נשיא בוליביה הנמלט נאם עם נחיתתו במקסיקו והאשים את האופוזיציה בארצו בהפיכה

אוו מוראלס, שקיבל מקלט במקסיקו, סיפר כי נמלט אחרי שגילה כי צבא בוליביה הציע על ראשו פרס בסך 50 אלף דולר. הוא הכחיש שזהו סוף הקריירה הפוליטית שלו, אך נמנע לספר על תוכניותיו בזמן הקרוב

לוגו גרדיאן
גרדיאן
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
מוראלס לאחר נחיתתו במקסיקו, היום
מוראלס לאחר נחיתתו במקסיקו, אתמולצילום: Eduardo Verdugo/אי־פי
לוגו גרדיאן
גרדיאן

נשיא בוליביה לשעבר, אוו מוראלס, שהואשם בזיוף תוצאות הבחירות בארצו ונאלץ להתפטר בלחץ המשטרה והצבא, נחת במקסיקו והאשים את האופוזיציה בבוליביה בהפיכה.

מוראלס נשא דברים במסיבת עיתונאים מאולתרת על מסלול הנחיתה בנמל התעופה. במהלכה הוא הודה למקסיקו על כך ש"הצילה את חייו". הוא סיפר כי לפני התפטרותו ביום ראשון, איש צבא הראה לו הודעות שבו הוצע פרס בסך 50 אלף דולר על ראשו.

מוראלס ושר החוץ של מקסיקו, היום
מוראלס ושר החוץ של מקסיקו, היוםצילום: Eduardo Verdugo/אי־פי

"חשבתי ששמנו קץ לאפליה ולהשפלה, אבל קמו קבוצות חדשות שאין להן טיפת כבוד לערך החיים או למולדת", אמר מוראלס זמן קצר לאחר נחיתתו במקסיקו שהציעה לו מקלט פוליטי בשטחה, "זה עוד שיעור שיש ללמוד".

את פניו של מוראלס קיבל שר החוץ של מקסיקו, מרסלו אברארד, שלחץ את ידו וחיבק אותו בחום. מוראלס הוטס במטוס של צבא מקסיקו שהמריא מהעיר קוצ'במבה בבוליביה, מקום מושבו של בית המשפט העליון.

תומכיו של מוראלס מפגינים בלה פס, היום
תומכיו של מוראלס מפגינים בלה פס, היוםצילום: MARCO BELLO/רויטרס

במקביל, ברחובות הבירה לה פס, המשיכו תומכיו של מוראלס להתעמת עם אנשי האופוזיציה, שעה שהאופוזיציה ניסתה לארגן בחירות חדשות. סגניתו השנייה של נשיא הסנאט, הפוליטיקאית מהאופוזיציה ג'ניפר אנס, קראה לקיים היום דיון בבית הנבחרים כדי לאשר את התפטרותו של מוראלס ולבחור לו מחליף זמני. אולם עדיין לא ברור אם מספיק מחוקקים יגיעו לדיון.

את מוראלס ליווה למקסיקו סגנו לשעבר, אלווארו גרסייה לינארס, שהיה שותפו הפוליטי הקרוב ביותר מאז הפך מוראלס לנשיא הילידי הראשון של בוליביה בהיסטוריה המודרנית. "גרסייה לינארס ואני תמיד היינו מחויבים לרעיון ששלום יכול להיאכף רק בעזרת צדק חברתי", אמר מוראלס, "ההפיכה הזו לא הולכת לשנות את האידיאולוגיה שלנו".

אף שהוא הבטיח שזהו לא סוף הקריירה הפוליטית שלו, מוראלס לא סיפק רמזים לתוכניותיו לזמן הקרוב. ממשלת מקסיקו סירבה להגיד היכן מוראלס בן ה-60 יתגורר במהלך שהותו במדינה והתעקשה שהצעתה לתת לו מקלט הינה חלק ממסורת ארוכת שנים שאפשרה לתת מקלט למנהיגים פוליטיים נרדפים, החל מהמהפכן היהודי-רוסי לאון טרוצקי וכלה בפעילים שנמלטו מארגנטינה ומצ'ילה במהלך הדיקטטורה הצבאית ששלטה בהן בשנות ה-70 וה-80.

תגובות