עד ראייה בבית הרב: "התפללתי לחיי והתחלתי לזרוק כיסאות ושולחנות לעבר הדוקר"

לפחות חמישה בני אדם נדקרו במהלך מסיבת חנוכה שנערכה בבית רב קהילת "נצח ישראל" בעיר מונסי שבמדינת ניו יורק. בקהילה היהודית גינו את האירוע וטוענים כי תגבור האבטחה בשכונות יהודיות איננו מספיק: "אנחנו ממש מפחדים. הורים רבים שאלו אם עליהם לשלוח את ילדיהם לבית הספר"

דניאל זירי
ניו יורק
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
אנשי הקהילה החרדית במונסי, הלילה
אנשי הקהילה החרדית במונסי, הלילהצילום: Allyse Pulliam/אי־פי
דניאל זירי
ניו יורק

הלם ובלבול אוחזים בקהילה היהודית במדינת ניו יורק לאחר שאדם הסתער הלילה (ראשון) לתוך ביתו של רב בעיר מונסי, והחל לדקור את הנוכחים במקום בעת שחגגו הדלקת נר של חנוכה. לפחות חמישה בני אדם נפצעו בתקרית הדקירה, אחד מהם במצב קשה. התוקף נעצר ולפי שעה לא ברור אם הרשויות חוקרות את המקרה כפשע על רקע אנטישמי.

הדקירה במונסי מצטרפת לשורה של מקרים אנטישמיים אלימים באזור. אהרון וידר, מחוקק יהודי במפלגה הדמוקרטית במחוז רוקלנד, סיפר ל"הארץ" כי "הקהילה ממש מפחדת ואנשים מבולבלים מאוד". לדבריו, "הורים רבים שאלו אם עליהם לשלוח את ילדיהם מחר לבית הספר". וידר ציין כי הקהילה היהודית במדינה ניצבת בפני אתגר ומאבק בניסיון להתמודד עם האנטישמיות הגואה. "יש כמה נושאים שאני עובד עליהם יחד עם גורמי אכיפת החוק כדי להפוך את הקהילה לבטוחה יותר: יותר מצלמות ויותר אבטחה במקומות ציבוריים כמו בתי ספר ובתי כנסת". עם זאת, לדבריו, לא ניתן להבטיח במאת האחוזים את ביטחון הקהילה.

אינפו תקיפות יהודים בניו יורק
החשוד בתקיפה בניו יורק, כפי שפורסם ברשת CBS2

רק בסוף השבוע האחרון תגברה משטרת ניו יורק את נוכחותה בשכונות שבהן ריכוז גבוה של תושבים יהודים חרדים, על רקע התגברות תקריות אנטישמיות בעיר ובקרבתה. לפחות שש תקריות אנטישמיות דווחו בשבוע האחרון, במהלך חג החנוכה. באחת מהן, בסוף השבוע, סטרה אשה לנשים ברחוב בשכונת קראון הייטס ולדברי עדי ראייה השמיעה קריאות אנטישמיות.

במחוז רוקלנד מתגוררת הקהילה היהודית הגדולה ביותר לנפש מכל מחוז אחר בארה"ב. כך לפי נתוני מדינת ניו יורק. יותר מ-30% מתושבי האזור יהודים.

המחוקק היהודי וידר הוסיף כי "עלינו לגרום למנהיגי המחוז להילחם בשנאה. אני לא חושב שזה נעשה עדיין ברמה שבה אנשים יכולים להרגיש בטוחים". וידר אמר כי אפשר למצוא את האנטישמיות בגלוי ברשתות החברתיות. "פעם היו אנשים שמפרסמים בעילום שם, עכשיו הם אפילו לא מסתירים את הסיפור שלהם. על אנשים לדעת שלמלים יש השלכות". וידר המשיך ואמר, "אם אדם מחליט לפרסם דברים איומים על הקהילה החרדית, מישהו משוגע עשוי לקחת את זה לשלב הבא".

בית הרב בו נדקרו חמישה בני אדם, במונסי שבניו יורק, הלילה
בית הרב בו נדקרו חמישה בני אדם, במונסי שבניו יורק, הלילהצילום: EDUARDO MUNOZ/רויטרס

ראש העיר ניו יורק ביל דה בלאזיו מסר בתגובה לאירוע הדקירה כי "למשפחות יהודיות רבות בעיר שלנו יש קשרים קרובים למונסי. איננו יכולים להפריז בפחד שהם חשים כעת".

"לא ניתן לזה להפוך לנורמלי החדש", צייץ דה בלאזיו בטוויטר. "נשתמש בכל כלי כדי לעצור את התקיפות הללו פעם אחת ולתמיד. משטרת ניו יורק הציבה כוחות גדולים וגלויים באזור של בתי תפילה יהודיים בקהילות כמו ויליאמסבורג, קראון הייטס ובורו פארק". מושל המדינה, אנדרו קואומו, הצטרף למסר הסולידריות עם הקהילה היהודית. הוא סיפר שנחרד לשמוע על אירוע הדקירה במונסי והוסיף כי "יש לנו אפס סובלנות לאנטישמיות בניו יורק ואנו נדאג שהתוקף יעמוד לדין בהתאם לחוק. ניו יורק עומדת לצד הקהילה היהודית".

לפי דיווחים בכלי תקשורת מקומיים, צוותי רפואה הוזעקו לאזור בית הכנסת "נצח ישראל" בעיר מונסי, ואנשי ארגון "איחוד הצלה" טיפלו בפצועים, בטרם פונו לבתי החולים. עד ראייה ששוחח עם רשת ABC סיפר כי חמישה בני אדם נדקרו בידי גבר שחור רעול פנים שנכנס לביתו של רב קהילת "נצח ישראל", חיים רוטנברג, הסמוך לבית הכנסת.

מיקום התקרית בה נדקרו חמישה בני אדם במונסי, הלילה

"התפללתי לחיי", אמר אהרון כהן, בן 65, שאמר כי נכח בבית הרב הלילה. "הוא התחיל לתקוף אנשים מיד אחרי שנכנס בדלת. לא הספקנו להגיב בכלל. התחלתי להשליך לעברו כיסאות ושולחנות". כהן סיפר כי ראה את התוקף שולף סכין מהתיק. "זה היה בערך בגודל של מטאטא", אמר כהן והוסיף כי לאחר שהתוקף נמלט הוא ניסה להיכנס לבית הכנסת הסמוך אך אנשים ששהו בתוכו שמעו ככל הנראה צרחות מביתו של הרב, ומתוך חשש החליטו לנעול את דלת הכניסה. לדבריו, בבית הרב רוטנברג היו לפחות מאה אנשים כשהוא "הדליק נר שביעי של חנוכה".

לייזר קליין, תושב השכונה בן 19, סיפר ל"ניו יורק פוסט" שהוא ראה אנשים "בורחים, צועקים וקוראים לשוטרים". הוא הוסיף: "ראיתי מישהו שוכב על המדרגות. ראיתי שמוציאים החוצה אנשים בידיים. ראיתי דם. אדם אחד שכב על אלונקה".

דב הייקינד, לשעבר חבר בית הנבחרים במדינת ניו יורק ומייסד ארגון "אמריקאים נגד אנטישמיות", אמר שהוא לא מאמין שהתקיפות נגד מטרות יהודיות נמשכות. "זה פשוט לא מפסיק", הוא אמר. "קודם בג'רזי סיטי, אחר כך בניו יורק ועכשיו זה – כל השנאה הזאת משפיעה על אנשים. ונותנת לאנשים חולניים רישיון לתקוף יהודים".

יוסי גסטנר, מייסד המועצה לענייני האוכלוסייה החרדית בניו יורק סיפר ל"ניו יורק טיימס" שאחד הנדקרים היה בנו של הרב. "היו עשרות אנשים בבית", אמר גסטנר, "זו היתה חגיגת חנוכה". פגי גרין, יהודייה תושבת מונסי, אמרה שהיא היתה בשוק אברגרין הכשר בסביבות השעה 22:00 בעת ששמעה על התקרית. גרין סיפרה כי השוק, שבימי שבת פתוח בדרך כלל עד חצות הלילה, נסגר מוקדם. גרין, שמתגוררת סמוך לבית הרב, ציינה כי בדרכה הביתה היא נתקלה בחסימות של רכבי משטרה ואמבולנס. "זה מאוד מפחיד", אמרה גרין על היותה יהודייה במחוז רוקלנד, והוסיפה שהיא חושבת שיש להגן על בתי הכנסת באופן קפדני יותר.

כוחות משטרה בזירה בה נדקרו חמישה בני אדם במונסי שבניו יורק, ארה"ב, הלילה
כוחות משטרה בזירה בה נדקרו חמישה בני אדם במונסי שבניו יורק, ארה"ב, הלילהצילום: EDUARDO MUNOZ/רויטרס

העיתון "ניו יורק פוסט" דיווח כי התוקף ברח מהמקום במכונית, נסע לעיר ניו יורק ונעצר על ידי המשטרה בשכונת הארלם. רשת CBS2 פרסמה תמונה של החשוד בדקירה לכאורה, אולם לפי שעה הרשויות לא פרסמו פרטים על זהותו.

"אנחנו מזועזעים מהתקיפה האחרונה במונסי", אמר ג'ונתן גרינבלט, מנכ"ל הליגה נגד השמצה (ADL). "צוות של הליגה נגד השמצה כבר נמצא בזירה, עובד בתיאום עם רשויות אכיפת החוק ומסייע לקורבנות הפשע הזה", הוא אמר. "אחרי התקיפות רוויות השנאה שראינו בשבוע האחרון בברוקלין ובמנהטן, זה שובר את הלב לראות איך שוב מחללים את חג החנוכה. אנחנו זועמים משום שהתשובה ברורה: הקהילה היהודית זקוקה להגנה גדולה יותר".

לפני כשלושה שבועותנהרגו ארבעה בני אדם מיריות בפיגוע טרור על רקע אנטישמי בעיר ג'רזי סיטי במדינת ניו ג'רזי. שני מבצעי הפיגוע נהרגו אף הם בתקרית, ובהמשך מסרו הרשויות כי אחד מהם השתייך לארגון "העבריים השחורים", הידוע בעוינות שלו כלפי לבנים ויהודים.

תגיות:

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ