צבא הטוויטר של טראמפ לא חס על איש - גם אם הוא קולונל מעוטר

על רקע הקושי של הבית הלבן לגבש תגובה מסודרת להליך ההדחה, הנשיא, תומכיו ובני משפחתו משתמשים ברשת החברתית כדי לבנות את הגנתו, לצלוב את החוקרים הדמוקרטים בבית הנבחרים ולחתור תחת עובדי ציבור בכירים המעידים נגדו

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
וינדמן בקונגרס, בחודש שעבר. צפוי למסור היום עדות פומבית בחקירת ההדחה של טראמפ
וינדמן בקונגרס, בחודש שעבר. צפוי למסור היום עדות פומבית בחקירת ההדחה של טראמפצילום: Patrick Semansky/אי־פי
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

ימים ספורים אחרי שקצין צבא מצטיין בדרגת לוטננט קולונל מסר עדות מטרידה על שיחה שדונלד טראמפ קיים בחודש יולי עם נשיא אוקראינה, התייצב נשיא ארה"ב במדשאה הדרומית של הבית הלבן והשמיע איום עמום, אך מרתיע. "בקרוב מאוד תראו מה יקרה", אמר טראמפ על עדותו של הקצין, אלכסנדר וינדמן.

טראמפ לא הכביר בפרטים. אבל התקפה על אופיו ומניעיו של וינדמן כבר פילסה את דרכה מהפינות האפלות של חסידי טראמפ ברשת, אל קווי החזית של קרב ההדחה.

טראמפ בבית הלבן, בשבוע שעבר. הבית הלבן מתקשה לגבש תגובה מסודרת להליך ההדחה
טראמפ בבית הלבן, בשבוע שעבר. הבית הלבן מתקשה לגבש תגובה מסודרת להליך ההדחהצילום: Tom Brenner/רויטרס

יום קודם, הפרשן הימני ג'ק פוסובייק פרסם בטוויטר שרשור ארוך שמקורו בחשבון של גבר מפלורידה, ממקדמי תיאוריית הקונספירציה QAnon, שתומכיה מאמינים כי בוושינגטון פועלת דיפ סטייט. אותו גבר טען כי שמע את מתבטא בגנות ארה"ב באוזני קצינים רוסים בתמרון צבאי משותף בגרמניה ב-2013.

האשמות אלו לא נתמכו בראיות ועמיתיו של וידמן הכחישו אותן. אף על פי כן, בנו של טראמפ, דונלד טראמפ ג'וניור, פרסם את השרשור בעקבותיו של פוסובייק וכך קידם את הטענות לתוך המעגלים השמרניים של המדיה החברתית ולאתרים התומכים בטראמפ. טראמפ הצעיר נוהג לפרסם את הסיפורים שמופיעים באתרים אלו בעמוד הטוויטר שלו, וכך לחשוף את ארבעת מיליון עוקביו לרעיונות אלו.

"כל מי שעקב אחר המתרחש בשלוש השנים האחרונות לא הופתע לגלות שווינדמן הוא העד הבולט ביותר שלהם", כתב טראמפ הצעיר על הקצין, שהעיד שהוטרד מכך שארה"ב קשרה את הסיוע הצבאי לאוקראינה בחקירת יריבו הפוליטי של הנשיא.

מטילים ספק באמינות איש הצבא

על רקע הקושי של הבית הלבן לגבש תגובה מסודרת להליך ההדחה שנפתח בבית הנבחרים, הפכה רשת הטוויטר לחדר המלחמה של הנשיא. הנשיא הרפובליקאי, תומכיו ובני משפחתו משתמשים בטוויטר כדי לבנות את הגנתו, לצלוב את החוקרים הדמוקרטים בבית הנבחרים ולחתור תחת עובדי ציבור בכירים כווינדמן, המעידים נגדו.

קשה לדעת כיצד יכולה האמירה מלפני שש שנים המיוחסת לווינדמן להשפיע על אמינות עדותו בגבעת הקפיטול, העולה בקנה אחד עם זו של שורה ארוכה של עדים אחרים. אבל חסידי טראמפ מפיצים מידע ללא כל ביקורת למיליוני אמריקאים וכך מצליחים להטיל ספק בנאמנותו ובאמינות עדותו של הקצין.

ההתקפה על וינדמן פורסמה לראשונה ברשת בליל כל הקדושים, כאשר קצין צבא אחר בדימוס, ג'ים היקמן, טען ששמע באקראי את וינדמן, כשעוד היה רב סרן, משוחח עם קצינים רוסים בעת תמרון צבאי משותף, והתבדח איתם על כך ש"האמריקאים אינם משכילים". לדברי, היקמן, וינדמן דיבר גם באופן מביך על "אובמה ועל גלובליזציה", ועל כן הוא נזף בו. וינדמן בחר לא להגיב לדבריו.

קונספירציות ושקרים ברשת

היקמן, קולונל לשעבר ששירת בין היתר באפגניסטאן וקיבל את עיטור לב הארגמן, החל להתעניין בשלב מסוים ב-QAnon. סקירה של ציוצים שפרסם בעבר בטוויטר העלתה שפרסם יותר ממאה ציוצים הקשורים לתיאוריית QAnon, או שהגיב עליהם, בהם ציוצים הכוללים שקרים על כת השטן ופדופיליה. בתשובה לפנייה בנושא אמר היקמן שהוא לא מאמין ב-QAnon, אבל ציין שמדובר ברעיון "מעניין", ש"התברר כמדויק למדי וחזה מראש דברים רבים".

שבוע לפני שפרסם ברבים את דבריו על וינדמן, פרסם היקמן ציוץ שמקורו בחשבון של אחד מתומכי טראמפ, הקורא "להפסיק את ההדחה, להפסיק את ההפיכה".

בעדות שמסר בדלתיים סגורות בבית הנבחרים בחודש שעבר, הציג עצמו וינדמן כפטריוט. הוא אמר שדיווח על חששותיו ביחס לנשיא ולהתנהלות חוג מקורביו מתוך "תחושת חובה". הקולונל קיבל את עיטור לב הארגמן אחרי שנפצע מהתפוצצות מטען נפץ מאולתר בעיראק.

עם פרסום עדותו ברבים, הגנו קצינים אחדים על וינדמן. הגנרל ג'וזף דנפורד, ראש המטות המשולבים לשעבר, הגדיר את וינדמן כ"קצין מקצועי, מיומן ונאמן". מייקל מקפול, שגריר ארה"ב לשעבר ברוסיה, אמר שעבד עם וינדמן מול פקידים רוסים, ולא שמע מפיו דבר המתקרב למה שמייחס לו "אותו קצין בדימוס".

תמליל משיחת הטלפון בין טראמפ לנשיא אוקראינה זלנסקי מוצג בחקירת ההדחה בבית הנבחרים, בשבוע שעבר
תמליל משיחת הטלפון בין טראמפ לנשיא אוקראינה זלנסקי מוצג בחקירת ההדחה בבית הנבחרים, בשבוע שעברצילום: Getty Images

ככל שהסיפור תפס תאוצה בטוויטר, כך התרבו תגובות הגולשים המטילים בו ספק. אחת מהן נשלחה מחשבון על שם תומאס לאש, שטען שעבד בשעתו עם היקמן ושהוא זוכר את האירוע משנת 2013.

מארק הרלטלינג, גנרל בדימוס שפיקד על כוחות ארה"ב באירופה, אמר בראיון שדברים רבים בטיעוניו של היקמן אינם מסתדרים, בהם הטענה ששמע את הדברים שווינדמן, שנולד באוקראינה, אמר לחיילים רוסים. "וינדמן היה מדבר ברוסית עם חיילים רוסים, לא באנגלית", הוא אומר. "הרוסים לא מדברים אנגלית בתמרונים - והם מתגאים בכך". הוא אומר ששאל את היקמן על כך ושהוא השיב לו שהם החליפו כל הזמן מרוסית לאנגלית.

מיד אחרי עדותו של וינדמן החלו דמויות בערוץ פוקס ניוז השמרני, כמו גם גורמים במפלגה הרפובליקאית, בהם עורך דינו האישי של הנשיא רודולף ג'וליאני, לתהות ברבים אם לקצין הבכיר שנולד באוקראינה, לא היתה "נאמנות כפולה". חלקם אף הרחיקו ורמזו שהוא יכול להיות מעין מרגל לטובת אוקראינה.

אבל אנשים שמכירים את וינדמן, שימסור היום (שלישי) עדות פומבית בבית הנבחרים, ועבדו איתו מציגים גרסה אחרת. הם אומרים שבמסגרת תפקידו היה וינדמן, ששימש בשעתו נספח צבאי, אמור להיפגש עם רוסים ולאסוף מידע מודיעיני ככל שניתן. הוא דיבר רוסית עם רוסים, לא התבטא בגנות ארה"ב ודיווח לממונים על כל מה ששמע, אומר אדם המעורה בפרשה שדיבר בעילום שם. לדבריו, וינדמן לא היה בקשרי עבודה עם היקמן באותו תמרון צבאי וגם לא ננזף.

גם פיטר זוואק, שהיה מפקדו של וינדמן בעת התמרון, מטיל ספק בגרסה של היקמן. "לו התרחש משהו משמעותי, האמן לי, זה היה מגיע אלינו", אומר זוואק, ששימש בשעתו כנציג הביטחוני הבכיר של ארה"ב במוסקבה. בשורה התחתונה, לדבריו, "בכל מקום שיש רוסים בתמרון, יש נספח שלנו שמתאם איתם, זה פשוט חלק מתפקידו של נספח", הוא מוסיף. ייתכן שההאשמות של היקמן רק מעידות שווינדמן מילא את התפקיד שהוטל עליו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ