מזכיר ממשלת ברזיל לענייני תרבות יפוטר כי ציטט נאום של שר התעמולה הנאצי

רוברטו אלווים, שמונה לתפקיד בשנה שעברה על ידי הנשיא בולסונרו, ציטט כמעט במדויק דברים שאמר יוזף גבלס על "אמנות לאומית". אלווים טען כי מדובר בצירוף מקרים, אך הוסיף: "המשפט עצמו מושלם"

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלווים בברזיליה, באוקטובר
אלווים בברזיליה, באוקטוברצילום: Eraldo Peres/אי־פי

מזכיר הממשלה בברזיל לענייני תרבות יפוטר מתפקידו כי ציטט מדבריו של יוזף גבלס, שר התעמולה בגרמניה הנאצית. האיש, רוברטו אלווים, ציטט מנאומו של גבלס בהכרזה מצולמת על זוכים בפרס אמנות יוקרתי בברזיל. הנאום שותף פעמים רבות ברשתות החברתיות, ורבים ציינו כי ברקע לנאום מתנגנת אופרה של ריכרד וגנר, שאת יצירותיו אהב מאוד אדולף היטלר ושהיה אנטישמי בעצמו.

"האמנות הברזילאית בעשור הקרוב תהיה הירואית ולאומית... היא תהיה נעוצה בשאיפות הדחופות של העם שלנו, או שהיא לא תהיה כלל", אמר אלווים בנאומו. גבלס אמר דברים דומים בנאום שנשא בפני מנהלי תיאטראות בימי השלטון הנאצי: "האמנות הגרמנית בעשור הקרוב תהיה הירואית, היא תהיה רומנטית ביותר, אובייקטיבית וחפה מסנטימנטליות. היא תהיה לאומית ועם פאתוס, היא תהיה מחייבת, או שהיא לא תהיה כלל".

נשיא ברזיל בולסונרו בברזיליה, שלשוםצילום: ADRIANO MACHADO/רויטרס

בתגובה לסרטו, כתב אלווים בחשבון הפייסבוק שלו כי השימוש באותם המונחים היה "צירוף מקרים רטורי" וציין שלעולם לא ישקול לצטט את גבלס. עם זאת, הפקיד הוסיף כי "המשפט עצמו מושלם: הירואיות ושאיפות העם צריכות להיות חלק מרכזי באמנות הלאומית".

לפי מקור בממשלה בברזיל, אלווים, מנהל תיאטרון שמונה לתפקיד מזכיר לענייני תרבות בשנה שעברה על ידי הנשיא ז'איר בולסונרו, יודח מתפקידו בימים הקרובים. המקור הוסיף שהממשלה כבר הודיעה על פיטורי השר למנהיגי הקונגרס. בולסונרו מינה את אלווים לתפקיד לאחר פירוק משרד התרבות בימים שלאחר כניסתו לתפקיד, ואיחודו עם משרד הספורט והמשרד לפיתוח חברתי.

בולסונרו נמצא ביחסים טובים עם ראש הממשלה בנימין נתניהו, והגיע לביקור בישראל כשבוע לפני הבחירות לכנסת באפריל. כמה חודשים קודם לכן, בדצמבר 2018, ביקר נתניהו בברזיל לרגל השבעתו של בולסונרו לנשיאות. נתניהו היה בין המנהיגים הבודדים מהמערב שהגיעו לאירוע‎.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ