לטראמפ היה יום רע בשימוע הפומבי, אבל הנשיא שם את מבטחו בעובדות חלופיות

בעולם של תומכי הנשיא, חקירת ההדחה היא ציד מכשפות והעדים בעלי הוותק הציבורי הם אדיוטים שימושיים. הדמוקרטים מקווים לדרמה טלוויזיונית שתרתק את הציבור לפרטים שנחשפים בשימוע

חמי שלו
חמי שלו
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
טראמפ בבית הלבן, הערב
טראמפ בבית הלבן, הערב. בעולם הישן היה מחשב את קצו לאחור, כמאמר השירצילום: Patrick Semansky/אי־פי
חמי שלו
חמי שלו

בעולם הישן, נשיא ארה"ב דונלד טראמפ היה, בלשונו של שלמה ארצי, מחשב עתה את קצו לאחור. היום הראשון של הליכי ההדחה הפומביים שנפתחו אתמול בקונגרס בוושינגטון היה רע מאוד מבחינתו.

בסיומו, לא נותר כמעט ספק שטראמפ הכפיף את מדיניות החוץ האמריקאית כלפי אוקראינה לצרכיו האישיים והפוליטיים וכי ניסה לסחוט את נשיאה, וולודומיר זלנסקי, באמצעות השעיית הסיוע הצבאי בתמורה לאספקת מידע מפליל על יריבו הדמוקרטי ג'ו ביידן.

יו"ר ועדת המודיעין של בית הנבחרים, אדם שיף, היום בפתח השימוע
יו"ר ועדת המודיעין של בית הנבחרים, אדם שיף, בפתח השימוע. טראמפ מכנה אותו "ערמומי"צילום: POOL/רויטרס

יו"ר ועדת המודיעין של בית הנבחרים, אדם שיף, הצדיק את הכינוי הספק-אנטישמי "ערמומי" שטראמפ מקפיד להצמיד לשמו. שני עדיו הראשונים - סגן עוזר שר החוץ ג'ורג' קנט, ובמיוחד השליח האמריקאי , הממונה על השגרירות  בקייב - סיפקו שהרפובליקאים בוועדה התקשו להפריכן.

השניים דיווחו על שניהלו פרקליטו של טראמפ רודי ג'וליאני ומקורבו של הנשיא, , השגריר לאיחוד האירופי. מטרתו העיקרית של ערוץ זה היתה לחלץ מזלנסקי מידע מפליל על ביידן ועל תפקידה של אוקראינה, לכאורה, בפרשת ההתערבות הרוסית בבחירות ב-2016.

השליח לארה"ב ביל טיילור מעיד: "לטראמפ אכפת יותר מהחקירות"

השניים הצביעו על הסתירה בין גישתו של טראמפ, שגילה עוינות לאוקראינה בכללותה, לבין המדיניות האמריקאית הרשמית שרואה בה בעלת ברית איתנה וחומת מגן נגד התפשטות רוסית מערבה.

אבל בעולם החדש, שבו גם ישראל מתקיימת היום, ישנו יקום מקביל, מציאות אלטרנטיבית ועובדות חלופיות.

ואם קרה, אז מה קרה?

לגרסת הרפובליקאים, חקירת ההדחה היא ציד מכשפות ומניפולציה פוליטית. העדים, על אף שירותם הציבורי ארוך השנים, הם אידיוטים שימושיים - אם לא נציגים בכירים של "הדיפ סטייט" - וניסיון הסחיטה לא קרה.

ואם קרה אז מה קרה? זכותו של הנשיא לנהל את מדיניות החוץ האמריקאית כראות עיניו. זהו קו ההגנה האחרון – לפיו, העובדות שנחשפו כלל אינן מהוות עילה להדחה.

טראמפ תוקף את חקירת ההדחה: "ניסיון לעצור אותי"

הנציג הבכיר של הרפובליקאים בוועדה, וקודמו של שיף בראשותה, דייויד נונס, הוכיח כבר במהלך חקירת המעורבות הרוסית בבחירות לנשיאות ארה"ב ב-2016 את כישוריו בהסטת הדיון לשוליים, הוצאת דברים מהקשרם, ערעור מהימנותם של עדים ובהעברת הכדור למגרשו של היריב.

נונס והפרקליט החוקר מטעמו, סטיב קסטור, התאמצו למקד את הדיון לא במגעים האוקראיניים של טראמפ ב-2019 - אלא באלה של מטה הבחירות של הילרי קלינטון ב-2016. לא בניסיון הסחיטה של הנשיא אלא בשחיתות של ביידן ובנו האנטר, ששימש כדירקטור בחברת גז אוקראינית ב-2015, בשעה שאביו כיהן כסגן נשיא ארה"ב.

הנציג הרפובליקאי בוועדת המודיעין דווין נונס, משמאל, והחוקר סטיב קסטור בשימוע, היום
נונס, משמאל, והחוקר קסטור, היום. הסיטו את הדיון להילרי קלינטון ובחירות 2016צילום: Saul Loeb/אי־פי

נונס, קסטור ונציגים רפובליקאים אחרים טענו שהמניע של טראמפ לא היה להשיג מידע מלוכלך על ביידן, אלא לבער את השחיתות באוקראינה ולוודא שתפעל על פי אמות המידה המקובלות במערב. לזכותם ייאמר שעשו זאת בלי למצמץ לרגע. הם יודעים שטראמפ עוקב מקרוב מהבית הלבן, ושכל מעידה מצדם עלולה לעלות להם בציוץ נשיאותי ארסי.

מבחן הרייטינג

הדמוקרטים מודאגים יותר מתגובת הציבור האמריקאי לשידורים הישירים מדיוני הוועדה, במיוחד בקרב בוחרים עצמאיים ופחות אידיאולוגיים, שאינם צמודים מראש לגרסה כזאת או אחרת. סביר להניח שהיום הראשון משך אליו צופים רבים, אבל ספק אם העדויות המפורטות, הניסוחים הדיפלומטיים והעיסוק בנבכי השחיתות הפושה באוקראינה ירתקו אותם לאורך זמן. ייתכן, עם זאת, שעדותה ביום שישי של השגרירה , שהודחה על ידי טראמפ בעצתו של ג'וליאני, תספק לצופים די דרמה אנושית כדי לגרות את תאבונם בהמשך.

השגרירה לשעבר לאוקראינה, מארי יובנוביץ', מגיעה למסור עדות סגורה בוועדת המודיעין, בחודש שעבר
השגרירה לשעבר יובנוביץ', בדרכה למסור עדות סגורה בוועדה בחודש שעבר. הדמוקרטים מקווים לדרמה אנושיתצילום: J. Scott Applewhite/אי־פי

אין בכך כדי לגרוע מחשיבותו וייחודו של האירוע. מדובר בסך הכל בפעם השלישית בהיסטוריה שהליכי הדחה משודרים בטלוויזיה. הפעם הראשונה היתה ב-1974 כשדיוני ועדה מקבילה בסנאט חשפו בקיעים בחומת המגן הרפובליקאית סביב חקירת פרשת ווטרגייט – שהיו בין הגורמים המכריעים שהובילו להתפטרותו של הנשיא ריצ'רד ניקסון. דיונים אלה זכו לצפיית שיא, בין היתר בשל ראשוניותם.

הפעם השנייה היתה בהליכי ההדחה שהתקיימו ב-1998 נגד הנשיא דאז ביל קלינטון, בעקבות פרשת מוניקה לוינסקי. על אף שהמהלך הוביל להצבעת בית הנבחרים להדיח את הנשיא – שהסנאט דחה.

למרות העניין הציבורי הרב בסקנדל המיני בבית הלבן, השידורים עצמם לא ריתקו את הציבור. הסיבה לכך היא שחלק הארי של איסוף הראיות וחקירת העדים התבצע מאחורי הקלעים, על ידי החוקר המיוחד קנת' סטאר שלא הותיר לחברי הקונגרס מרחב לחקירות חדשות.

כתבה של CBS על ההבדלים בין הליך ההדחה נגד קלינטון לבין זה נגד טראמפ

זהו הייחוד העיקרי של ההליכים שנפתחו אתמול: פרשת ווטרגייט נחקרה ביסודיות על ידי ה-FBI ומשרד המשפטים לפני שנפתחו דיוני ההדחה, ופרשת מוניקה לוינסקי נחשפה ונטחנה עד דק על ידי החוקר סטאר. החקירה הנוכחית היא הפעם ראשונה בהיסטוריה שוועדה בקונגרס מנהלת למעשה את החקירה הראשית של העדים.

חובבי הז'אנר של דרמות פוליטיות, מתפללים שראשוניות החקירה תניב גילויים מפתיעים ועימותים דרמטיים. שיף והדמוקרטים יודעים שהסיכוי שהסנאט הנשלט על ידי הרפובליקאים יאשרר החלטת הדחה של בית הנבחרים שואף לאפס. מטרתם היא לשכנע את הציבור, ולא את עמיתיהם בקונגרס, שטראמפ איננו ראוי לשמש בתפקידו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ