מומחים משפטיים בארה"ב ל"הארץ": יש עילה טובה להדחת טראמפ, אבל אין לה סיכוי

עורך דינו לשעבר של ביל קלינטון, ששרד ניסיון הדחה, חושב שיש עילה להדיח את טראמפ בגלל שיחת הטלפון לנשיא אוקראינה, אך הוא מציע לדמוקרטים להיות חכמים ולא צודקים לאור יחסי הכוחות בסנאט לטובת הרפובליקאים. "לא הייתי פותח בהליך שברור לי שאני הולך להפסיד בו", הוא אמר - והוא לא היחיד שחושב כך

צח יוקד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טראמפ וסגן הנשיא פנס בבית הלבן, בשבוע שעבר
צח יוקד

"אני בספק רב אם יותר מסנאטור רפובליקאי אחד או שניים יתמכו בהדחה של דונלד טראמפ, במידה וזו תאושר על ידי בית הנבחרים", כך אומר ל"הארץ" עורך הדין רוברט בנט, שהיה פרקליטו האישי של הנשיא לשעבר ביל קלינטון בשנות התשעים. בנט הוא לא המומחה המשפטי היחיד שחושב שסיכוייו של הנשיא הרפובליקאי לשרוד את הליך ההדחה נגדו גבוהים.

מעט יותר משבוע לאחר הכרזתה של יו"ר בית הנבחרים, ננסי פלוסי הדמוקרטית, על פתיחת הליך הדחה נגד הנשיא האמריקאי - נדמה שמצבו של טראמפ מעולם לא היה גרוע יותר. שורה של סקרים שפורסמו בימים האחרונים מצביעים באופן ברור על מגמה מדאיגה עבור טראמפ. לפי הסקרים, שיעורי התמיכה בנשיא הולכים ונשחקים באופן עקבי ובמקביל גוברת התמיכה הציבורית בפתיחת ההליך שעשוי להביא להדחתו של טראמפ עוד לפני הבחירות הקרובות לנשיאות בעוד מעט יותר משנה.

יו"ר בית הנבחרים ננסי פלוסי מכריזה על הליך הדחת הנשיא, בשבוע שעברצילום: Andrew Harnik/אי־פי

בסקר עדכני של רשת CNN הביעו 47% מהנשאלים תמיכה בהדחת הנשיא, לעומת 41% בסקר שערכה הרשת בחודש מאי האחרון. ברשת CBS שיעור התומכים בפתיחת החקירה נגד טראמפ עמד על 55% לעומת 45% שהתנגדו. במקביל, מגלים הסקרים כי התמיכה בטראמפ מצויה בשפל. בסקר של אוניברסיטת קוויניפיאק צנח שיעור התמיכה בנשיא ל-41%. באותו סקר, זינק שיעור התומכים בהדחתו עמד על 47% - עשרה אחוזים יותר מסקר דומה שנערך עשרה ימים קודם לכן.   

אם לא די בכך, אתמול (שלישי) דוווח בניו יורק טיימס על הלחץ שהפעיל טראמפ על ראש ממשלת אוסטרליה, סקוט מוריסון, לבחון את פעילות סוכנות הביון של ארצו בשנת 2016. בצעד זה ניסה טראמפ להטיל דופי בעבודת צוות הבדיקה של החוקר המיוחד רוברט מולר לבחינת המעורבות הרוסית בבחירות האחרונות לנשיאות ארה"ב. הפרסום בניו יורק טיימס עשוי להצביע על דפוס פעולה חוזר של הנשיא האמריקאי, שפעם אחר פעם מבקש לנצל את מעמדו הבינלאומי לצורך חיסול חשבונות פוליטי מבית. 

טראמפ הפך בשבוע שעבר באופן רשמי לחבר במועדון המצומצם של שלושה נשיאים אמריקאים נגדם נפתח הליך הדחה רשמי - לצדם של ביל קלינטון ואנדרו ג'ונסון, ששרדו בסופו של דבר את ההליך ונשארו בתפקידם. ריצ'רד ניקסון, שניצב בפני הליך דומה על רקע פרשת ווטרגייט, חסך מעצמו את הבושה כשמיהר להתפטר מתפקידו בשנת 1974.

חרף התמונה העגומה מבחינת טראמפ, פרשנים והיסטוריונים פוליטיים בארה"ב מעריכים כי הסיכוי להדחתו נמוך מאוד. לדבריהם, המציאות הפוליטית הנוכחית שבה אישור ההדחה דורש רוב של שני שלישים - 67 סנאטורים - בעוד מספר הסנאטורים הדמוקרטים עומד על 47 בלבד, מאפשרת לנשיא לשבת בנינוחות על כיסאו. לעניות דעתם, גם אם מדובר בכתם בל-יימחה שיפגע בתדמיתו הציבורית ובמורשתו הפוליטית של טראמפ, ספק אם הדמוקרטים יוכלו לאשר את ההליך.  

נשיא אוקראינה וולודומיר זלנסקי נואם בעצרת האו"ם בניו יורק, שבוע שעברצילום: AFP

בנט, שמשרדו שוכן בוושינגטון, עמד לצד קלינטון בעת שזה הצהיר תחת שבועה כי לא קיים מערכת יחסים עם מוניקה לווינסקי, מתמחה לשעבר בבית הלבן. רשימת הלקוחות של בנט כוללת את שר ההגנה לשעבר קספר ויינברגר, המועמד הרפובליקאי לנשיאות ב-2008 ג'ון מקיין וסגן שר ההגנה ונשיא הבנק העולמי לשעבר פול וולפוביץ. 

בנט מסביר על הליך הדחה כאדם למוד ניסיון. אותה הצהרה של קלינטון "לא קיימתי יחסי מין עם האשה הזאת, העלמה לווינסקי" הביאה בסופו של דבר לפתיחת הליך ההדחה נגד הנשיא לשעבר תחת שני סעיפי אישום שאושרו על ידי בית הנבחרים: שבועת שקר ושיבוש הליכי משפט. אותם סעיפים הובאו לאחר מכן לפתחו של הסנאט שם תמכו בהדחתו 55 רפובליקאים - פחות מהרוב הדרוש של שני שלישים.

הנשיא ניקסון, ב-1974צילום: /אי־פי

"יש אמרה לפיה עבירה ברת הדחה היא מה שבית הנבחרים מחליט שהיא עבירה שצריך להדיח עליה", אמר בנט והבהיר כי "בניגוד למשפט הפלילי, בהליך הדחה פוליטי אין שום קביעה ברורה שמפרטת מה פלילי ומה לא". החוקה האמריקאית מספקת בהקשר זה תיאור כללי של "בגידה, שוחד ועוונות או פשעים חמורים אחרים" כמעשים שיש להדיח עליהם נשיא מכהן. אותו תיאור פשטני מותיר מקום לפרשנות באשר למידת החומרה של מעשי הנשיא במקרה הזה או במקרי העבר.

לדעתו של בנט, שיחת הטלפון בה נשמע טראמפ מפציר בנשיא אוקראינה וולודימיר זלנסקי לסייע באיסוף חומר מפליל נגד יריבו הפוליטי ג'ו ביידן ובנו האנטר, מהווה עילה מספקת להדחתו. "אני חושב שבעייני מרבית האנשים, מצב שבו הנשיא יוצר קשר עם מקבילו האוקראיני כדי לפגוע ביריב פוליטי הוא עבירה שראוי להדיח עליה", מבהיר בנט. לדבריו, "נשיא לא אמור לנצל את הכוח והמעמד הבינלאומי שלו על מנת לנסות ולפגוע ביריב פוליטי". בנט התייחס גם לדיווחים לפיהם הורה טראמפ לעכב סיוע כספי על סך כ-400 מיליון דולר לאוקראינה ומדגיש כי "אם הפרסום הזה נכון הרי שכבר מדובר בעבירה הרבה יותר רצינית של שוחד". 

בנט, שמתקשה להסתיר את דעתו השלילית על הנשיא האמריקאי, הבהיר כי "אם זאת היתה החלטה שלי, לא הייתי פותח בהאשמות נגד טראמפ". לדבריו, הדמוקרטים שואפים להיות צודקים בעוד שעליהם להיות חכמים. "יש סנאטורים שאומרים שזאת העבודה שלהם, שהם צריכים לכבד את החוקה, אבל מנקודת מבט של עורך דין, רוב הסיכויים שהם יפסידו בסנאט ויאפשרו לנשיא לחוש מנצח". לדבריו, "לא הייתי פותח בהליך שברור לי שאני הולך להפסיד בו". כדי לאשר את ההדחה בסנאט הדמוקרטים זקוקים לעשרים סנאטורים רפובליקאים שיצביעו נגד הנשיא. 

בנט מעריך כי בדומה למקרה של קלינטון, גם בימים אלו יהיו מי שיפרשו את ניסיון הדמוקרטים כרדיפה פוליטית, מה שעשוי לסייע לטראמפ לשפר את מעמדו לקראת הבחירות הקרובות. "ברגע שטראמפ יזוכה בסנאט, זה רק יחזק עוד יותר את בסיס התמיכה בו ויאפשר לו להפיק רווח פוליטי ולהציג את כל הליך ההדחה כציד מכשפות לא מוצדק". 

טראמ נואם מול תומכיו בצפון קרוליינה, ביוליצילום: JONATHAN DRAKE/רויטרס

גם פרופ' כריסטופר פאריסי מהמחלקה למדעי המדינה באוניברסיטת סירקיוז חושב שמעשיו של הנשיא מחייבים להדיחו. "מדובר בשיבוש כל מהות ההליך הדמוקרטי שבו המצביעים הם אלה שאמורים לקבוע מי יהיו המנהיגים שלהם", הוא אמר. פאריסי הסביר מדוע בחרו הדמוקרטים לפעול כעת ולא מוקדם יותר. "יש פה מקרה הרבה יותר פשוט שלציבור יותר קל להבין", אמר פאריסי. לדבריו, "בניגוד למעורבות הרוסית שנגעה לבחירות ב-2016, אז הרבה אנשים חשבו שהדמוקרטים פשוט מסרבים להשלים עם ההפסד שלהם בבחירות, פה יש פרשה שנוגעת לבחירות הבאות ולא לאלו שכבר הסתיימו". לכן, פאריסי לא מופתע מהשיעור הגדל של התומכים בהדחה.

אך בדומה לבנט, גם פאריסי מבהיר כי הסיכוי להדחת הנשיא הוא נמוך. "הפופולריות של טראמפ בקרב מצביעים רפובליקאים גבוהה מדי מכדי שהסנאטורים הרפובליקאים יצביעו נגדו ויסתכנו בהדחה מהסנאט", הסביר פאריסי. לדבריו, הדמוקרטים עלולים למצוא עצמם ללא ממצאים מרשיעים חדשים. "מבחינתי רק עצם השיחה היא עילה מספקת להדחה, אבל אני חושב שהציבור האמריקאי מצפה לעדויות מרשיעות נוספות. ברגע שהדמוקרטים יישארו רק עם תמליל אותה שיחה זה יאפשר לנשיא להציג את הכל כרדיפה פוליטית אחת גדולה". 

מייקל בינדר, פרופ' למדעי המדינה וראש מעבדת החקר לדעת קהל מאוניברסיטת צפון פלורידה מצטרף לספקנות של עמיתיו, אך מדגיש כי ייתכנו התפתחויות נוספות בחקירה. לדבריו, "ההחלטה לחקור עשויה לפתוח את השער למה שעשוי להתגלות כסדרה של מעשים שאם יוכחו יהוו עילה מספקת להדחה בבית הנבחרים ואולי גם סילוק של הנשיא על ידי הסנאט". 

בינדר מדגיש בהקשר זה כי הליך ההדחה לא חייב להיות מוגבל רק לחשיפה האחרונה בנוגע לשיחת הטלפון בין טראמפ לבין זלנסקי. "אני חושב שננסי פלוסי צפויה להתמודד עם לחץ גדול מצד חברי המפלגה הדמוקרטית לכלול גם פרשיות קודמות כמו למשל הממצאים של דו"ח מולר וכל פרשת המעורבות של רוסיה בבחירות". יחד עם זאת, הוא מדגיש כי צירוף של פרשיות נוספות להליך ההדחה לא עתיד לשפר משמעותית את הסיכוי של הדמוקרטים. "הייתי אומר שהסיכוי שזה יעבור בסנאט עומד על בין עשרה ל-15 אחוזים במקרה הטוב". 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ