רשת פייק ניוז עולמית שתקפה פוליטיקאים מוסלמים ושמאלנים נוהלה מישראל

העיתון הבריטי גרדיאן פרסם תחקיר שלפיו אריאל אלקרס, תכשיטן בן 30, הוא דמות מפתח ברשת של עמודי פייסבוק שפרסמו אלפי פוסטים מזויפים. חלק מהעמודים הוסרו לאחר הפנייה לאלקרס, שהכחיש מעורבותו

לוגו גרדיאן
גרדיאן
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
טליב (מימין) ועומאר בקונגרס, בפברואר
טליב (מימין) ועומאר בקונגרס, בפברוארצילום: J. Scott Applewhite/אי־פי
לוגו גרדיאן
גרדיאן

קבוצה שמקורה בישראל עומדת מאחורי המתקפה על פוליטיקאים מהשמאל - בעיקר שתי חברות קונגרס מוסלמיות - באמצעות עמודי פייק ניוז בפייסבוק, כך חושף תחקיר של הגרדיאן. על פי התחקיר, 21 עמודי פייסבוק באנגלית, עם שמות המזוהים עם תמיכה בישראל והתנגדות לאיסלאם, פירסמו אלפי פוסטים מזויפים בשנתיים האחרונות ליותר ממיליון עוקבים.

לפי התחקיר, נראה שמטרתם של מפיצי הידיעות הכוזבות היתה לנצל את התעבורה הנרחבת בעמודי הפייסבוק בנושאים אלה, כדי להגביר את הכניסות לאתרים המזויפים ולגרוף הכנסה גדולה יותר מפרסומות בהם. כתבי גרדיאן שוחחו עם כמה ממנהלי עמודי הפייסבוק שסיפרו על התכתבויות עם אנשים שביקשו לתרום מזמנם ומיכולתם כדי להעלות פוסטים, והזדהו כישראלים.

עומאר בעצרת בחירות באוניברסיטת מינסוטה, בחודש שעבר
עומאר בעצרת בחירות באוניברסיטת מינסוטה, בחודש שעברצילום: CAROLINE YANG/רויטרס

אחד מהם, בו וילריאל, סיפר כי קיבל פנייה בפייסבוק מחשבון על שם אשה בשם "רוחל'ה" שביקשה שיצרף אותה כמנהלת לעמוד "נתעבים ועצבנים" (Pissed off Deplorables) בניהולו. לדבריו, היא כתבה לו "אני מישראל, הנושא הזה חשוב לי. חשוב לי מאוד להפיץ את האמת. בבקשה תאשר אותי אפילו ליום אחד". 

על פנייה דומה, ממשתמש פייסבוק שהזדהה כאשה בשם "תהילה", סיפר רון דה־ויטו מסטייטן איילנד שבניו יורק. "היא אמרה לי שהיא עורכת טובה ויכולה לסייע בשליחת תוכן איכותי שיביא לנו יותר צפיות ויותר לייקים", הוסיף דה־ויטו, מנהלו של עמוד התומך בנשיא ארה"ב דונלד טראמפ בשם "הופכים את אמריקה לראשונה" (Making America 1st).

טאליב בעצרת בחירות של המועמד לנשיאות הסנאטור ברני סנדרס במישיגן, באוקטובר
טאליב בעצרת בחירות של המועמד לנשיאות הסנאטור ברני סנדרס במישיגן, באוקטוברצילום: REBECCA COOK/רויטרס

המטרות העיקריות של עמודים אלו היו חברות הקונגרס האמריקאיות רשידה טאליב ואילהאן עומאר, אך פוליטיקאים רבים מהשמאל העולמי מוזכרים תדירות בפוסטים של הרשת, בהם מנהיג הלייבור בבריטניה ג'רמי קורבין, ראש ממשלת קנדה ג'סטין טרודו וחברת הסנאט המוסלמית הראשונה באוסטרליה, מארין פראקי. מאז שעלתה הרשת לאוויר, לפני כשנתיים, פורסמו בסך הכל כ-165 אלף פוסטים מזויפים שזכו לכ-14.3 מיליון לייקים, תגובות ושיתופים.

התוכן המפורסם בעמודים איסלאמופובי בעיקרו, מהלל את הימין הקיצוני ומכפיש פוליטיקאים שמאלנים ומוסלמים. חלק מהתוכן כולל חצאי-אמיתות או עובדות מסולפות, וחלקו האחר הוא פשוט שקרים.

עומאר במסיבת עיתונאים בוושינגטון, אתמול. אמרה כי פייסבוק לא מתייחסת ברצינות לתפקידה כפלטפורמה שמפיצה פייק-ניוז
עומאר במסיבת עיתונאים בוושינגטון, אתמול. אמרה כי פייסבוק לא מתייחסת ברצינות לתפקידה כפלטפורמה שמפיצה פייק-ניוזצילום: AFP

לפי התחקיר, שנערך בעזרת מרכז המחקר הדיגיטלי של אוניברסיטת קווינסלנד, אחד האנשים העומדים מאחורי הפרסומים הוא אריאל אלקרס, מוכר תכשיטים בשנות ה-30 לחייו שחי בלוד. הוא הכחיש כל מעורבות בניהול דפי הפייסבוק או בהפצת פייק-ניוז, אך לאחר פניית הגרדיאן חלק מהעמודים נמחקו או שתוכן רב מהם נעלם. פייסבוק הסירה כמה מהעמודים שנותרו באוויר לאחר פניית הגרדיאן.

עומאר, אמריקאית מוסלמית שנולדה בסומליה וחברת הקונגרס הראשונה שחובשת חיג'אב, היא המטרה השכיחה ביותר של העמודים הללו. היא הוזכרה בכ-1,400 פוסטים, בעוד שמה של טאליב צוין בכ-1,200. הן הדמויות המוזכרות והמושמצות ביותר בעמודי הפייסבוק הללו. גם נשיא ארה"ב דונלד טראמפ השתתף במתקפה נגד עומאר, כששיתף בטוויטר שלו ציוץ שקרי שטען שהשתתפה באירוע החוגג את פיגועי ה-11 בספטמבר.

בראיון לגרדיאן בתגובה לתחקיר, עומאר האשימה גם את פייסבוק בשיתוף פעולה עם המצב הנוכחי ואמרה שהם לא מתייחסים ברצינות לתפקידם כפלטפורמה שמפיצה פייק-ניוז: "כשחברה פרטית לא עושה את עבודתה, אנחנו כאומה צריכים לשקול את תפקידנו במניעת הפצת פייק-ניוז תוך שמירה על חופש הביטוי".

חשיפת עמודי הפייסבוק והתוכן השקרי שהם מפיצים מעידה על אוזלת היד של חברת פייסבוק באיתור פייק-ניוז והסרתו מהרשת. פייק-ניוז הוא חשש אמיתי בכל הנוגע לבחירות בארה"ב, שיערכו ב-2020. "התחקיר רק מדגיש עד כמה התערבות זרה – בידי ממשלות או יחידים – מציבה איום לדמוקרטיה שלנו", אמרה עומאר בתגובה לפרסום התחקיר. "יש גורמים עוינים הפועלים ממדינה זרה, ישראל, ומפיצים מידע שגוי כדי להשפיע על הבחירות בארה"ב".

בתגובת פייסבוק לגרדיאן נמסר כי העמודים שהוסרו והחשבונות שנסגרו "היו ככל הנראה מכווני רווח". עוד נמסר כי אותם עמודים וחשבונות "הפרו את מדיניות החברה נגד הפצת ספאם וחשבונות מזויפים, באמצעות פוסטים שהכילו תוכן שנועד לגרוף כניסות (קליקבייט) של משתמשים לאתרים חיצוניים". לפי פייסבוק, "איננו מאפשרים לאנשים להציג את עצמם באופן כוזב ועדכנו את המדיניות שלנו בנושא התנהגות בלתי אותנטית, על מנת לשפר את יכולתנו להתמודד עם שיטות חדשות בתחום זה".

לידיעה המלאה בגרדיאן

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ