ניו יורק טיימס
פעילי סביבה מפגינים מחוץ לבית הלבן, ב-2017
פעילי סביבה מפגינים מחוץ לבית הלבן, ב-2017צילום: Susan Walsh/אי־פי
ניו יורק טיימס

ארה"ב הודיעה היום (שני) באופן רשמי לאו"ם כי היא נסוגה מהסכם האקלים שנחתם בפריז ב-2016, כך מסר משרד החוץ בוושינגטון. הודעה זו מסמנת את הצעד הראשון בהליך שיימשך שנה, שבסיומו תעזוב ארה"ב את ההסכם שנועד להילחם במשבר האקלים.

ארה"ב נקטה צעד זה ביום הראשון שהתאפשר לה בהתאם לחוקי העזיבה הסבוכים של ההסכם. במסגרת ההסכם, כ-200 מדינות התחייבו לצמצם את פליטות גזי החממה שלהם ולסייע למדינות עניות להתמודד עם ההשפעות השליליות של התחממות כדור הארץ.

שר החוץ של ארה"ב, מייק פומפאו, הודיע בטוויטר כי מימוש ההסכם יפגע בכלכלה האמריקאית. "הגישה של ארה"ב כוללת את המציאות של האנרגיה העולמית ומשתמשת בכל מקורות וטכנולוגיות האנרגיה באופן נקי ויעיל, כולל דלקי מאובנים, אנרגיה גרעינית ואנרגיה מתחדשת", אמר פומפאו. הוא הוסיף כי ארה"ב תוסיף להשתתף בדיונים בינלאומיות בנושא ההתחממות הגלובלית.  

כעת צפויים דיפלומטים מרחבי העולם לנסות למצוא פתרונות להמשיך להילחם במשבר ללא שיתוף פעולה מצד ארה"ב. עם זאת, לכל המעורבים ברור כי ללא תמיכתה של המעצמה הגדולה בעולם יהיה הרבה יותר קשה להפעיל את הלחץ הכלכלי הנחוץ כדי לפעול נגד הגורמים המרכזיים למשבר האקלים.

על אף שהמשך השתתפותה של ארה"ב בהסכם פריז יוכרע בסופו של דבר בבחירות לנשיאות ב-2020, תומכי ההסכם אומרים כבר עתה כי יש להיערך לעתיד שבו ארה"ב לא תסייע במאבק במשבר האקלים. בין היתר, דיפלומטים חוששים שטראמפ, אשר התייחס למשבר האקלים כהונאה, יפעל נגד המאמצים הגלובליים לצמצם את השימוש בדלק מאובנים וגז טבעי.

"כן, ישנן שיחות. זה יהיה מטורף לא לקיים אותן", אמרה לאחרונה לורן טוביאנה, ששימשה כשליחה לענייני אקלים של צרפת לאו"ם בזמן החתימה על הסכם האקלים. "אנחנו נערכים לתוכנית חלופית", אמרה.

לאחר נסיגת ארה"ב מההסכם, השמירה על היעדים שפורטו בו תדרוש התגייסות מצד מדינות מזהמות כמו סין והודו. סין, המדינה שפולטת הכי הרבה גזים הגורמים להתחממות האקלים, הבטיחה כי תפחית את שיעור הפליטות, אולם היכולת שלה לקיים את הבטחותיה מוטלת בספק.

בהתאם לתקנות האו"ם, סין והודו, המוגדרות כמדינות מתפתחות, אינן מחויבות להפחית את פליטות הגזים שלהן. הן הסכימו לעשות כן כחלק מהסכם פריז, במידה רבה משום שארה"ב נקטה פעולה. כעת, מדינות אחרות יידרשו ללחוץ עליהן לרסן את מידת הזיהום שלהן.

האו"ם ערך פגישות עם בכירים בבייג'ין בשנה שעברה כדי לוודא את מחויבות סין ומדינות אירופה להסכם, וכן סיפק מיליוני דולרים לבייג'ין, על מנת לסייע במאמציה לפקח על פליטות הגזים. עם זאת, עד כה סירבה סין להפצרות הבינלאומיות לזרז את ההגעה ליעדים הראשוניים שהציבה לפיקוח על פליטות גזי החממה.

כמה מדינות שוקלות אמצעי ענישה חמורים נגד מדינות מזהמות. צרפת וגרמניה הציעו השנה להטיל "מס פחמן" על מדינות בעלות מדיניות אקלים מקלה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ