בזכות דחף מיני יוצא דופן, דייגו הציל את אחיו מהכחדה. עכשיו הצב בן המאה פורש לגמלאות

דייגו מילא תפקיד חשוב בהצלת צבי הענק בגלפגוס מהיכחדות. בשבוע שעבר הודיע הפארק הלאומי גלפגוס באקוודור שתוכנית ההרבעה השיגה את יעדה והסתיימה. "דייגו הוא בעל אישיות בולטת", סיפר מרצה לביולוגיה

ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דייגו בפארק הלאומי בגלפגוס
דייגו בפארק הלאומי בגלפגוס. יותר מארבעה עשורים של פעילות מינית צילום: GALAPAGOS NATIONAL PARK / NYT

קשה להגדיר את סוד המשיכה של דייגו בעל הצוואר הארוך והקמוט, העור הצהבהב והעיניים הקטנות והנוצצות. אבל הצב בן המאה מעולם לא התקשה למצוא בת זוג. 

דייגו, צב ענק ממין Chelonoidis Hoodensis, שנולד באי אספניולה בגלפגוס שבאקוודור, הוחזק עם 14 צבים נוספים במרכז לצבים באי סנטה קרוז, במסגרת תוכנית להרבעת צבים בשבי. הודות לדחף מיני יוצא דופן שבו ניחן מילא דייגו תפקיד חשוב בהצלת מינו מהיכחדות. כעת, משהבטיח את המשכיות בני מינו, הוא זוכה לפרוש בכבוד.

בסוף השבוע האחרון הודיע הפארק הלאומי גלפגוס שתוכנית ההרבעה, שנפתחה ב-1965 במטרה להציל את אוכלוסיית הצבים באי אחר בגלפגוס, עמדה ביעדים שהוצבו לה והסתיימה. ב-1970 החלה הפעילות להצלת צבי האי אספניולה. על פי נתוני רשות השימור של גלפגוס, נותרו באותה עת באי רק 14 צבים: 12 נקבות ושני זכרים. ב-1976 נוסף לתוכנית ההרבעה צב שלישי - דייגו, שחי בגן החיות בסן דייגו בארה"ב במשך 30 שנה. לדברי מנהל הפארק הלאומי גלפגוס, חורחה קריון, התוכנית סייעה בהגדלת אוכלוסיית הצבים מ-15 ל-2,000. 

בבדיקות אבהות התברר שדייגו אחראי לכ-40% מהצאצאים, מציין ג'יימס גיבס, מרצה לביולוגיה של הסביבה והיער באוניברסיטת ניו יורק בסירקיוז. "דווקא צב שכונה E5, והיה מאופק יותר וכריזמטי פחות, הוליד 60% מהצאצאים", הוסיף גיבס, "ואילו הצב השלישי, E3, לא העמיד כמעט אף צאצא. דייגו מילא תפקיד חיוני במיזם". לפיכך נשאלת השאלה מה היה סוד הקסם של דייגו, ומדוע משך כל כך את בנות המין השני ועורר תשומת לב תקשורתית כה גדולה, בעת שדווקא זכר אחר הוכיח פוריות רבה יותר?

זכות הבחירה לנקבות

"דייגו הוא בעל אישיות בולטת - הוא אגרסיבי, פעיל וקולני, בייחוד בשעה שהוא מקיים פעילות מינית. ייתכן שזו הסיבה לתשומת הלב הרבה שעורר", אמר גיבס. מנהל הפארק הלאומי, קריון, סיפק פרשנות משלו: "אין ספק שלדייגו היו כמה תכונות שייחדו אותו מאחרים". גיבס הזכיר כי "דווקא הזכר השני, השקט, הצליח יותר במשימה". לדבריו, "ייתכן שהוא העדיף להזדווג בלילה".

גיבס הוסיף כי הנקבות הן אלו שבוחרות את בן הזוג. "אולי זה מפתיע, אבל צבים יוצרים מה שאנו מכנים מערכות יחסים", הסביר. עם זאת, לדבריו, "מעט מאוד ידוע על ההיררכיות החברתיות ומערכות היחסים של צבי הענק".

דייגו בפארק בגלפגוס, ב-2017צילום: RPBaiao / Shutterstock.com

עוד הוסיף גיבס כי ציידי לווייתנים, פיראטים ודייגים החלו לצוד צבי ענק לצורכי מאכל כבר במאה ה-19. אוכלוסייתם הלכה והצטמצמה עד שנשקפה סכנה של ממש להמשך קיומם. "במקביל גדלה מאוד אוכלוסיית עזי הבית באי. הן התחרו בצבים על מזון והרסו חלק גדול מבתי הגידול שלהם", הוסיף. מנהל הפארק, קריון, ציין גם את המאמצים לשיקום הסביבה באי אספניולה, ובהם גידול מיני קקטוסים שמהם ניזונים הצבים. גם פעילות זו סייעה בהצלת הצבים מהיכחדות.

תוכנית ההרבעה היא חלק מפרוייקט שיקום אוכלוסיית צבי הענק, מיזם משותף של רשות השימור בגלפגוס והנהלת הפארק הלאומי. בעזרת נתונים שנאספו מ-1960 על האי ואוכלוסיית הצבים שלו, ובהם מפקד שנערך ב-2019, פיתחו חוקרים מודלים מתמטיים שבעזרתם ניתן לחזות את מצב הצבים במאה השנים הבאות.

"מהבדיקות עלה כי די בתנאים הנוכחיים כדי לשמר את אוכלוסיית הצבים, כך שתמשיך לגדול כרגיל גם בלי הרבעה מחוץ לאי", אמר וושינגטון טאפיה, מנהל מיזם שיקום צבי הענק שבסיסו בגלפגוס. דייגו יחזור לאי אספניולה במארס הקרוב, כמעט 80 שנה אחרי שנלקח ממנו. האי מאוד יבש, מספר קריון. אולם, לדבריו, עבור דייגו זהו ביתו.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ