לוגו אי-פי
אי-פי
שריפה בסנטה פאולה, קליפורניה, שלשום
שריפה בסנטה פאולה, קליפורניה, שלשוםצילום: AFP
לוגו אי-פי
אי-פי

נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, איים היום (ראשון) לקצץ את המימון הפדרלי לקליפורניה שנועד לסייע לה להתמודד עם שריפות הענק שפרצו בסתיו ברחבי המדינה.

טראמפ צייץ בטוויטר כי "מושל קליפורניה גווין ניוסם עשה עבודה נוראית בניהול יערות. אמרתי לו מהיום הראשון שבו נפגשנו שהוא חייב 'לנקות' את קרקעות היער בלי קשר למה שהבוסים שלו, פעילי הסביבה, דורשים ממנו".

פעולות כיבוי בסנטה רוזה, בסוף אוקטובר
פעולות כיבוי בסנטה רוזה, בסוף אוקטוברצילום: AFP
טראמפ ומושל קליפורניה ניוסם באזור שעלה באש בעיר פרדייז, ב-2018
טראמפ ומושל קליפורניה ניוסם באזור שעלה באש בעיר פרדייז, ב-2018צילום: Evan Vucci/אי־פי

הנשיא האמריקאי טען כי ברגע שהשריפות פרצו, מושל מדינת הענק פנה לממשל הפדרלי בבקשת עזרה. "מדי שנה, כשהשריפות פורצות וקליפורניה בוערת, זה אותו הדבר והוא בא לממשל הפדרלי לסיוע כספי. לא עוד", כתב טראמפ.

ניוסם, חבר המפלגה הדמוקרטית, לא נותר חייב לציוץ של הנשיא וכתב ברשת החברתית: "אתה לא מאמין בשינויי אקלים. אתה פטור מהשיחה הזאת".

מדינת קליפורניה שולטת באחוז קטן מהיערות שנמצאים בשטחה ואילו הממשל הפדרלי מנהל את רוב שטחיה המיוערים. יתר על כן, אף אחת משתי השריפות הגדולות שבוערות בקליפורניה אינן בשטח מיוער.

בשנה שעברה שיגר טראמפ איומים דומים כששריפות ענק גרמו להרס רב בערים מאליבו ופרדייז שבקליפורניה. הנשיא האשים אז את המדינה ב"ניהול לקוי" של היערות. באותה עת, מושל המדינה ניוסם הגן על הפעולות שנקטו הרשויות בקליפורניה כדי למנוע שריפות, ומתח ביקורת על הממשל הפדרלי שלא עשה מספיק כדי לסייע בהגנת המדינה משריפות.

בינתיים בשטח, הסירו הרשויות בקליפורניה את כל אזהרות הפינוי ותושבים יכולים לשוב לבתיהם, זאת על רקע ההתקדמות שהושגה במאבק בשריפת ענק צפונית-מערבית ללוס אנג'לס. הכבאים השתלטו על 50% מהשריפה, שכילתה שטח של קרוב ל-38 קמ"ר ואילצה כ-11 אלף בני אדם להתפנות מבתיהם.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ