מעל החוק", אמרה.

טראמפ הגיב בחשבון הטוויטר שלו בזמן שפלוסי נשאה דברים בוושינגטון וכתב כי "הדמוקרטים מכוונים להרוס את היום החשוב הזה באו"ם עם ציד המכשפות השטותי הזה. זה פוגע מאוד במדינה שלנו!". ביידן הגיב הלילה להכרזתה של פלוסי ואמר כי "אם נאפשר לנשיא לצאת ללא פגע מקריעת החוקה לגזרים, ההשלכות ילוו אותנו לעד".

פלוסי מכריזה על פתיחת הליכי ההדחה, הלילה
הציוץ של טראמפ בזמן הכרזתה של פלוסי , הלילה

עד כה הודיעו 178 חברי בית הנבחרים כי יתמכו בהדחת טראמפ. הרוב הדרוש לאישור הדחת נשיא בבית הנבחרים הוא 218 חברים, אולם ההליך עובר לאחר מכן לאישור הסנאט שם יש צורך ברוב של שני שלישים. בתגובה לדיווחים שיצאו בתחילת הערב על כוונת הדמוקרטים להתחיל בהליך הדחה, כתב טראמפ בחשבון הטוויטר שלו כי הוא יפרסם את תמליל שיחת הטלפון שלו עם נשיא אוקראינה, שבמהלכה ביקש לכאורה לפתוח בחקירה נגד ביידן

הדמוקרטים טענו בתגובה כי הם מעוניינים לא רק בתמליל השיחה, אלא גם בפירוט המלא של התלונה שהגיש בנושא בכיר בתוך הממשל האמריקאי, ששמו לא פורסם, ושהולידה חקירה פנימית בתוך משרד החוץ האמריקאי לגבי מהלכיו של טראמפ מול אוקראינה. בכיר בממשל אמר אתמול כי הבית הלבן מוכן לפרסם את התלונה המדוברת וככל הנראה אף יאפשר לאיש המודיעין להיפגש עם חוקרים מטעם הקונגרס.

הסבר של CNN על פרשת השיחה בין טראמפ לנשיא אוקראינה זלנסקי

בהמשך הלילה כתב טראמפ בחשבון הטוויטר שלו כי שר החוץ האמריקאי מייק פומפאו פנה לממשלת אוקראינה וקיבל את הסכמתה לפרסום תמליל השיחה בינו לבין הנשיא זלנסקי. "גם הם לא מבינים על מה המהומה", כתב טראמפ. "זו מזימת ציד מכשפות מוחלטת של הדמוקרטים!". בכיר בבית הלבן אישר הלילה כי הממשל נמצא במגעים מול הקונגרס כדי לאפשר את עדותו של הבכיר שהגיש את התלונה בימים הקרובים.

סיכוי נמוך להדחה

השלב הראשון בהליכי ההדחה הוא הקמת ועדה שתחקור את המעשים המיוחסים לטראמפ. חקירה כזו עשויה לארוך חודשים, ורק לאחר שהיא תציג את הממצאים שלה בנושא, אפשר יהיה לקיים הצבעה ראשונה על הדחת הנשיא. 

הסיכוי שטראמפ אכן יודח מתפקידו נמוך יחסית, שכן הרפובליקאים מחזיקים ברוב קטן בסנאט. כדי להדיח נשיא נדרש רוב רגיל בבית הנבחרים, שנמצא בשליטת הדמוקרטים, ורוב של שני-שלישים בסנאט, יעד כמעט בלתי אפשרי להשגה בעת הנוכחית. זו הסיבה לכך שפלוסי היססה עד כה לפתוח בהליך הדחה, והשתכנעה לעשות זאת רק בעקבות הפרסומים על מהלכיו הבלתי חוקיים לכאורה של טראמפ מול ממשלת אוקראינה.

ביידן נואם באיווה, בסוף השבועצילום: KATHRYN GAMBLE/רויטרס

בתולדות ארה"ב היו שני נשיאים שעמדו בפני הדחה - אנדרו ג'ונסון הרפובליקאי בשנת 1868, וביל קלינטון הדמוקרטי בשנת 1998. שניהם הפסידו בהצבעה בבית הנבחרים, אך שרדו את ההצבעה בסנאט. לדמוקרטים יש כיום 235 מושבים בבית הנבחרים, מתוך 435 סך הכל, מה שכמעט מבטיח רוב בעד הדחת הנשיא בשלב הראשון.

לחץ משמאל

בחודשים האחרונים הופעל לחץ רב על פלוסי מצד מחוקקים דמוקרטים, בעיקר מהאגף השמאלי של המפלגה, לפתוח בהליכי הדחה נגד טראמפ. הלחץ הזה ניזון מפרסום דו"ח החקירה של החוקר המיוחד רוברט מולר, שתיעד כיצד רוסיה סייעה לקמפיין הבחירות של טראמפ ב-2016, וכיצד הנשיא ניסה, לכאורה, לשבש את החקירה שהתנהלה בנושא לאורך השנים 2017 ו-2018.

ציוץ של טראמפ שבו טען שהשיחה עם נשיא אוקראינה לא חרגה מהכללים

פלוסי סירבה תחילה לדרישה לפתוח בהליך הדחה, וטענה כי אין טעם לעשות זאת כל עוד המפלגה הרפובליקאית מאוחדת מאחורי טראמפ, מה שיבטיח את כישלונו של הליך הדחה בסנאט. טראמפ, מצדו, הדגיש את העובדה שהדו"ח של מולר לא כלל כתב אישום נגדו על שיתוף פעולה ישיר עם רוסיה, וזאת כדי לאחד סביבו את המפלגה.

השינוי בעמדתה של פלוסי התאפשר בימים האחרונים לאחר שחברי קונגרס מהאגף המתון של המפלגה הדמוקרטית החלו גם הם לקרוא לפתיחה בהליכי הדחה, על רקע הפרסומים בנושא מאמציו של טראמפ לשכנע את ממשלת אוקראינה לחקור את ביידן.

טראמפ ניסה ללחוץ על נשיא אוקראינה לחקור את פעילותו העסקית של האנטר ביידן, בנו של סגן הנשיא לשעבר, בתחומי המדינה, ועל פי מספר דיווחים בארה"ב, התנה את המשך הסיוע הצבאי של ארה"ב לאוקראינה בפתיחת חקירה כזו.

ביום שני פרסמו שבעה חברי קונגרס דמוקרטים שמייצגים מחוזות בחירה שמרניים יחסית קריאה משותפת לפתוח בהליך הדחה, אלא אם טראמפ יסכים להעביר לקונגרס את כל המסמכים הרלוונטיים בנושא שיחותיו עם נשיא אוקראינה. ההחלטה של חברי הקונגרס הללו, שמילאו תפקיד מרכזי בניצחון של הדמוקרטים בבחירות אמצע הקדנציה בשנה שעברה, להצטרף לקריאות למען הדחה, היא שהכריעה את הכף ושכנעה את פלוסי לאמץ עמדה דומה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ