לוגו אי-פי
אי-פי
טראמפ הבן באירוע תמיכה באביו בסן אנטוניו, בחודש שעבר
טראמפ הבן באירוע תמיכה באביו בסן אנטוניו, בחודש שעברצילום: Eric Gay/אי־פי
לוגו אי-פי
אי-פי

בנו של נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ הבן, פירסם הערב (רביעי) את שמו של חושף השחיתויות שתלונתו נגד הנשיא הובילה לפתיחת הליך ההדחה נגדו. טראמפ הבן כתב את שמו - לכאורה - של חושף השחיתויות בציוץ שפירסם בטוויטר. הציוץ נמחק דקות לאחר שפורסם.

השם, של חוקר העובד ב-CIA, הסתובב ברשתות החברתיות ובאתרים של הימין הקיצוני בארה"ב מזה שבועות. טראמפ הבן הוסיף לציוץ קישור לכתבה באתר הימין הקיצוני ברייטברט, שטוענת כי האיש הוא דמוקרטי המתנגד לטראמפ. לא ברור אם זה אכן שמו האמיתי של חושף השחיתויות, שכן הוא לא פורסם בניסיון להגן עליו.

טראמפ נואם באירוע בקנטאקי, שלשום
טראמפ נואם באירוע בקנטאקי, שלשוםצילום: Susan Walsh/אי־פי

הרפובליקאים דורשים לפרסם את שמו של מגיש התלונה מאז החלה החקירה. "אין שום חושף שחיתויות. יש מישהו עם אג'נדה נגד דונלד טראמפ", צייץ הנשיא ביום שני. הסנאטור הרפובליקאי ראנד פול, שעמד לצדו של טראמפ בעצרת בקנטאקי, איים באוזני הקהל לחשוף את שמו של האיש ודרש ממנו להעיד בקונגרס. "אנחנו יודעים את השם של חושף השחיתויות... אני אומר הערב לתקשורת, עשו את העבודה שלכם והדפיסו את שמו", אמר פול.

ציוץ של טראמפ, שפירסם שלשום

הערב הודיע יו"ר ועדת המודיעין של בית הנבחרים, אדם שיף, כי השימועים הפומביים בחקירת ההדחה יחלו בשבוע הבא. כחלק משלב זה, חברי הקונגרס ישמעו עדויות ויחשפו לראיות הנוגעות להדחת נשיא ארה"ב. כלי התקשורת יורשו להיכנס לדיונים. ועדת המודיעין גם פירסמה את התמלול המלא של עדותו של וויליאם טיילור, שגריר ארה"ב באוקראינה לשעבר, שהופיע בדיון סגור של הוועדה כחלק מהליך ההדחה.

לפי התמלול, טיילור אמר לוועדה כי עורך דינו האישי של טראמפ, רודי ג'וליאני, הוא שעמד מאחורי הלחצים שהופעלו על נשיא אוקראינה ולודימיר זלנסקי לפתוח בחקירה נגד ג'ו ביידן ובנו האנטר. "הפכתי מודאג יותר ויותר לאורך הזמן", אמר טיילור בהצהרת הפתיחה של עדותו, שאמר שמה שהדאיג אותו במיוחד הוא מה "שהתרחש בערוצים אחוריים" בין המדינות.

שיף בוושינגטון, היום
שיף בוושינגטון, היוםצילום: J. Scott Applewhite/אי־פי

טיילור העיד שטראמפ הבהיר - דרך עורך דינו ג'וליאני - כי מטרת עיכוב הסיוע הצבאי לאוקראינה היא לגרום לממשלה בקייב לחקור את ביידן ובנו. "אני חושב שזה מטורף לעכב סיוע צבאי כדי לעזור לקמפיין פוליטי", כתב טיילור בהודעת טקסט לגורדון סונלנד, שגריר ארה"ב לאיחוד האירופי. 

השימוע הפומבי הראשון בחקירת ההדחה ייערך ביום רביעי בשבוע הבא. "ביום רביעי, 13 בנובמבר, יוזמנו לתת עדות וויליאם טיילור (שגריר ארה"ב באוקראינה לשעבר) וג'ורג' קנט (האחראי על תחום אירופה במשרד החוץ האמריקאי)", אמר שיף בהצהרתו, "ביום שישי, 15 בנובמבר, נשמע את עדותה של מארי יובאנוביץ' (שגרירת ארה"ב באוקראינה לשעבר. עוד פרטים יימסרו בהמשך". יובאנוביץ' הודחה מתפקידה על ידי טראמפ עצמו בחודש מאי האחרון. גם קנט ויובאנוביץ' כבר העידו בפני הוועדה בדלתיים סגורות.

בשבוע שעבר אישר בית הנבחרים, הנשלט על ידי המפלגה הדמוקרטית, להמשיך עם הליך ההדחה ולהפוך אותו לפומבי. רק שני דמוקרטים, שמייצגים מחוזות שבהם טראמפ ניצח בקלות ב-2016, הצביעו נגד ההחלטה יחד עם כל הרפובליקאים. 

הדמוקרטים בוחנים אם טראמפ ניסה לשכנע את נשיא אוקראינה ולודומיר זלנסקי לחקור את יריבו הפוליטי ג'ו ביידן ובנו האנטר בחשד לשחיתות. בנו של ביידן עבד עם חברת האנרגיה האוקראינית "בוריסמה" בשעה שאביו כיהן כסגן נשיא ארה"ב.

הרפובליקאים מתחו בעבר ביקורת על הדיונים בדלתות סגורות שערכו הדמוקרטים עד כה כחלק מהליך ההדחה של טראמפ, וטענו שהם מסתירים מידע. לטענת הדמוקרטים, צעד זה נדרש כדי לאסוף עדויות לקראת השלב הפומבי של חקירת ההדחה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ