ניו יורק טיימס
הארץ
אי-פי
משאית של צבא טורקיה חוצה את הגבול הסורי, אתמול
משאית של צבא טורקיה חוצה את הגבול הסורי, אתמול. לדברי הכורדים, ארה"ב צריכה לוודא שטורקיה עומדת בהתחייבויותיהצילום: Emrah Gurel/אי־פי
ניו יורק טיימס
הארץ
אי-פי

נשיא טורקיה רג'פ טייפ ארדואן הסכים להקפיא את המבצע הצבאי בצפון סוריה לחמישה ימים כדי לאפשר לכוחות הכורדיים לסגת משטח אזור הביטחון שטורקיה מבקשת להקים לאורך גבול סוריה־טורקיה. לפי סגן נשיא ארה"ב מייק פנס, המבצע הצבאי הטורקי יסתיים רק לאחר שכל הכוחות הכורדיים יצאו משטח רצועת הביטחון הטורקית. 

זמן קצר לאחר ההודעה אמר שר החוץ של טורקיה מבלוט צ'בשולו כי "אנחנו מקפיאים את המבצע, זוהי לא הפסקת אש". עוד הוסיף השר במסיבת עיתונאים כי טורקיה "תוכל לעצור את ההתקפה לאחר שכל הטרוריסטים יסוגו לחלוטין מהאזור". נשיא ארה"ב דונלד טראמפ מיהר לצייץ כי ההסכמות בין ארה"ב לטורקיה הן תוצאה של "אהבה קשוחה", וכי בזכותן "יינצלו חייהם של מיליוני בני אדם".

פנס פירט על תוכן ההסכם בתום פגישה עם נשיא טורקיה בארמון הנשיאותי באנקרה. "היום הסכמנו על הפסקת אש בסוריה", אמר פנס, וציין כי תהיה הפסקה של חמישה ימים בפעילות הצבאית בעוד ארה"ב מקדמת את נסיגת המיליציה הכורדית YPG מאזורי רצועת הביטחון. טורקיה הסכימה להפסקת אש קבועה ברגע שהנסיגה תושלם", הוסיף פנס.

בתמורה, הוסיף פנס, הנשיא טראמפ הסכים לא להטיל סנקציות נוספות על טורקיה, והלסיר את הסנקציות הכלכליות שהוטלו על טורקיה בשבוע שעבר ברגע שהפסקת אש קבועה תיכנס לתוקף.

אזור העימות

ללוחמים הכורדים יש כעת 120 שעות לעזוב את אזור הביטחון שמגיע לעומק כ-32 קילומטרים בתוך סוריה, אמר פנס. עוד אמר סגן הנשיא כי ממשל טראמפ אמנם לא מסכים עם הפלישה של ארדואן, אך שבארה"ב גם מבינים את החששות של טורקיה מפני הלוחמים הכורדים, שאנקרה רואה בהם חלק מארגון טרור. "ההסכם עוצר את האלימות - וזה הדבר שהנשיא טראמפ שלח אותנו לכאן לעשות", אמר פנס.

פנס הוסיף שהוא חושב שהיחסים החזקים בין ארה"ב לכורדים בסוריה ימשיכו להתקיים. שר החוץ הטורקי ציין כי ארה"ב וטורקיה הסכימו שכוחות ה-YPG ישמידו את עמדותיהם לאורך הגבול.

פנס וארדואן בפגישתם בארמון הנשיאותי באנקרה, היום
פנס וארדואן בפגישתם בארמון הנשיאותי באנקרה, היוםצילום: Jacquelyn Martin/אי־פי

לפי רשת החדשות אל־ערבייה, הפוליטיקאי הכורדי אלדר חליל אמר כי ארדואן רוצה לפלוש 32 קילומטרים לתוך טורקיה וכי הכורדים דחו זאת בעבר. חליל הוסיף כי הכורדים מברכים על עצירת האלימות בצפון סוריה וכי הם יצייתו להפסקת האש, אך יגנו על עצמם אם יותקפו. פוליטיקאי כורדי נוסף כתב בטוויטר: "הפסקת האש היא בדיוק מה שטורקיה רצתה. על הממשל בארה"ב לפעול לעסקה שהיא פשרה אמיתית, אשר תגן על בעלי בריתו הכורדים, ולא לכניעה מלאה שלהם".

מוקדם יותר היום הודיעו ארגוני סיוע בינלאומיים כי הם נאבקים לענות על הצרכים של 200 אלף בני אדם שנמלטו מהלחימה בצפון מזרח סוריה, ודיווחו על מחסור במים בעיר הסורית אל־חסכה. המבצע הטורקי דחף את הארגונים מרסי קורפס ורופאים ללא גבולות להשעות את רוב הפעילות שלהם באזור ולהרחיק את הפעילים הזרים שלהם.

במסיבת העיתונאים שערך לאחר הפגישה, פנס אמר כי ארה"ב וטורקיה הסכימו שהמטרה המשותפת היא הבסת ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש).

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ