תלונת איש המודיעין נגד טראמפ: "בבית הלבן ניסו להסתיר את השיחה עם נשיא אוקראינה"

ועדת המודיעין בבית הנבחרים פרסמה את התלונה שחשפה כי נשיא ארה"ב לחץ על וולודומיר זלנסקי לחקור את ביידן ובנו בחשד לשחיתות ■ לטענתו, טראמפ ניצל את תפקידו כדי ללחוץ על מנהיגים זרים להתערב בבחירות ב-2020 כדי להשיג רווח פוליטי - וגורמים בבית הלבן ניסו להסתיר את שיחותיו עמם

גרדיאן
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טראמפ
גרדיאן
ניו יורק טיימס

ועדת המודיעין של בית הנבחרים פרסמה היום (חמישי) את תלונת איש המודיעין נגד הנשיא דונלד טראמפ, שבה נטען בין היתר שטראמפ לחץ על נשיא אוקראינה וולודימיר זלנסקי לחקור את סגן הנשיא לשעבר ג'ו ביידן ואת בנו האנטר בחשד לשחיתות.

חושף השחיתויות טען במכתב התלונה שלו כי טראמפ השתמש בתפקידו כדי ללחוץ על מנהיגים זרים להתערב בבחירות לנשיאות ארה"ב ב-2020 כדי להשיג רווח פוליטי. הוא טען שמאמצי הנשיא "היוו סכנה לביטחון הלאומי האמריקאי" ושהם מהווים שימוש לרעה בסמכות. עוד הוא טוען שהתובע הכללי, ויליאם בר, ופרקליטו האישי של טראמפ, רודי ג'וליאני, היו חלק ממאמצים אלה.

התלונה של איש המודיעין, שחלקים ממנו הושחרו לפני פרסומה הפומבי, היוםצילום: AFP
טראמפ השווה את מדליף שיחתו עם נשיא אוקראינה "מרגל"

"במהלך תפקידי הרשמי, קיבלתי מידע מגורמי ממשל רבים שנשיא ארה"ב מנצל את סמכותו כדי לבקש ממדינה זרה להתערב בבחירות בארה"ב ב-2020", כתב איש המודיעין. ‎‎לפי איש המודיעין, טראמפ ניצל את שיחתו עם נשיא אוקראינה וולודימיר זלנסקי כדי "לקדם את האינטרסים האישיים שלו".

"פקידים רבים בבית הלבן עם מידע על השיחה עדכנו אותי שלאחר חילופי ברכות בהתחלה, הנשיא ניצל את המשך השיחה כדי לקדם את האינטרסים האישיים שלו", כתב איש המודיעין שזהותו לא פורסמה. "כלומר, הוא ביקש מהמנהיג האוקראיני לנקוט צעדים כדי לסייע לבחירתו מחדש של הנשיא ב-2020".

לטענתו של חושף השחיתויות, טראמפ "לחץ" על זלנסקי "ליזום או להמשיך את חקירת הפעילויות של ביידן ובנו בגין שחיתות". הוא כתב במכתב התלונה שלו שהנשיא דחק בזלנסקי לאתר שרתים של הוועדה הדמוקרטית הלאומית ולהיוועץ עם עורך דינו האישי ג'וליאני, וכן עם התובע הכללי בר. ג'וליאני מסר בתגובה שהוא פעל כ"עורך דין שמגן על הלקוח שלו".

טראמפ ונשיא אוקראינה זלנסקי בפגישתם בניו יורק, אתמולצילום: AFP

חושף השחיתויות גם כתב בתלונתו שגורמים בבית הלבן ניסו "למנוע גישה" לרישומי השיחה של טראמפ עם נשיא אוקראינה כמה ימים לאחר שנערכה. "פקידים בבית הלבן אמרו לי שהם הונחו על ידי עורכי דין של הבית הלבן להסיר את התמלול האלקטרוני ממערכת המחשב שבה בדרך כלל מאוחסנים תמלילים מסוג זה לצורך תיאום, השלמות והפצה לגורמים בקבינט", הוא כתב.

"במקום זאת, התמלול הוטען במערכת אלקטרונית נפרדת שמשמשת בדרך כלל לאחסון ולטיפול במידע מסווג בעל אופי רגיש במיוחד. גורם אחד בבית הלבן תיאר את הפעולה הזאת כניצול לרעה של מערכת אלקטרונית זו משום ששיחת הטלפון לא הכילה שום דבר רגיש מנקודת מבט של ביטחון לאומי". חושף השחיתויות ציין גם שגורמים בבית הלבן אמרו לו שזו "לא היתה הפעם הראשונה" שבה תמלול שיחה של הנשיא הועבר כדי להגן על "מידע פוליטי רגיש".

פקידים בבית הלבן, לפי איש המודיעין, היו "מוטרדים מאוד" ממה שהתרחש בשיחה בין טראמפ לבין זלנסקי. "הם אמרו לי שכבר מתנהל דיון מתמשך עם עורכי הדין של הבית הלבן בשאלה איך לטפל בשיחת הטלפון בגלל הסבירות שהם היו עדים לניצול לרעה של סמכות על ידי הנשיא לטובתו האישית", נכתב בתלונה.

דוברת בבית הלבן מסרה בתגובה כי "שום דבר לא השתנה עם פרסום התלונה של חושף השחיתויות". טראמפ עצמו מכחיש כי נהג בצורה לא הולמת וכתב היום בטוויטר שמדובר ב"הונאה הגדולה ביותר בתולדות הפוליטיקה האמריקאית!".

ראש המודיעין הלאומי ג'וזף מגווייר בבית הנבחרים, היוםצילום: AFP

"הדמוקרטים מנסים להרוס את המפלגה הרפובליקאית ואת כל מה שהיא מייצגת. תישארו ביחד, שחקו את המשחק שלהם והילחמו חזק רפובליקאים. המדינה שלנו על כף המאזניים!", צייץ טראמפ.

לפי העיתונאים "ניו יורק טיימס" ו"לוס אנג'לס טיימס", טראמפ אמר למשלחת האמריקאית לאו"ם שהוא רוצה לדעת מי הדליף לחושף השחיתויות את פרטי שיחתו עם נשיא אוקראינה והשווה את אותו אדם ל"מרגל". "אני רוצה לדעת מי האיש שנתן לחושף השחיתויות את המידע משום שזה קרוב למרגל", צוטט טראמפ בשני העיתונים.

 "אתם יודעים מה נהגנו לעשות בימים עברו כשהיינו חכמים? נכון? המרגלים ובגידה, נהגנו לטפל בזה בצורה שונה ממה שאנחנו עושים היום", צוטט טראמפ אומר ב"לוס אנג'לס טיימס". העיתון מסר שהוא קיבל את הקלטת דבריו של טראמפ מאדם שנכח באירוע בניו יורק שבו השתתף הנשיא. "ניו יורק טיימס" מסר שמקור שלו קיבל מידע על הדברים שאמר הנשיא ורשם אותם.

בעקבות פרסום התלונה של איש המודיעין, כמה מועמדים דמוקרטים לנשיאות קראו להתחיל בהליך ההדחה של טראמפ. הסנאטורית אליזבת וורן צייצה בטוויטר ש"דונלד טראמפ ביקש התערבות זרה בבחירות שלנו מתוך החדר הסגלגל. הוא ניסה לטייח את הפעולות שלו. ואנשים שמונו על ידו התערבו, נגד החוק, כדי לנסות להסתיר את התלונה של חושף השחיתויות".

חבר בית הנבחרים לשעבר בטו אורורק אמר: "בית הנבחרים צריך לבטל את הפגרה שלו ולהתחיל הליך הדחה עכשיו. כפי שחושף השחיתויות הבהיר: "כל יום שבו טראמפ בתפקיד, הדמוקרטיה שלנו פחות בטוחה. איננו יכולים להמתין עם הפעולה".

חוליאן קסטרו, לשעבר שר השיכון בממשלו של ברק אובמה, אמר: "הקונגרס חייב לבטל מיד את חופשתו ולהתחיל בהליך הדחה כדי שייתן את הדין".

יו"ר בית הנבחרים, ננסי פלוסי הדמוקרטית, קיימה היום מסיבת עיתונאים והתייחסה לתלונת איש המודיעין. היא אמרה שניסיונות הבית הלבן להסתיר את פרטי השיחה בין טראמפ לבין נשיא אוקראינה הם "טיוח".

ראש המודיעין הלאומי ג'וזף מגווייר סירב להעביר את פרטי התלונה של חושף השחיתויות למחוקקים, והסביר את סירובו בכך שנושא התלונה נמצא מעבר לתחום סמכותו. מגווייר הגיע היום למסור עדות בוועדת המודיעין בבית הנבחרים בנוגע לתלונה, ואמר כי חושף השחיתויות "עשה את הדבר הנכון".

יו"ר ועדת המודיעין בבית הנבחרים, אדם שיף, מסר בפתח הדיון כי טראמפ "בגד" בשבועתו לתפקיד הנשיא ואיים על הביטחון הלאומי האמריקאי. שיף טען שתלונת חושף השחיתויות סיפקה את "הראיה הגרפית ביותר עד כה" לכך שטראמפ הפר את חוקת ארה"ב. "אם אנחנו לא מגינים על המדינה, אין חוקה. אבל אם אנחנו לא מגינים על החוקה, אז אין מדינה ששווה להגן עליה".

שיף השווה את מעשיו של טראמפ לאלה של בוס מאפיה וטען שהם מהווים שימוש לרעה בסמכותו. לדבריו, האבות המייסדים של ארה"ב סיפקו פיתרון ל"ניצול לרעה בוטה של התפקיד" – הדחה.

מגווייר אמר שאיש המודיעין ומבקר סוכנות המודיעין שקיבל לידיו את התלונה עשו הכל "לפי הספר". שיף שאל את ראש המודיעין אם התלונה חשפה ניצול לרעה חמור ביותר של סמכות על ידי טראמפ. מגווייר התפתל וניסה להתחמק ובסופו של דבר אמר שהוא החשיב את התלונה כ"אמינה" והוסיף כי אין זה בסמכותו לקבוע אם היה ניצול לרעה של סמכות. כאשר ראש המודיעין נשאל מדוע לא העביר את התלונה לקונגרס, הוא אמר שלדברי גורם בבית הלבן, לשיחה של טראמפ עם נשיא אוקראינה היה חיסיון נשיאותי. 

כשנשאל אם הוא שוחח עם טראמפ על התלונה, הוא השיב ששיחותיו עם הנשיא הן תחת חיסיון נשיאותי. הוא הביע חשש כי חשיפת פרטי שיחתו עם טראמפ "יהרסו את היחסים שלי עם הנשיא בענייני מודיעין".

יו"ר בית הנבחרים פלוסי הודיעה שלשום על פתיחת הליך הדחה נגד טראמפ לאחר פרסום שיחתו עם נשיא אוקראינה. "בשבוע שעבר ראינו משהו שהסיר את כל הספקות מהשאלה אם אנחנו צריכים להתקדם", אמרה היום פלוסי בהתייחסה להחלטתה לפתוח בהליך ההדחה. "אנשים אומרים לי 'מה שינה את דעתך?'. אני לא שיניתי את דעתי. הייתי תמיד במסלול של מציאת עובדות".

פלוסי האשימה את מגווייר בהפרת החוק בטיפול בתלונת חושף השחיתויות. לדבריה, החוק ברור מאוד בנוגע לתלונות חושפי שחיתויות: שראש המודיעין הלאומי "צריך" לחלוק את הדיווח עם ועדות המודיעין בקונגרס. היא הוסיפה שהתלונה של איש המודיעין תעמוד במרכז הליך ההדחה נגד טראמפ.

כדי להדיח נשיא מכהן נדרש רוב רגיל בבית הנבחרים ורוב של שני שליש בסנאט. בית הנבחרים הנוכחי נמצא תחת שליטה דמוקרטית מובהקת, ויהיה קל יחסית לגייס בו רוב רגיל להדחת טראמפ, אבל בסנאט הרפובליקאים מחזיקים ברוב קטן (53 מול 47), וזה יהיה כמעט בלתי אפשרי לגייס שני שליש מהסנאטורים להצביע בעד הדחת טראמפ.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ