לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
דגלי סין וארה"ב מחוץ לבית הלבן בוושינגטון, ב-2011
דגלי סין וארה"ב מחוץ לבית הלבן בוושינגטון, ב-2011צילום: AFP
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

הממשל האמריקאי גירש באחרונה בחשאי שני עובדים בשגרירות סין בוושינגטון לאחר שהשניים הגיעו ברכב לבסיס צבאי רגיש בווירג'יניה, כך אמרו ל"ניו יורק טיימס" אנשים המעורבים בסיפור. זו הפעם הראשונה זה יותר מ-30 שנה שבה ארה"ב מגרשת דיפלומטים סינים בחשד לריגול.

שישה גורמי ממשל אמריקאיים מאמינים כי אחד מאנשי השגרירות הסינית היה קצין מודיעין שפעל תחת מסווה דיפלומטי. על פי הדיווח בעיתון האמריקאי, שני אנשי השגרירות נסעו ברכב בבסיס האמריקאי ביחד עם נשותיהם ונמלטו מאנשי צבא שניסו לעצור אותם. הם נעצרו בסופו של דבר רק לאחר שכמה כבאיות חסמו את דרכם.

התקרית החריגה אירעה בספטמבר, אך הממשל בוושינגטון והשלטונות בבייג'ין לא פרסמו שום מידע אודותיה. עם זאת, בממשלו של דונלד טראמפ הולך וגובר החשש שסין מגבירה את מאמצי הריגול שלה בארה"ב על רקע היריבות הגדולה בין שתי המעצמות. גורמי מודיעין אמריקאיים טוענים שאיום הריגול הגדול ביותר על ארה"ב מגיע מצד סין.

טראמפ ועמיתו הסיני שי בפסגת ה-G20 באוסקה, ביוני
טראמפ ועמיתו הסיני שי בפסגת ה-G20 באוסקה, ביוניצילום: Susan Walsh/אי־פי

אזרחים סינים שמחזיקים בדרכונים דיפלומטיים הופיעו בחודשים האחרונים ללא הודעה מוקדמת במתקני מחקר או מתקנים ממשלתיים בארה"ב, כך לפי פקידי ממשל אמריקאיים. החדירה לבסיס צבאי בווירג'יניה היתה אחת התקריות האחרונות וככל הנראה החמורה מנקודת מבטו של הממשל בוושינגטון.

הפעם האחרונה שבה גירשה ארה"ב אזרחים סינים בחשד לריגול היתה ב-1987 – גם אז היה מדובר בשני עובדי השגרירות הסינית בוושינגטון. פקידי ממשל אמרו כי הגירוש הנוכחי בעקבות הכניסה לבסיס בווירג'יניה מאותת על כוונת הממשל האמריקאי לנקוט יד קשה נגד פעולות ריגול מצד סין.

ב-16 באוקטובר, כמה שבועות לאחר החדירה לבסיס הצבאי, הודיע משרד החוץ האמריקאי על הטלת מגבלות נוקשות על צעדיהם של דיפלומטים סינים, ודרש מהם להודיע מראש לפני שהם נפגשים עם תושבים מקומיים או גורמי ממשל או לפני ביקור במוסדות חינוך ומחקר. בכיר במשרד החוץ בוושינגטון אמר באותה עת לכתבים שהנוהל החדש, שתקף לכל הנציגויות הסיניות בארה"ב ובטריטוריות שלה, בא בתגובה לתקנות שהטילו הסינים על דיפלומטים אמריקאים. תקנות אלה חייבו דיפלומטים אמריקאים לבקש רשות לנסוע מחוץ לערים שמארחות אותן ולבקר במוסדות מסוימים.

שגרירות סין בארה"ב מסרה באוקטובר שהנהלים החדשים שעליהם הכריז משרד החוץ האמריקאי מהווים "הפרה של אמנת וינה".

הבסיס הצבאי שאליו נכנסו הדיפלומטים הסינים נמצא ליד העיר נורפוק שבווירג'יניה, כך לפי אנשים המעורים בפרטי התקרית. לדבריהם, בבסיס משרתים בין היתר אנשי הכוחות המיוחדים. בכמה בסיסים באזור מוצבים אנשי כוחות מיוחדים – באחד מהם אף נמצא מטה יחידת העילית "אריות הים" השייכת לצי האמריקאי.

שני עובדי השגרירות הסינית המגורשים טענו שהם לא הבינו את הוראותיו באנגלית של השומר בבסיס הצבאי – ופשוט הלכו לאיבוד, כך לפי אנשים המעורים בפרשה. גורמי ממשל אמריקאיים הטילו ספק בגרסת הסינים כי מדובר בטעות תמימה ושאינם מבינים אנגלית בסיסית בשביל לדעת שדורשים מהם לעזוב את המקום.

לפי שעה לא ברור מה ניסו הסינים לחפש בבסיס בווירג'יניה, אולם כמה גורמי ממשל מעריכים כי השניים ניסו לבחון את אבטחת המתקן הצבאי. על פי ההערכות, אם השניים היו מצליחים להיכנס לתוך הבסיס מבלי להיעצר, היו מגיעים בעקבותיהם לבסיס אנשי מודיעין בכירים יותר.

"ניו יורק טיימס" פנה למשרד החוץ הסיני ולשגרירות סין בוושינגטון כדי לקבל תגובה לפרשה, אך בינתיים ללא הצלחה. שני מקורבים לעובדים בשגרירות הסינית אמרו לעיתון האמריקאי שלעובדים נאמר ששני הדיפלומטים שגורשו היו במהלך טיול כשנכנסו בטעות לתוך הבסיס. משרד החוץ האמריקאי וה-FBI, סירבו להגיב לסיפור.

לכתבה בניו יורק טיימס

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ