לוגו רויטרס
רויטרס
שגריר ארה"ב לאיחוד האירופי גורדון סונדלנד מגיע לעדותו בבית הנבחרים, ב–17 באוקטובר
שגריר ארה"ב לאיחוד האירופי גורדון סונדלנד מגיע לעדותו בבית הנבחרים, ב–17 באוקטוברצילום: Pablo Martinez Monsivais/אי־�
לוגו רויטרס
רויטרס

שגריר ארה"ב לאיחוד האירופי גורדון סונדלנד אמר כי ידע שממשל הנשיא דונלד טראמפ הקפיא סיוע צבאי לאוקראינה בשווי כ–400 מיליון דולר, בעודו לוחץ על הממשלה בקייב לחקור את יריביו הפוליטיים של הנשיא, כך לפי תקציר שפורסם אמש (שלישי) מעדותו בפני ועדת בית הנבחרים המנהלת את חקירת ההדחה נגד טראמפ. 

בניגוד לעדותו הראשונה במסגרת הליך הדחתו של הנשיא בחודש שעבר, סונדלנד אמר כעת כי בתחילת ספטמבר, בהיעדר הסבר אמין להקפאת הסיוע, הוא הניח שההקפאה נקשרה להצהרה בעניין שחיתות באוקראינה שממשל טראמפ ביקש לקדם. עוד העיד שאמר ליועץ לנשיא אוקראינה ש"ביטול ההקפאה כנראה לא יתרחש עד שאוקראינה תמסור לציבור את ההצהרה נגד השחיתות שבה דנו שבועות רבים". 

סונדלנד מסר שלשום השלמות לעדותו, לאחר שעדויות של גורמים אחרים בממשל, בהם שליח ארה"ב לאוקראינה ביל טיילור, סייעו לו להיזכר בפרטים מהאירועים שבמוקד החקירה, כך לפי התקציר שפורסם. בעדות שמסר ב–17 באוקטובר, סונדלנד לא הכיר בקשר בין הקפאת הסיוע האמריקאי לבקשה לחקור את אחד מיריביו הדמוקרטיים של הנשיא טראמפ.

דוברת הבית הלבן, סטפני גרישם, מסרה כי תקציר עדותו של סונדלנד שומט את הקרקע מתחת חקירת ההדחה. בהודעה לתקשורת ציינה כי גרישם אמר שאינו יודע לומר באופן מובהק מי הורה להקפיא את הסיוע לאוקראינה וכי לפי עדותו הוא "הניח" שקיים קשר בין ההנחיה לבין הדרישה מצד ממשל טראמפ לפתוח בחקירה. עוד הוסיפה גרישם כי "לא משנה כמה כותרות עסיסיות יתפרסמו בתקשורת המוטה, העובדה היא שהנשיא לא עשה דבר פסול".

0:00
0:00
השבוע, פרק 98 | מה נקודות התורפה של הצ'ייסר וכמה הוא מוציא ב-20 שאלות?

שנה לבחירות בארה"ב – תמונת מצב | האזינו לפודקאסט:

החקירה שמתנהלת בבית הנבחרים מתמקדת בשיחה שהתקיימה ב–25 ביולי, שבה טראמפ ביקש מנשיא אוקראינה ולודימיר זלנסקי לפתוח חקירה בעניין סגן נשיא ארה"ב לשעבר ג'ו ביידן ובנו האנטר ביידן. האנטר ביידן שימש בעבר כדירקטור בחברת גז אוקראינית שנחקרה בגין חשד לשחיתות. הבית הלבן ניסה לדחוף את הממשלה בקייב לפרסם את ההצהרה נגד השחיתות, כדי לגרום לו להתחייב בפומבי לפעול נגד ביידן.

ג'ו ביידן הוא מועמד מוביל בפריימריז של המפלגה הדמוקרטית ועשוי להתמודד נגד טראמפ בבחירות בנובמבר 2020. טראמפ הקפיא כ–400 מיליון דולר בסיוע צבאי אמריקאי לאוקראינה זמן קצר לפני שדיבר עם זלנסקי, ועורר האשמות מצד דמוקרטים לפיהן הוא השתמש בכספי מסים שנועדו לבעלת ברית של ארה"ב עבור האינטרסים הפרטיים שלו. סונדלנד הכחיש תחילה כי ידע על קשר בין הסיוע לבין בקשתו של טראמפ לחקור את בני משפחת ביידן.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ