נעה לנדאו
רויטרס

שרי החוץ והאוצר של ארצות הברית, מייק פומפאו וסטיב מנוצ'ין, הודיעו היום (שישי) על סנקציות חדשות נגד איראן. במסיבת עיתונאים אמרו השניים כי בין השאר יוטלו עיצומים על בכירים בממשל בטהראן, ובפרט אלה שהיו מעורבים בתקיפת כוחות אמריקאיים בעיראק השבוע. פומפאו הוסיף כי סביר שאיראן אף אחראית להתרסקות מטוס הנוסעים האוקראיני שהתרסק בטהראן שלשום. איראן הודיעה שתכריז מחר מה גרם להתרסקות המטוס.

"אנחנו רוצים שאיראן תתנהג כמו מדינה נורמלית, ואנחנו מקווים שהסנקציות שאנו מכריזים עליהן היום יסייעו בכך", הסביר שר החוץ, ומנוצ'ין הוסיף: "הסנקציות היום הן חלק ממחויבותנו לעצור את פעילות הטרור העולמית של איראן". לדברי שר האוצר, הסנקציות יוטלו בין היתר על מזכיר המועצה העליונה לביטחון לאומי של איראן, מפקד כוחות הבסיג', ועל כמה ענפים בכלכלה האיראנית - בהם ענף הטקסטיל וענף הכרייה. לאחר ההודעה בירך ראש הממשלה בנימין נתניהו את נשיא ארה"ב דונלד טראמפ על הטלת הסנקציות.

מוסן רזייה, מפקד במשמרות המהפכה שגם עליו יוטלו עיצומים במסגרת הסבב, הטיל ספק ביעילות הסנקציות. "להטיל סנקציות זה סמלי עבור ארה"ב ועבורי, כיוון שאין להן השלכות כלכליות, הן לא יפצו את ארה"ב על מתקפת הטילים והן לא יביאו כבוד לוושינגטון". רזייה הוסיף: "אני גאה בכך שאמריקה מטילה עליי סנקציות". 

אחר הצהריים אמרה הדוברת של נשיא אוקראינה, וולודימיר זלנסקי, כי הוא קיבל "מידע חשוב" מארה"ב בנוגע להתרסקות מטוס הנוסעים האוקראיני. כמה שעות קודם לכן אמר נשיא אוקראינה כי הוא אינו יכול לפסול או לאשר את הדיווחים על כך שבמערב סבורים כי איראן יירטה את המטוס בטעות. בד בבד, בטהראן הודיעו שבניגוד לדיווחים קודמים הקופסה השחורה לא נפגעה, וכי נציגים צרפתים, אמריקאים וקנדים ישתתפו בפגישות של צוות החקירה. 

לאחר שאיראן תקפה את הכוחות האמריקאיים בעיראק ביום רביעי, טראמפ אמר כי נראה שטהראן נסוגה מהסלמה. הנשיא אישר כי לא היו נפגעים אמריקאים או עיראקים בתקיפה והוסיף שלא יהיה שלום במזרח התיכון עד שהעולם לא יעצור את "השפעתה ההרסנית של איראן" באזור. בהצהרתו ברביעי נשיא ארה"ב הודיע שיטיל סנקציות נוספות על איראן, במסגרת ממדיניות "לחץ מירבי" שהוא מוביל. "הסנקציות ישארו בתוקף עד שאיראן תשנה את התנהגותה", אמר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ