הארגונים הפרו-ישראליים בארה"ב מבולבלים: לגבות את נתניהו או את מערכת המשפט?

הארגונים, שרגילים להתגאות במערכת המשפט הישראלית, נאלצים לבחור בין קו ההסברה המסורתי שלהם לבין זה של נתניהו, שטוען לרדיפה משפטית. עד כה, רובם לא התבטאו כלל בנושא

אמיר תיבון
אמיר תיבון
וושינגטון
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
נתניהו נפגש עם חברי הנהלת איפא"ק במשרד ראש הממשלה בירושלים, בינואר. הארגון מציין את עצמאות מערכת המשפט בישראל באופן קבוע במסריו
נתניהו נפגש עם הנהלת איפא"ק במשרד ראש הממשלה, בינואר. הארגון מציין את עצמאות מערכת המשפט בישראל באופן קבוע במסריוצילום: חיים צח / לע״מ
אמיר תיבון
אמיר תיבון
וושינגטון

ביום חמישי, שעות ספורות לאחר שהיועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט הודיע על הגשת כתב אישום נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו, פרסם אחד הגופים היהודיים הגדולים בארה"ב הודעה יוצאת דופן. "ועידת הנשיאים", שכוללת נציגים בכירים של יותר מ-50 ארגונים ביהדות ארה"ב, פרסמה הודעת תמיכה במערכת המשפט הישראלית, תוך הדגשת העובדה ש"במדינת ישראל, אף אחד לא נמצא מעל החוק".

הארגונים שחברים ב"ועידת הנשיאים" נחשבים ברובם לתומכים מובהקים של ישראל, והאישים שעומדים בראש הארגון בשנים האחרונות ידועים כתומכים של נתניהו בזירה היהודית-אמריקאית. בניגוד לגופים אחרים ביהדות ארה"ב, שמרבים להביע ביקורת על החלטות של ממשלת ישראל, "ועידת הנשיאים" נוהגת להתמקד בטענות לאפליה נגד ישראל בעצרת האו"ם, אנטישמיות באוניברסיטאות בארה"ב ותמיכה בחקיקה למען ישראל בקונגרס. הארגון לא הצטרף לביקורת סביב מניעת כניסתן של חברות קונגרס למדינה או נאומו של נתניהו בקונגרס האמריקאי נגד הסכם הגרעין.

מנדלבליט מודיע על החלטתו להגיש כתב אישום נגד נתניהו, בשבוע שעבר
מנדלבליט מודיע על החלטתו להגיש כתב אישום נגד נתניהו, בשבוע שעברצילום: אמיל סלמן

ההודעה שפורסמה ביום חמישי היתה שונה, שכן היא סתרה באופן מובהק עמדה שהביע נתניהו רק כמה שעות קודם לכן, בנאום שבו כינה את כתבי האישום נגדו "רדיפה" וקרא "לחקור את החוקרים". חרף המסרים של נתניהו נגד היועץ המשפטי לממשלה והפרקליטות, הודיעו ראשי הארגון הפרו-ישראלי כי הם רואים בהגשת כתב האישום סימן לעוצמתה של הדמוקרטיה הישראלית. "ישראל הוכיחה פעם נוספת שהיא דמוקרטיה חזקה ותוססת, שבה אפילו המנהיגים הבכירים ביותר כפופים לסטנדרטים קשוחים", נכתב בהודעת הארגון. "בישראל אף אחד אינו מעל החוק".

בימים שחלפו מאז, נתניהו הסלים את מתקפותיו על מערכת אכיפת החוק בישראל, והמסרים שלו בנושא הגיעו גם לארה"ב. שלשום (שני) שיתף ראש הממשלה קטע ששודר בערוץ פוקס ניוז, שבו נטען כי כתב האישום נגדו הוא "קנוניה" ו"ניסיון הפיכה", שאותו מובילה ה"דיפ סטייט" הישראלית. נתניהו ביקש מתומכיו לשתף את הקטע, שבו מוטחת ביקורת קשה ברשויות בישראל באנגלית, דבר חריג שספק אם נעשה בעבר על ידי ראש ממשלה ישראלי כלשהו. במקביל, פרשנים שמזוהים עם הימין היהודי בארה"ב מפיצים בימים האחרונים את הטענות על כך שנתניהו נפל קורבן לקונספירציה וכי "המושחתים האמיתיים" הם השוטרים ואנשי הפרקליטות שחקרו אותו. הקטע שנתניהו שיתף:

ההתנהלות הזו של ראש הממשלה ותומכיו יוצרת קשיים עבור ארגונים פרו-ישראליים בארה"ב, שרגילים דווקא להתגאות במערכת המשפט בישראל ולהדגיש את העובדה שמערכת זו שלחה בעבר ראש ממשלה ונשיא לבית הסוהר. ארגונים כמו השדולה הפרו-ישראלית איפא"ק וגופי הסברה שפועלים באוניברסיטאות בארה"ב, מציינים את עצמאות מערכת המשפט בישראל באופן קבוע בדפי המסרים שלהם. כך למשל, במסמך שאיפא"ק מעבירה לכל חברי הקונגרס החדשים בתחילת כל מושב, נכתב כי "בישראל יש מערכת חוקית ומשפטית עצמאית לגמרי, ואף אחד אינו נמצא מעל החוק. למרות שישראל מתמודדת עם אתגרי ביטחון קשים, ישראל מחויבת לחלוטין לשלטון החוק".

עבור ארגונים שתומכים באופן מסורתי בממשלת ישראל, המצב המשפטי והפוליטי הנוכחי בישראל מבלבל. הארגונים הללו נאלצים לבחור כעת בין קו ההסברה המסורתי שלהם, שמדגיש את עליונות מערכת המשפט ושלטון החוק בישראל, לבין הקו של נתניהו שטוען לרדיפה משפטית. רוב הארגונים הפרו ישראליים בחרו לא להתבטא כלל בנושא; אלה שבכל זאת הגיבו, גיבו את מערכת המשפט, תוך שהם סותרים את דברי נתניהו - אבל בלי לתקוף אותו ישירות.‎

הפגנת תמיכה בנתניהו, אתמול בת"א
הפגנת תמיכה בנתניהו, אתמול בת"אצילום: אילן אסייג

בכיר בארגון פרו-ישראלי מוביל בארה"ב, שביקש לדבר בעילום שם כדי לא לפגוע ביחסיו עם הממשלה, אמר ל"הארץ" כי כתב האישום נגד נתניהו מחזק את המסרים בדבר מערכת המשפט וכי הארגונים התומכים בישראל משתמשים בהם לצרכי הסברה. "בין אם הוא יימצא אשם או לא בבית המשפט, עצם העובדה שמדינה דמוקרטית מיישמת את החוק גם לגבי המנהיגים שלה, זה דבר חשוב", הסביר. "אנחנו יכולים להגיד שאין הרבה מדינות בעולם שיכולות להתגאות בתהליך הוגן ופתוח מהסוג הזה, שבו גם האדם הבכיר ביותר במדינה אינו נמצא מעל החוק".

מסר דומה השמיע דייוויד האריס, יו"ר הוועד היהודי-אמריקאי, ארגון שתומך באופן מובהק בישראל ומרבה לתקוף גורמים שמבקרים אותה בשיח הפוליטי בארה"ב. לדבריו, "יש לנו אמון מלא במערכת המשפטית והפוליטית בישראל, שמתבססת על ערכים דמוקרטיים בדגש על שלטון החוק. הדמוקרטיה הישראלית הוכיחה פעם נוספת שהיא יוצאת דופן באזור. אחרים יכולים ללמוד מישראל בנושא הזה".

ארגון נוסף שבחר להשתמש בכתב האישום נגד נתניהו כדי לטעון בעד ישראל הוא "הרוב הדמוקרטי למען ישראל", שפועל להעלות את התמיכה בישראל בקרב מצביעי המפלגה הדמוקרטית. הארגון פרסם הודעה שבה נכתב כי בניגוד לארה"ב, שבה לא ניתן להעמיד לדין נשיא מכהן תוך כדי כהונתו, בישראל המצב שונה: "בישראל, ראש ממשלה מכהן הועמד לדין. בישראל, אף אחד לא נמצא מעל החוק".

הדאגה האמיתית בקהילה היהודית בארה"ב היא מפני תסריט שבו נתניהו יגייס רוב בכנסת לביטול כתב האישום נגדו. בכירים במספר ארגונים יהודיים סיפרו ל"הארץ" כי לפני הבחירות האחרונות התארגנה קבוצה של אישים בולטים בקהילה היהודית-אמריקאית, כולל תומכים של נתניהו, שתכננו לשלוח לו מכתב פומבי בנושא ולהזהיר אותו מפני הנזק התדמיתי שייגרם לישראל במקרה כזה. בסופו של דבר, בעקבות כישלונו של נתניהו להשיג רוב של 61 מנדטים ולהקים ממשלה, המכתב נגנז.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ