חמי שלו
חמי שלו
וורן, ביידן וסנדרס בעימות הדמוקרטי באוהיו, הלילה. שסע בין מועמדים מתונים לפרוגרסיבים
וורן, ביידן וסנדרס בעימות הדמוקרטי באוהיו, הלילה. שסע בין מועמדים מתונים לפרוגרסיביםצילום: Shannon Stapleton/רויטרס
חמי שלו
חמי שלו

תריסר המועמדים שהשתתפו הלילה (רביעי) בעימות הטלוויזיוני הרביעי של המפלגה הדמוקרטית, שנערך באוהיו, הציגו חזית אחידה בכל הנוגע לנשיא דונלד טראמפ: מדובר בנשיא המושחת ביותר בתולדות ארצות הברית, הם פסקו, והדחתו היא צו השעה. מצד שני, העימות הדמוקרטי הדגיש את השסע בין מועמדים מתונים לפרוגרסיבים והבהיר שעוד ארוכה הדרך בטרם תושג ביניהם הכרעה.

הסנאטורית אליזבת וורן, המייצגת את האגף השמאלי במפלגתה, החליפה אמש את סגן הנשיא לשעבר ג׳ו ביידן בתפקיד שק החבטות העיקרי של 11 חבריה. הסקרים הנוטים לאחרונה לטובתה הפכו את המחוקקת ממסצ'וסטס למובילה ואת המתקפות עליה לאמצעי העיקרי של חבריה לבלוט על פני השטח. הפרשנים בארה"ב נחלקו בדעתם לגבי מידת הצלחתה לעמוד מול משמיציה, אך היא בוודאי לא מעדה.

12 המועמדים בעימות. הבוץ שטראמפ מעיף על ביידן מדי יום בכל זאת דבק בו
12 המועמדים בעימות. הבוץ שטראמפ מעיף על ביידן מדי יום בכל זאת דבק בוצילום: Shannon Stapleton/רויטרס

ובכל זאת, העימות סימן חולשה יחסית של שלישיית המובילים במרוץ - וורן, ביידן וברני סנדרס - שכולם בני 70 ומעלה. הוא הפנה זרקור מחמיא למועמדים הצעירים יותר שהצליחו לחבוט בהם, ובראשם פיט בוטג'ג', ראש העיר סאות' בנד מאינדיאנה, שפיו מפיק מרגליות, והסנאטורית איימי קלובשר ממינסוטה, שהתעמתה חזיתית עם וורן. שניהם, בוטג׳ג׳ וקלובשר, ביקשו למלא את החלל שנוצר בהנהגת האגף המרכזי יותר במפלגה כתוצאה משקיעתו היחסית וההדרגתית של ביידן.

אף שביידן זכה לאהדת המועמדים והקהל לאחר חשיפת ניסיונו של טראמפ לסחוט את נשיא אוקראינה וולודומיר זלנסקי כדי שיספק לו מידע מפליל על המועמד הדמוקרטי, הבוץ שטראמפ מעיף עליו מדי יום ביומו בכל זאת דבק בו. ביידן לא הצליח להפיג את החשד שמעורבותו כסגן נשיא בענייני אוקראינה, בשעה שבנו האנטר קשר קשרים עסקיים במדינה, היתה אולי כשרה, אבל בכל זאת מעלה ניחוח של צחנה.

ביידן אמנם השמיע את הגינויים הנלהבים והחריפים ביותר כלפי התנהלותו של טראמפ, מאוקראינה עד סוריה, אך מעד בלשונו והתבלבל במסריו די פעמים כדי להזכיר לצופים את גילו המתקדם יחסית - הוא יחגוג יום הולדת 77 בחודש הבא - ואת החשש שטראמפ יעשה ממנו קציצות בעימותים של אחד על אחד.

סגן הנשיא לשעבר ביידן. הבוץ שטראמפ מעיף עליו מדי יום בכל זאת דבק בו
סגן הנשיא לשעבר ביידן. הבוץ שטראמפ מעיף עליו מדי יום בכל זאת דבק בוצילום: Shannon Stapleton/רויטרס

סנדרס הפגין חדות וחיוניות יוצאי דופן יחסית לעובדה שרק לפני שבועיים עבר התקף לב. במידה שהתאוששותו תשקיט דאגות לגבי יכולתו לנהל קמפיין בחירות אגרסיבי ואף לשמש כנשיא, הוא עשוי להחזיר לחיקו מצביעים פרוגרסיביים שנטשו אותו לטובת וורן. החלטתן של שלוש המוסקיטריות הרדיקליות המכונות "החוליה" - אילהאן עומאר, רשידה טליב ואלכסנדריה אוקסיו קורטז - להתייצב לצדו עשויה לסייע לו להפוך את המגמה.

המבוגרים נגד הצעירים

התייצבותו של סנדרס במרכז הבמה יחד עם וורן וביידן, עם זאת, הציגה את שלישיית המובילים כגווארדיה ישנה ומזדקנת. היא הבליטה את חיוניותם, אך גם את חוסר ניסיונם של המתמודדים הצעירים יותר. בשורה התחתונה, העימות הבהיר לא רק שלעת עתה איש מהמועמדים איננו נתפס כגיבור על שינחית על טראמפ מכה ניצחת, אלא שלכולם חולשות שטראמפ עלול לנצל היטב.

ביידן מבוגר, מפגין לעתים קרובות מדי את נזקי גילו ונפגע מעלילותיו של טראמפ, מומצאות ככל שיהיו; וורן חדה וידענית, אך מדברת לעתים קרובות מעל לראשם של הבוחרים, כיאה למרצה מבוקשת באקדמיה; לבוטג'ג' יש שם משפחה שקשה להגותו ומעמדו בקרב מצביעים שחורים נחות בשל ביקורתם על טיפולו כראש עיר באלימות שוטרים כלפי שחורים; חבר בית הנבחרים לשעבר מטקסס, בטו אורורק, נראה כמו ילד; קלובשר לא מספיק ידועה ברמה הלאומית; לסנאטור קורי בוקר מניו ג'רזי, שתפס את נישת האחדות הלאומית, יש עיניים מפחידות; הסנאטורית מקליפורניה קמאלה האריס היא משפטנית מושחזת, אך שיקול דעתה מפוקפק, כפי שבא לידי ביטוי בהתעקשותה התמוהה לדרוש מוורן שתתמוך בתביעתה מטוויטר לאסור על פעילותו וציוציו של טראמפ ברשת החברתית.

הסנאטורית קמאלה האריס. משפטנית מושחזת, אך שיקול דעתה מפוקפק
הסנאטורית קמאלה האריס. משפטנית מושחזת, אך שיקול דעתה מפוקפקצילום: John Minchillo/אי־פי

למועמדים הנותרים - המיליארדר טום סטייר, היזם אנדרו יאנג, שר השיכון לשעבר חוליאן קסטרו וחברת הקונגרס טולסי גבארד - מעריצת  נשיא סוריה בשאר אל-אסד - נותר רק סיכוי קלוש לשרוד בהמשך. סביר להניח שחלקם, אם לא כולם, לא יעמדו בקריטריונים הנוקשים שקבעה המפלגה וייפסלו מלהשתתף בעימות הבא, החמישי במספר, שייערך ב-20 בנובמבר בג'ורג'יה.

קבוצת המועמדים הדמוקרטים כולה סובלת מסינדרום שנאת טראמפ, המוכר במקומותינו. השנאה היוקדת לטראמפ מחייבת את המועמדים להפליא בו את מכותיהם, אך בכך הם מטשטשים את בידולם זה מזה ומסיטים את תשומת הלב הציבורית מעמדותיהם. לא רק שטראמפ מטיל צל ענק על המערכה כולה, המתקפות עליו מסייעות לנשיא להלהיב את הבייס ולהצטייר כקורבן של מזימה שמאלנית. "ציד מכשפות" כבר אמרנו?

ענייני חוץ מילאו הפעם תפקיד מרכזי יותר בעימות, אם כי פחות מהזמן שהוקדש לענייני ביטוח בריאות, ובמיוחד ההתעמרות הגוברת בנשים המבקשות לבצע הפלה. בגידתו של טראמפ בכורדים בסוריה זכתה לגינויים חריפים מקצה לקצה יחד עם מה שתואר כהתרפסותו של הנשיא בפני נשיא רוסיה ולדימיר פוטין והתחנפותו לדיקטטורים כמו קים ג'ונג און הצפון קוריאני. אף שמקצת המועמדים, בהם וורן, הצהירו על רצון דומה לזה של טראמפ להוציא את אחרון החיילים האמריקאים מהמזרח התיכון, ההתנגדות למהלכיו חילצה גם מהשמאלנים שבהם הבטחות שלא להיכנע לרוסים ושלא לבגוד בבעלי ברית, כמו הכורדים.

מכאן צמח האזכור היחיד של ישראל במהלך הערב, מפיה של קלובשר, שתיארה את ההשפעה השלילית של התנהלות טראמפ על בעלות בריתה של אמריקה, בהם ישראל, שאותה תיארה כ"מגדלור של דמוקרטיה". הניסוח האוהד בוודאי יישא חן בעיני תומכי ישראל, החוששים מנדידתה של המפלגה הדמוקרטית שמאלה, למחוזות עוינים. היא עשויה להפתיע ישראלים רבים, שכבר מזמן אינם משוכנעים שישראל היא מגדלור, ושגם הדמוקרטיה שלה, כמו האמריקאית, נמצאת תחת מתקפה ועומדת על כרעי תרנגולת.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ