על רקע המחאה, עריקת שוטרים ודו"ח שטוען לזיופים: מוראלס הכריז על בחירות חדשות

נשיא בוליביה הודיע שיפטר את חברי ועדת הבחירות המרכזית, שהיתה במוקד המחאה הציבורית נגד ניצחונו באוקטובר. הדו"ח של ארגון מדינות אמריקה מצא ראיות "למניפולציה מובהקת" של התוצאות

רויטרס
גרדיאן
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
שוטרים מניפים את דגל הלאום על גג התחנה שלהם בקוצ'במבה, אתמול
שוטרים מניפים את דגל הלאום על גג התחנה שלהם בקוצ'במבה, אתמולצילום: DANILO BALDERRAMA/רויטרס
רויטרס
גרדיאן

נשיא בוליביה אוו מוראלס הודיע היום (ראשון) על בחירות חדשות במדינה, לאחר פרסום דו"ח של משקיפים מטעם ארגון מדינות אמריקה (OAS) שבחן טענות לזיופים בבחירות שבהן ניצח, בחודש שעבר. מוראלס הודיע גם כי יפטר את כל חברי ועדת הבחירות המרכזית - שהיתה במוקד המחאה הציבורית על תוצאות הבחירות.

"החלטתי לקרוא לבחירות חדשות כדי שהעם הבוליביאני יוכל לבחור את ממשלתו החדשה בדרך דמוקרטית", אמר מוראלס.

שוטרי קוצ'במבה רעולי פנים בתחנת המשטרה, אתמול
שוטרי קוצ'במבה רעולי פנים בתחנת המשטרה, אתמולצילום: DANILO BALDERRAMA/רויטרס

דו"ח הארגון שפורסם היום מצביע על ראיות "למניפולציה מובהקת" של נתוני ההצבעה - שבגינן לא ניתן לאמת את תוצאות הבחירות. המשקיפים הבינלאומיים מסרו כי לידיהם הגיעו רשומות פיזיות עם שינויים וחתימות מזויפות והוכחה בקנה מידה רחב למניפולציה של נתונים ולטענתם לא סביר שמוראלס ניצח בפער של עשרה אחוזים מיריבו בסיבוב הראשון.

ארגון מדינות אמריקה קרא לממשלת בוליביה לפתוח בחקירה כדי לברר את פשר התוצאות, וקבע כי "יש לבטל את תוצאות הסיבוב הראשון של הבחירות ולקיימן מחדש".

מפגינים מריעים לשוטרים רעולי פנים שצועדים לתחנת המשטרה בלה פז, היום
מפגינים מריעים לשוטרים רעולי פנים שצועדים לתחנת המשטרה בלה פז, היוםצילום: LUISA GONZALEZ/רויטרס

מוראלס מכהן ברצף כנשיא מאז שנת 2006 - והתמודדותו בבחירות האחרונות עוררו מחאה כבר כשהחל בקמפיין, בשל חוק שהוא עצמו העביר בעבר המגביל את מספר הכהונות הרצופות שנשיא יכול למלא. הוא זכה ברוב של 47% מקולות הבוחרים לעומת 36% של יריבו, הנשיא לשעבר קרלוס מסה. אולם, לפי הדו"ח לא ניתן לקבוע כי הוא אכן זכה בפער של יותר מעשרה אחוזים הדרוש כדי להימנע מסיבוב שני בבחירות.

מרד שוטרים

כחלק מהמחאה המתרחבת נגד הנשיא, בסוף השבוע הכריזו שוטרים בשלוש ערים לפחות ברחבי המדינה על מרד והצטרפו למפגינים נגד המשטר – מה שמלמד כי ייתכן שחלקים מכוחות הביטחון נסוגים מתמיכתם בנשיא מוראלס, אחרי שבועות של עימותים והתפרעויות ברחובות במחאה על זיוף תוצאות הבחירות.

שר ההגנה של בוליביה, חבייר זבלטה, אמר שלשום כי שום פעולה צבאית לא תינקט נגד השוטרים המעורבים במרד עד כה וכי הממשלה לא תעשה שימוש בחיילים שעה שעשרות אלפי אזרחים מפגינים ברחובות בערים ברחבי המדינה. המפקד הכללי של משטרת בוליביה הבהיר כי השוטרים שהתמקמו בתחנות משטרה שונות, לא הכריזו על מרד אלא "הוצבו שם".

תחנות הטלוויזיה החלו לשדר אתמול תמונות של אלפי מפגינים מתאספים בעצרות מחאה שקטות במהלך הלילה בתחנות משטרה ובמחסומי צבא. עוד ועוד מפגינים המשיכו להגיע למקומות ההתאספות עם שחר היום מוקדם בבוקר.

שר הפנים של בוליביה, קרלוס רומרו, רמז בנאום טלוויזיוני על ניסיון הפיכה והוסיף כי ייתכן וייערכו שיחות בניסיון לפתור את המשבר הפוליטי המחריף נוכח קריאות המפגינים למוראלס לפרוש. הוא מואשם בזיוף תוצאות הבחירות לנשיאות המדינה שנערכו בחודש שעבר.

בלה פז ליוו מפגינים עשרות שוטרים שצעדו בשדרה הראשית והציבו את עצמם בתחנת המשטרה המרכזית של העיר. שוטרים אחרים נותרו ברחובות ואבטחו את המחסומים מסביב לארמון הנשיאות. בשונה מלילות קודמים הפעם המפגינים הקיפו אותם וקראו להם בדרכי שלום להצטרף ליתר העם. גם בערים סוקרה – מקום מושבו של בית המשפט העליון, וסנטה קרוז – מעוז האופוזיציה והעיר המאוכלסת ביותר במדינה – הכריזו שוטרים כי הם מצטרפים למרד עליו הכריזו שוטרים בקוצ'במבה.

מאז פרצו העימותים סביב הבחירות ב-20 באוקטובר נהרגו שלושה בני אדם לפחות – האחרון שבהם סטודנט בן 20 ביום רביעי האחרון. לואיז פרננדו קומצ'ו, מנהיג האופוזיציה האזרחית, שקרא למשטרה להתנגד לממשלה, צייץ כי הוא "בוכה מאושר" והודה למשטרה על כך שהיא "בחרה לעמוד לצד העם".

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ