ניו יורק טיימס
גרדיאן
בנג'מין שרייבר
בנג'מין שרייבר. טען שבקשתו שלא לעבור החייאה לא כובדהצילום: /אי־פי
ניו יורק טיימס
גרדיאן

אסיר בבית סוהר במדינת איווה בארה"ב, שנידון למאסר עולם בגין רצח, הגיש תביעה לשחרורו בעקבות תקרית שבה איבד את הכרתו ונחשב למת - ולכן לכאורה השלים את ריצוי עונשו. בשבוע שעבר דחה בית משפט לערעורים במדינה את עתירתו של האסיר, בנג'מין שרייבר, בנימוק כי "אם הוא נותר בחיים אין חולק כי עליו לרצות את יתרת העונש, ואם הוא אכן מת - אין כל טעם לדון בעתירתו".

שרייבר, בן 66, הורשע ב-1996 ברצח מדרגה ראשונה של אדם שאותו היכה למוות באמצעות ידית של גרזן. בעיתון מקומי בעיר דה מוין דווח אז כי בת זוגו של אותו אדם קשרה עם שרייבר קשר לרציחתו. בית המשפט גזר עליו מאסר עולם - כלומר, לכל החיים.

כתבה על המקרה של שרייבר בערוץ טלוויזיה באייווה

ב-2015 פיתח שרייבר סיבוך בשל אבנים בכליות ופונה לבית חולים כשהוא סובל מהלם בעקבות זיהום בדמו. שרייבר איבד את הכרתו והצוות הרפואי יצר קשר עם אחיו. האחרון הנחה אותם להעניק לו תרופות להקלת כאבים אך לא לנסות להחיותו במקרה של הידרדרות במצבו. 

אולם, הרופאים ביצעו בשרייבר החייאה - לטענתו הן בניגוד להנחייתו של אחיו והן בניגוד למסמך רשמי שהגיש לשירות בתי הסוהר של איווה, ובו ביקש שלא להחיותו במקרה שייקלע למצוקה רפואית מסכנת חיים. בשנה שעברה הגיש שרייבר תביעה לשחרורו בנימוק כי "מותו" הביא הלכה למעשה לסיום תקופת המאסר שנגזרה עליו.

בית המשפט דחה את התביעה ושרייבר הגיש ערעור על ההחלטה. אולם, בשבוע שעבר פסק בית המשפט כי עתירתו משוללת יסוד. השופטת אמנדה פוטרפילד כתבה בפסק הדין כי החוק באיווה אינו מגדיר את המונח "מאסר לכל החיים" באופן ברור, ולכן פירשו אותו השופטים פשוטו כמשמעו.

"איננו סבורים כי המחוקק ביקש לאפשר לעבריינים מורשעים להשתחרר מהכלא במקרה של הליך רפואי שעברו בתקופת מאסרם וחייב את החייאתם", הוסיפה השופטת. בפסק הדין לא נדרשו השופטים לטענתו של שרייבר כי בית החולים ביצע בו החייאה בניגוד להנחיות שהותיר ואלו שהעביר אחיו בטלפון.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ