ניו יורק טיימס

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ דחק בנשיא אוקראינה ליצור קשר עם התובע הכללי בארה"ב כדי לפתוח חקירת שחיתות הקשורה בסגן הנשיא לשעבר ג'ו ביידן, כך לפי תקציר של שיחת הטלפון בין שני הנשיאים שפרסם היום (רביעי) ממשל טראמפ. השיחה התקיימה בחודש יולי, והיא הבסיס להאשמות מהימים האחרונים לפיהם טראמפ לחץ על מנהיג זר למצוא לכלוך על יריב פוליטי שלו בארה"ב.

לפי תקציר השיחה, נשיא אוקראינה ולודימיר זלנסקי העלה את האפשרות שאוקראינה תרכוש ציוד צבאי מארה"ב. בתגובה, טראמפ אמר לזלנסקי כי הוא "רוצה שהוא יעשה לו טובה" וציין כי ארה"ב "עשתה הרבה למען אוקראינה". לאחר מכן ביקש טראמפ מזלנסקי לסייע לו לבדוק תיאוריה לא מבוססת שנוגעת לתכתובות דואר אלקטרוני שנגנבו מהמפלגה הדמוקרטית. 

זלנסקי הסכים לבקשתו של טראמפ ואמר שמדובר בנושא חשוב. לאחר מכן, לפי תקציר השיחה, טראמפ אמר שיש "עניין נוסף" והעלה את שמו של ביידן. הנשיא אמר: "יש הרבה דיבורים על בנו של ביידן, שביידן עצר את התביעה והרבה אנשים רוצים להבין מה קרה שם, אז מה שתוכל לעשות עם התובע הכללי (ויליאם בר) יהיה נהדר", אמר טראמפ. "ביידן הלך והשוויץ שהוא בלם את התביעה. זה נשמע לי נורא", הוסיף טראמפ לפי התקציר. הרקע לדבריו של טראמפ הוא טענות שלא הוכחו, לפיהן ביידן פעל כסגן נשיא לסגור חקירה שעסקה בחברת אנרגיה אוקראינית שהעסיקה באותה עת את בנו. 

תקציר השיחהצילום: /אי־פי
תקציר השיחהצילום: /אי־פי

המסמך בן חמשת העמודים כולל ציטוטים ישירים רבים, אך גם הערה, לפיה אין להתייחס לטקסט כ"תמלול מדויק". לפי ההערה, המסמך מבוסס על "פתקים ושחזורים של קציני חדר המצב".

השיחה בין שני הנשיאים התקיימה לאחר שטראמפ הורה להקפיא את הסיוע האמריקאי לאוקראינה בסך כ-400 מיליון דולר. ארה"ב מעבירה לאוקראינה סיוע זה מאז שרוסיה סיפחה את קרים ב-2014, במטרה להילחם בבדלנים הפרו רוסים במזרח המדינה.

מתוך תקציר השיחהצילום: /אי־פי
מתוך תקציר השיחהצילום: /אי־פי
תקציר השיחהצילום: /אי־פי

על אף שעקירת השחיתות הנרחבת באוקראינה נחשבת זה זמן רב ליעד אמריקאי, העובדה שטראמפ הזכיר את ביידן בשיחה חריגה מאוד. טראמפ אמר היום כי הוא לא הפעיל בשיחה לחץ משום סוג על אוקראינה. משרד המשפטים מסר היום כי התובע הכללי בר לא היה מודע לכך שטראמפ אמר לזלנסקי שעליו ליצור עמו קשר. עוד נמסר כי בר מעולם לא דיבר עם טראמפ על שיתוף פעולה או אוקראינה או על נושאים אחרים הקשורים בביידן.

הדיווחים בימים אחרונים על השיחה בין טראמפ לזלנסקי הגבירו את הלחץ על ההנהגה הדמוקרטית לפתוח בהליך הדחה נגד הנשיא. על רקע זה הכריזה אתמול יו"ר בית הנבחרים ננסי פלוסי כי בית הנבחרים החל לקדם באופן רשמי הליך הדחה נגד טראמפ, וכי היא הורתה לשש ועדות של בית הנבחרים לקדם חקירות שעוסקות בפעולות הנשיא. ביידן הוא המועמד המוביל במרוץ הדמוקרטי לנשיאות ארה"ב, והדמוקרטים מאשימים את טראמפ בניסיון להכפישו כדי לשפר את סיכוייו לנצח בבחירות בשנה הבאה.

זלנסקי באו"ם, היוםצילום: AFP

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ