הליך ההדחה נגד טראמפ התקדם שלב. מה צפוי עכשיו?

ועדת משפט של בית הנבחרים תחל היום בדיונים, שבסופם תציג את סעיפי ההדחה שעליהם יצביעו כלל חברי בית הנבחרים. לאחר מכן צפוי טראמפ לעמוד למשפט בסנאט

לוגו גרדיאן
גרדיאן
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
נדלר בוושינגטון, באוקטובר. הכדור בידיים של הוועדה השופטת
נדלר בוושינגטון, באוקטובר. הכדור בידיים של הוועדה השופטתצילום: ERIN SCOTT/רויטרס
לוגו גרדיאן
גרדיאן

ועדת המודיעין של בית הנבחרים בארה"ב פרסמה אמש (שלישי) את דו"ח חקירת ההדחה, לפיו נשיא ארה"ב דונלד טראמפ ניצל לרעה את כוחו ולחץ על אוקראינה לחקור את יריביו הפוליטיים. הדו"ח הועבר לוועדת משפט, שצפויה להתכנס היום לדיון ראשון בנושא. בכך יוצא לדרך השלב הבא בחקירת ההדחה של טראמפ.

הדו"ח בן 300 העמודים מציג את מסקנות החקירה נגד טראמפ, וכן מידע שנאסף מהשבועות האחרונים, בהם התקיימו שימועים פתוחים דרמטיים, שהכינו את הקרקע לשלבים הבאים בהליך ההדחה. 

מה השלב הבא?

ועדת המודיעין הובילה את חקירת ההדחה עד כה. כעת הועבר הכדור לוועדה השופטת, שתנהל את הדיונים בנושא החל מהיום. הנשיא ועורכי דינו הוזמנו להשתתף בדיונים אלה כדי להציג את עמדתם ולזמן עדים מטעמם. בשלב זה, סירבו באי כוחו של הבית הלבן להשתתף - לפחות בדיון הראשון. היועץ המשפטי של הבית הלבן הודיע ליו"ר ועדת משפט ג'רי נדלר כי הוא יכול להשתתף בדיון "שלא ברור אם הוועדה תעניק במהלכו הליך הוגן".

מי הבאים שיעידו?

נדלר הודיע כי ארבעה פרופסורים למשפטים - נח פלדמן, פמלה קרלן, מייקל ג'רהארדט וג'ונתן טורלי - יופיעו בדיון היום. נורמן אייזן ממכון ברוקינגס צפוי לתשאל את ארבעת המומחים ולבחון אם מעשיו של טראמפ נחשבים "לפשעים חמורים" המצדיקים את הדחת הנשיא. הוועדה עשויה לקיים דיונים נוספים אך מועדם טרם נקבע. 

הדמוקרטים צופים כי הוועדה תסיים את עבודתה בתוך שבועיים, שאחריהם תציג את סעיפי ההדחה. בדומה לוועדת המודיעין, גם ועדת משפט תצטרך להצביע ולאשר את סעיפי ההדחה בטרם תציג אותם לקונגרס.  

מתי יצביעו המחוקקים על ההדחה?

תלוי מתי תשלים ועדת משפט את משימתה. הקונגרס יוכל לדון בסעיפי ההדחה עד 20 בדצמבר, לפני חופשת חג המולד. אם הוועדה תציג סעיפי רבים, חברי הקונגרס יהיו רשאים להצביע על כל אחד בנפרד. רוב רגיל בכל אחת מן ההצבעות יספיק כדי להדיח את טראמפ בבית הנבחרים, שם יש לדמוקרטים רוב מובהק. 

מזכ"ל נאטו, ינס סטולטנברג וטראמפ בפסגת מנהיגי נאט"ו בווטפורד, היום
מזכ"ל נאטו, ינס סטולטנברג וטראמפ בפסגת מנהיגי נאט"ו בווטפורד, היוםצילום: CHRISTIAN HARTMANN/רויטר

מה יקרה לאחר מכן?

במקרה כזה הסנאט יקיים משפט, בראשות נשיא בית המשפט העליון ג'ון רוברטס. על מנת להדיח את טראמפ באופן סופי, שני שלישים מהמחוקקים בסנאט יצטרכו להצביע בעד. שני נשיאי ארה"ב - אנדרו ג'ונסון וביל קלינטון - הודחו בבית הנבחרים, אף נשיא לא הודח באופן סופי בסנאט. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ