ניו יורק טיימס
אי-פי
רויטרס
תושבי לה פאס חוגגים את התפטרותו של מוראלס, אתמול
תושבי לה פאס חוגגים את התפטרותו של מוראלס, אתמולצילום: STRINGER/רויטרס
ניו יורק טיימס
אי-פי
רויטרס

נשיא בוליביה אוו מוראלס, שעלה לשלטון לפני יותר מעשור כחלק מגל של מנהיגי שמאל ששטף את אמריקה הלטינית, התפטר אמש (ראשון) בעקבות מחאה חריפה והאשמות כי אחיזתו בשלטון מערערת את הדמוקרטיה. עשרות אלפים בבירה לה פאס ובערים אחרות יצאו לרחובות כדי לחגוג את התפטרותו של מוראלס, אותו האשימו בהטיית תוצאות הבחירות.

מוראלס וסגנו, אלברו גרסיה לינרה, שהתפטר יחד איתו, אמרו כי החליטו לעזוב את תפקידיהם במטרה לעצור את שפיכות הדמים שהתרחשה במדינה בשבועות האחרונים. הם סירבו להודות כי פעלו שלא כחוק וטענו כי הם קורבנות של הפיכה צבאית. "ההפיכה הושלמה", אמר גרסיה.

מוראלס (במרכז) נואם באל אלטו בבוליביה, אתמול
מוראלס (במרכז) נואם באל אלטו בבוליביה, אתמולצילום: Enzo De Luca/אי־פי

אני רוצה להגיד לכם, אחיי ואחיותיי, כי המאבק שלנו לא נגמר כאן", אמר מוראלס בנאום טלוויזיוני. "העניים, התנועה החברתית, ימשיכו במאבק הזה לשוויון ולשלום". הוא הוסיף כי התפטרותו "כואבת מאוד". כמה שעות אחרי ההתפטרות, מוראלס כתב בחשבון הטוויטר שלו כי המשטרה הוציאה נגדו צו מעצר "בלתי חוקי", כהגדרתו, וכי "קבוצות אלימות" תקפו את ביתו. במשטרה המקומית דחו את הטענה של מוראלס.

מלבד מוראלס וגרסיה, גם נשיאת הסנאט בבוליביה, אדריאנה סלבאטיירה, הודיעה על התפטרותה. בעקבות התפטרותם של גרסיה ושל סלבאטיירה לא ברור מי יירש את כסאו של מוראלס, גם אם באופן זמני. שר החוץ של מקסיקו, מרסלו אבררד, אמר כי ארצו קלטה 20 בכירים בוליביאנים בשגרירות בלה פאס ותעניק לנשיא מוראלס מקלט מדיני אם יחפוץ בכך.

בעקבות הבחירות שהתקיימו ב-20 באוקטובר הכריז מוראלס כי זכה בכהונה רביעית והצית משבר פוליטי במדינה. מאז הוא התמודד עם האשמות בזיופים, מחאה שגבתה חיי אדם ופילוג בקרב כוחות הביטחון. מוקדם יותר אתמול הודיע צבא בוליביה כי ביקש ממוראלס להתפטר כדי להבטיח את יציבות המדינה. "לאחר שבחנו את המצב אנחנו מבקשים מנשיא המדינה לוותר על המנדט שלו, ולאפשר להשיב את השקט והסדר לטובת בוליביה", אמר לכתבים מפקד הצבא, ויליאמס קלימן.

אזרחים בוליביאנים חוגגים את התפטרותו של מוראלס בבירה לה פאס, אתמול
אזרחים בוליביאנים חוגגים את התפטרותו של מוראלס בבירה לה פאס, אתמולצילום: STRINGER/רויטרס

מוראלס נחשב בעבר נשיא פופולרי, ועד להתפטרותו החזיק בתפקיד יותר זמן מכל מנהיג נוכחי אחר באמריקה הלטינית. הוא היה הנשיא הילידי הראשון במדינה שלאורך עשורים עמדה בראשה אליטה אירופית. תחת הנהגתו, בוליביה ידיעה צמיחה כלכלית ואי השוויון בה הצטמצם. מסיבה זו, רבים ראו במוראלס את הנציג האמיתי הראשון שלהם בבירה.

סירובו של מוראלס לוותר על כוחו - תחילה על ידי כיפוף החוקים כך שיוכל להתמודד לכהונה רביעית, ולאחר מכן בהתעקשותו להכריז על ניצחון חרף טענות נרחבות לזיופים - הותירו אותו לבד מול המחאה וללא בעלי ברית. כוחות המשטרה והצבא נטשו אותו וצידדו במפגינים. 

עם החרפת הכאוס במדינה, מפגינים רבים הביעו חשש מהכיוון שבו צועדת המדינה. שלושה בני אדם נהרגו ויותר ממאה נפצעו בעימותים בין תומכי הנשיא למתנגדיו, במה שהוגדר כמשבר החריף ביותר ב-14 שנות כהונתו של מוראלס.

תושבים בוליביאנים חוגגים את התפטרותו של מוראלס בלה פאס, אתמול
תושבים בוליביאנים חוגגים את התפטרותו של מוראלס בלה פאס, אתמולצילום: LUISA GONZALEZ/רויטרס

עוד לפני שמוראלס סיים להודיע על התפטרותו, קולות צופרי רכבים נשמעו ברחבי הבירה לה פאס, בעוד שקהלים גדולים החלו להתאסף במרכז לה פאס ובערים אחרות במדינה. חלק מהתושבים נופפו בדגלי בוליביה, הדליקו זיקוקים ואף הציתו ארון קבורה כדי להמחיש את מותה של ממשלתו של מוראלס.

נשיא ונצואלה ועמיתו הסוציאליסטי של מוראלס, ניקולס מדורו, כתב בטוויטר כי הוא "מגנה באופן קטגורי את ההפיכה שבוצעה כנגד אחינו הנשיא". בהודעה מטעם ממשלת פרו נכתב כי יש להשיב את השלווה לבוליביה ולקיים בחירות שקופות, בתמיכת מדינות אמריקה. גם הנשיא הנבחר של ארגנטינה, אלברטו פרננדס, כינה בחשבון הטוויטר שלו את ההתפטרות "הפיכה".

מוקדם יותר אתמול, דו"ח של ארגון מדינות אמריקה (OAS) מצא "מספר רב של אי סדרים" בבחירות וקבע כי יש לקיים שוב את ההצבעה. בניסיון לעצור את הביקורת נגדו, מוראלס עוד הסכים להקדים את הבחירות ואף הודיע כי יפטר את כל חברי ועדת הבחירות המרכזית - אולם כאמור צעד זה לא מנע את התפטרותו.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ