גרדיאן
ניו יורק טיימס
טראמפ ופרי בבית הלבן, ביולי. הנשיא טען כי השר לחץ עליו בנושא אוקראינה
טראמפ ופרי בבית הלבן, ביולי. הנשיא טען כי השר לחץ עליו בנושא אוקראינהצילום: Carlos Barria/רויטרס
גרדיאן
ניו יורק טיימס

שר האנרגיה האמריקאי, ריק פרי, יפרוש מתפקידו – כך אישר הלילה (שישי) נשיא ארה"ב דונלד טראמפ. בשיחה עם כתבים בטקסס הוסיף הנשיא כי פרי יפרוש לקראת סוף השנה וכי יכריז בקרוב על מחליפו. מוקדם יותר אתמול דווח כי פרי הודיע לטראמפ שבכוונתו להתפטר.

החלטתו של פרי התקבלה על רקע דיווחים על מעורבותו בלחצים שהפעיל טראמפ על נשיא אוקראינה, ולודימיר זלנסקי, כדי שיחקור חברה שבה הועסק בנו של יריבו הפוליטי, ג'ו ביידן. בשבוע שעבר זומן פרי להעיד במסגרת חקירת ההדחה נגד טראמפ בבית הנבחרים, שנפתחה בעקבות הפרשה. כמה ימים קודם לכן טען טראמפ בשיחה עם בכירים רפובליקאים כי פרי הוא שלחץ עליו לקיים שיחה עם זלנסקי בנושא, ביולי האחרון.

מולבני בשיחה עם כתבים בבית הלבן, אתמול. "כולם יודעים שזה מקום מושחת", אמר על אוקראינה
מולבני בשיחה עם כתבים בבית הלבן, אתמול. "כולם יודעים שזה מקום מושחת", אמר על אוקראינהצילום: LEAH MILLIS/רויטרס

בתוך כך, ראש סגל הבית הלבן בפועל, מיק מולבני, אמר אתמול כי טראמפ עיכב את כספי הסיוע לאוקראינה כדי שזו תחקור את מעורבותה לכאורה של קייב בפריצה למחשבי הוועדה הדמוקרטית הלאומית ב-2016. מאוחר יותר הכחיש מולבני כי התקיימו יחסי תן וקח בין הצדדים. הוא הוסיף כי החלטתו של ממשל טראמפ לעכב את העברת כספי הסיוע לאוקראינה היתה חלק מהמאמץ להילחם בשחיתות במדינה.

"הבחינה של מה שקרה ב-2016 בהחלט היתה חלק מהחשש שלו (של טראמפ) לגבי השחיתות במדינה הזו", אמר מולבני. לדברי ראש הסגל, בכירים בממשל עיכבו תחילה את הסיוע לאוקראינה, משום ש"כולם יודעים שזה מקום מושחת". הוא הוסיף כי טראמפ דרש מאוקראינה לעשות סדר בממשלתה, ולאחר מכן אמר: "האם הוא ציין בפניי כבדרך אגב את השחיתות הנוגעת לשרת של הוועדה הדמוקרטית הלאומית? בהחלט. ללא ספק". הוא הוסיף ואמר: "אבל זה הכל, וזו הסיבה שעיכבנו את הכסף".   

מולבני מסר מאוחר יותר: "התקשורת החליטה שוב לפרש באופן שגוי את דבריי כדי לקדם ציד מכשפות מוטה ופוליטי נגד הנשיא טראמפ. אני רוצה להבהיר, לא היו שום יחסי תן וקח בין הסיוע הצבאי לאוקראינה לחקירה כלשהי בנוגע לבחירות 2016".

עוד מסר מולבני: "הנשיא מעולם לא אמר לי לעכב כספים עד שהאוקראינים יעשו משהו בנוגע לשרת (של מחשבי הוועדה). הסיבה היחידה לעיכוב הכספים היתה החשש מחוסר תמיכה מצד מדינות אחרות וחשש משחיתות. מעולם לא היה קשר בין הכספים לפעולותיהם של האוקראינים בנוגע לשרת – זה נעשה ברור לחלוטין בגלל העובדה שכספי הסיוע הועברו בלי שננקטה כל פעולה מצד אוקראינה בנוגע לשרת".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ