הרשויות בארה"ב: הירי במרכול הכשר נחקר כטרור מקומי ממניע אנטישמי

הבולשת הפדרלית השתלטה על חקירת ההתקפה בג'רזי סיטי, שבה נהרגו שלושה אזרחים ושוטר

רויטרס
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
צוותי סיוע סמוך למרכול הכשר בג'רזי סיטי לאחר הירי, אתמול
צוותי סיוע סמוך למרכול הכשר בג'רזי סיטי לאחר הירי, אתמולצילום: AFP
רויטרס

התובע הכללי בניו ג'רזי הודיע היום (חמישי) כי הרשויות חוקרות את הירי במרכול הכשר בג'רזי סיטי כטרור מקומי. לפי התובע הכללי גורביר גרוואל, הרשויות חושבות כי המניע להתקפה היה אנטישמיות ועוינות לרשויות אכיפת החוק. 

ההתקפה על המרכול הכשר וחילופי הירי שקדמו לה בזירה נוספת בעיר גבו את חייהם של ארבעה בני אדם, בהם שלושה אזרחים ושוטר. שני החמושים נורו למוות לאחר חילופי אש כבדים עם המשטרה. "הראיות מצביעות על פשע שנאה", אמר גרוואל במסיבת עיתונאים. עוד נמסר כי הבולשת הפדרלית (FBI) תוביל כעת את החקירה.

לוח מתכת שנפגע מכדורי רובה בקרב היריות בג'רזי סיטי, שלשום
לוח מתכת שנפגע מכדורי רובה בקרב היריות בג'רזי סיטי, שלשום צילום: AFP

קודם לקרב היריות במרכול ירו החמושים למוות בשוטר בבית קברות סמוך. הם נמלטו מהמקום בוואן לבן, הגיעו למרכול, פרצו אליו והתבצרו בו. לאחר חילופי ירי כבדים שנמשכו כארבע שעות ריסקה המשטרה רכב משוריין דרך קיר המרכול והצליחה להשתלט על המצב.

המשטרה הודיעה כי היא בוחנת פוסטים ברשתות החברתיות וראיות נוספות כדי להבין את המניעים של החמושים. עוד מסרה המשטרה כי נראה כי לפחות אחד החמושים השתייך לארגון הידוע כעבריים השחורים, אשר ידוע בעוינות שלו כלפי לבנים ויהודים. התובע הכללי גרוואל הוסיף כי הרשויות לא מצאו ראיות לקשר ישיר בין החמושים לארגון וכי נראה כי פעלו לבדם.

התוקפים זוהו כדייוויד אנדרסון, בן 47, ופרנסין גרהאם, בת 50. שניהם חשודים מרכזיים בתיק הרצח של גבר שגופתו נמצאה בתא המטען של מכונית בסוף השבוע, מסר התובע הכללי. אנדרסון השתמש ברובה בהתקפה במרכול הכשר. התובע הכללי לא מסר אם גם לגרהאם היה נשק או אם היא רק עקבה אחר אנדרסון לתוך המרכול.

שלושת האזרחים שנהרגו בתוך המרכול הם מינדי פרנץ, 31, דאגלס מיגל רודריגז, 49, ומשה דויטש, 24. לפי הרשויות, אדם רביעי שהיה בתוך המרכול בזמן נמלט לאחר שהחמושים נכנסו לתוכו. השוטר שנהרג זוהה כג'וזף סילס.

ראש העיר ג'רזי סיטי סטיבן פולופ תייג את ההתקפה כפשע שנאה שעות ספורות לאחר שהתרחשה. "אני חושב שככל שיתקבל עוד מידע, יתבהר כי לא רק שהיה זה פשע שנאה, אלא גם שהתוקפים קיוו להרוג יותר אנשים", כתב פולופ בטוויטר. התובע הכללי מסר כי הרשויות איתרו חמישה אקדחים שקשורים בחמושים. ארבעה מהם נמצאו בתוך המרכול הכשר ואחד בתוך הוואן שבו נסעו.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ