מסמכים חסויים: וושינגטון הטעתה את הציבור כדי שיחשוב שארה"ב מנצחת באפגניסטאן

מאות ראיונות עם דמויות מפתח במלחמה חושפים כישלון מתמשך ומאמץ של המעורבים לשנות נתונים וליצור מצג שווא של הצלחה. יועץ בכיר לבוש ולאובמה: "לא היתה לנו הבנה בסיסית של אפגניסטאן"

גרדיאן
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
חיילים אמריקאים בדרכם לנקודת תצפית ליד גבול אפגניסטאן ופקיסטאן, באוגוסט 2011
חיילים אמריקאים בדרכם לנקודת תצפית ליד גבול אפגניסטאן ופקיסטאן, באוגוסט 2011צילום: REUTERS
גרדיאן

מאות ראיונות חסויים עם דמויות מפתח ממלחמת אפגניסטאן חושפים כי הציבור בארה"ב הולך שולל באופן שיטתי ביחס למאבק שלא היה ניתן לנצח בו. את הראיונות ערך משרד המפקח הכללי המיוחד לשיקום אפגניסטאן (Sigar) – סוכנות פדרלית שמטרתה העיקרית היא מיגור השחיתות וחוסר היעילות במאמץ המלחמתי של ארה"ב. שיחות אלו התקיימו במסגרת פרויקט "לקחים שנלמדו" שמובילה הסוכנות, והעיתון וושינגטון פוסט פרסם תמלולים שלהם בתום שלוש שנות מאבק משפטי.

2,000 העמודים שהגיעו לידי וושינגטון פוסט חושפים באופן ברור את הדעות העגומות של רבים מהמעורבים במלחמה, שעלתה טריליון דולר על פני 18 שנה, גבתה את חייהם של יותר מ–2,300 חיילים אמריקאים, והביאה לפציעתם של 20 אלף נוספים. מסמכים אלו מעוררים את זכר מסמכי הפנטגון, שהודלפו בשנת 1971 וסיפרו באופן דומה על הסתרת הכישלון הצבאי המתמשך של ארה"ב בווייטנאם. בימים אלו מקיים ממשל הנשיא דונלד טראמפ משא ומתן עם טליבאן, בעוד ארה"ב מתלבטת אם להסיג את 13 אלף החיילים שנותרו באפגניסטאן.

חיילים אמריקאים יורים ב תותח הוביצר במחוז קנדהאר בדרום אפגניסטאן, ביוני 2011
חיילים אמריקאים יורים בתותח הוביצר במחוז קנדהאר בדרום אפגניסטאן, ביוני 2011צילום: BAZ RATNER/רויטרס

הראיונות התקיימו החל משנת 2014 במקביל לפעולות הרגילות של Sigar, שמטרתן לזהות מה ניתן ללמוד מרצף הכישלונות של ארה"ב באפגניסטאן. ראש הסוכנות, ג'ון סופקו, אמר לוושינגטון פוסט כי מהמסמכים עולה כי "שיקרו באופן קבוע לציבור האמריקאי".

מהמסמכים עולות שתי טענות מרכזיות: הראשונה היא שגורמים רשמיים בארה"ב ערכו מניפולציות על נתונים סטטיסטיים כדי שיוכלו לומר לציבור שארה"ב מנצחת במלחמה. טענה שנייה היא שממשל אחר ממשל, וושינגטון העלימה עין מהשחיתות הנרחבת בקרב גורמים רשמיים באפגניסטאן, וכך אפשרה לגנוב חלק גדול מהסיוע האמריקאי בלי שאיש יצטרך לתת על כך דין וחשבון. 

ראיונות אלו מביאים את דעותיהם של מעורבים רבים במלחמה, שלה יעדים צבאיים מעורפלים אשר לא ניתן להשיג. חרף עובדה זו, שלושה נשיאים ניסו להשיג את מטרותיה – ג'ורג' בוש הבן, ברק אובמה ודונלד טראמפ – והצלחותיהם לכאורה הוצגו שוב ושוב לציבור בעזרת מידע לא מהימן.

לוטננט גנרל דאגלס לוט, ששימש כיועץ בכיר בבית הלבן למלחמת אפגניסטאן בזמן הממשלים של בוש ואובמה, אמר למראיינים ב–2015: "לא היתה לנו הבנה בסיסית של אפגניסטאן – לא ידענו מה אנחנו עושים". לוט דיבר בפתיחות משום שכמו מרואיינים רבים חשב שדבריו יישארו חסויים. בין היתר אמר: "מה אנחנו מנסים לעשות כאן? לא היה לנו מושג קלוש איזו משימה לקחנו על עצמנו. אם העם האמריקאי היה מודע להיקף של חוסר התפקוד... 2,400 נפשות שאבדו".

הנשיא ברק אובמה ומפקד כוח הביטחון הבינלאומי באפגניסטאן לשעבר ג'וזף דנפורד, צפונית לקאבול במאי 2014
הנשיא ברק אובמה ומפקד כוח הביטחון הבינלאומי באפגניסטאן לשעבר ג'וזף דנפורד, צפונית לקאבול במאי 2014צילום: AP

מרואיין נוסף הוא ג'פרי אגרס, לוחם בדימוס ביחידת אריות הים ואחד מאנשי הבית הלבן בזמן הממשלים של בוש ואובמה. אגרס תהה: "מה יצא לנו מטריליון הדולר שהשקענו? האם זה היה שווה טריליון דולר? לאחר שהרגנו את אוסמה בן לאדן, אמרתי שהוא בטח צוחק בקבר שלו בתחשב בכמה שהוצאנו על אפגניסטאן".

כמה מהמרואיינים העלו את האפשרות שנעשה מאמץ מכוון לשנות את הנתונים על המלחמה כדי לגרום לציבור להאמין שארה"ב מנצחת. "כל הנתונים שונו כדי להציג את התמונה הטובה ביותר שהיה שניתן להציג", אמר בוב קרוולי, קולונל ששימש כיועץ בכיר למפקדים בצבא ארה"ב בשנים 2013 ו–2014. "סקרים, לדוגמה, היו כלי לחלוטין לא אמין, אך הם אישרו שכל מה שאנחנו עושים היה נכון. ככה הפכנו לגביע גלידה שמלקק את עצמו".

הנשיא ג'ורג' בוש, שר החוץ קולין פאוול (משמאל) ושר ההגנה דונלד רמספלד (מימין), בטקס החתימה על חוק העברת תקציבי חירום לשיקום אפגניסטאן, בבית הלבן ב-2003
הנשיא ג'ורג' בוש, שר החוץ קולין פאוול (משמאל) ושר ההגנה דונלד רמספלד (מימין), בטקס החתימה על חוק העברת תקציבי חירום לשיקום אפגניסטאן, בבית הלבן ב-2003צילום: AP

וושינגטון פוסט פנה פעמיים לבתי המשפט וניהל מאבק ממושך עד שקיבל לידיו את תמלולי הראיונות. המסמכים מזהים רק 62 מהמרואיינים. 366 שמות נוספים הושמט משום שאנשי Sigar התעקשו כי יש להתייחס אליהם כאל חושפי שחיתויות או מודיעים.

לקריאת הידיעה של וושינגטון פוסט וצפייה במסמכים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ