הליך ההדחה

השגרירה באוקראינה שהודחה העידה שהיא חשה מאוימת מהתנהלותו של טראמפ

בעדות שמסרה מארי יובנוביץ' לבית הנבחרים סיפרה שהיתה המומה כשגילתה שטראמפ כינה אותה "חדשות רעות" בשיחה עם מקבילו האוקראיני. לדבריה, שגריר ארה"ב לאיחוד ייעץ לה לפרסם ציוץ מחמיא לטראמפ

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
יובנוביץ' בסיום העדות שמסרה בפני חברי בית הנבחרים, בחודש שעבר
יובנוביץ' בסיום העדות שמסרה בפני חברי בית הנבחרים, בחודש שעברצילום: JONATHAN ERNST/רויטרס
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

שגרירת ארה"ב באוקראינה לשעבר מארי יובנוביץ' "חשה מאוימת" מהתנהלותו של הנשיא דונלד טראמפ, שהבטיח לדבריה למקבילו האוקראיני שהיא "תעבור כמה דברים". כך עולה ממאות עמודים של תמלילי עדויות שפרסמו ועדות בית הנבחרים אתמול (שני) במסגרת חקירת ההדחה נגד טראמפ.

בעדותה סיפרה יובנוביץ' כיצד היתה במשך כשנה על הכוונת של טראמפ ויועציו, ואף הודחה במאי האחרון מתפקידה, לאחר שהיועצים של הנשיא – בראשם עורך דינו האישי של טראמפ רודי ג'וליאני – טענו שהיא משבשת את מאמציהם לשכנע את קייב לחקור את סגן הנשיא לשעבר ג'ו ביידן ובנו האנטר בחשד לשחיתות. היא סיפרה שהיתה "המומה" כשקראה את תמלילי שיחת הטלפון שניהלו טראמפ ונשיא אוקראינה וולודימיר זלנסקי ב-25 ביולי, במהלכה כינה טראמפ את יובנוביץ' "חדשות רעות", והבטיח למקבילו שהיא "תעבור כמה דברים".

"לא הבנתי מה כוונתו", סיפרה בעדותה. "הייתי מאוד מודאגת, ונותרתי מודאגת". כשנשאלה אם חשה מאוימת בקריאת התמלילים, השיבה "כן". "אני עדיין לא מצליחה לפענח את המשמעות של המילים האלו", אמרה. "זה לא משאיר אותי בעמדה נוחה". בעדות, שמסרה במשך כתשע שעות בדלתיים סגורות, שבה ותיארה את תחושת ההלם שחשה מול תמלילי השיחה כשש פעמים.

יועצו הבכיר לשעבר של שר החוץ מייק פומפאו, מייקל מקינלי בתום עדותו, בחודש שעבר בוושינגטון
יועצו הבכיר לשעבר של שר החוץ מייק פומפאו, מייקל מקינלי בתום עדותו, בחודש שעבר בוושינגטוןצילום: Andrew Harnik/אי־פי

השגרירה לשעבר סיפרה שלדעתה היתה קורבן של ניסיון טיוח שקידמו "אנשים המחזיקים במניעים מפוקפקים". בעקבות פרסום תמלילי השיחה הכחיש טראמפ בפני כתבים טענות ליחס לא הגון כלפי השגרירה לשעבר. "אני לא ממש מכיר אותה", אמר, "אבל אם תקראו את התמלילים לעומק תגלו שגם הנשיא האוקראיני לא היה מעריץ גדול שלה".

יובנוביץ' שחזרה בעדותה גם ניסיונות של עמיתים לסייע לה להתחבב על טראמפ ואנשיו, לדבריה. באחת ההזדמנויות הציע לה שגריר ארה"ב לאיחוד האירופי גורדון סונדלנד לפרסם ציוץ מחמיא לטראמפ בטוויטר. היום צפויה הוועדה לפרסם את תמלילי עדויותיהם של סונדלנד וקורט וולקר, שליח משרד החוץ האמריקאי לאוקראינה לשעבר.

במקביל, פורסמו גם תמלילי עדות שמסר מייקל מקינלי, שהיה יועצו הבכיר של שר החוץ מייק פומפאו. בעדותו סיפר מקינלי כיצד ניסה לשכנע בכמה הזדמנויות בכירים בממשל טראמפ, בהם פומפאו, להביע תמיכה פומבית ביובנוביץ', בניסיון לנטרל מאמצים מתמשכים של ג'וליאני להביא להדחתה, אך כשל בכל פעם. עדותו סותרת טענות של פומפאו עצמו, שהכחיש שניהל שיחות כאלו עם מקינלי.

בחודש שעבר פורסם שחוקרים פדרליים במנהטן החלו לחקור את ג'וליאני בחשד שהפר חוקי לובינג במהלך התעסקותו בפרשת אוקראינה. החקירה קשורה למעצרם של שניים ממקורביו, לב פרנס ואיגור פרומן, במסגרת חקירת FBI בחשד להפרת חוקי מימון הבחירות בארה"ב, ותרומה בסך 325 אלף דולר שהעבירו לעמותה הפועלת לקידום בחירתו של טראמפ לכהונה נוספת כנשיא.

ג'וליאני הכחיש שפעל באופן לא הולם, אבל הודה כי הוא ומקורביו עבדו מול חוקרים אוקראינים כדי לאסוף מידע מזיק פוטנציאלי על יובנוביץ' ועל מטרות אחרות של טראמפ. ג'וליאני אמר כי לחוקרים הפדרלים אין כל בסיס להאשים אותו בהפרה חוקי לובינג, כיוון שהצהיר כי הוא פועל בשמו של הנשיא טראמפ ולא החוקרים האוקראינים כשאסף את המידע על יובנוביץ' ועל אחרים והעביר זאת לגורמי ממשל ותקשורת אמריקאיים.

תגובות