החבר של נתניהו הפך לאויב של הנשיא. כך הרס בולטון שבוע חלומי לטראמפ הדיפלומט

היועץ לביטחון לאומי לשעבר טוען בספר חדש שהנשיא ניסה לסחוט את אוקראינה כדי שתחקור את ביידן. עבור טראמפ מדובר בעיתוי גרוע במיוחד – בשבוע שבו הוא מציג את "תוכנית המאה" שלו

אמיר תיבון
אמיר תיבון
וושינגטון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טראמפ ונתניהו בבית הלבן, אתמול
טראמפ ונתניהו בבית הלבן, אתמולצילום: AFP

אתמול (שני) בשעות הצהריים, שעון וושינגטון, רשתות הטלוויזיה בארה"ב שידרו צילום משותף של הנשיא דונלד טראמפ וראש הממשלה בנימין נתניהו בבית הלבן. אולם בניגוד לתמונות ששודרו בישראל, הקטע בו נראו טראמפ ונתניהו עומדים זה לצד זה ועונים על שאלות העיתונאים, לא עסק כלל ב"תוכנית המאה" של ממשל טראמפ למזרח התיכון. על הפרק עמד נושא אחר לגמרי - הליך ההדחה נגד טראמפ בסנאט - ואדם שמוכר היטב גם לטראמפ וגם לנתניהו: היועץ לביטחון לאומי לשעבר של הבית הלבן, ג'ון בולטון. 

ביום ראשון בלילה, זמן קצר אחרי שנחת נתניהו בוושינגטון, פורסם בניו יורק טיימס כי בולטון עומד לפרסם בקרוב ספר, הכולל את גרסתו לפרשה שעומדת במוקד הליך ההדחה של טראמפ: ניסיונו של הנשיא לסחוט, לכאורה, את ממשלת אוקראינה כדי לפתוח בחקירה פלילית נגד יריבו הפוליטי, סגן הנשיא לשעבר ג'ו ביידן. הספר של בולטון מאשש את ההאשמות נגד טראמפ שהעלו בנושא הזה שורה של אנשים שעבדו בממשל האמריקאי, ומחזק לפיכך את הטיעון בעד הדחת הנשיא. 

טראמפ ובולטון בבית הלבן, בשנה שעברהצילום: LEAH MILLIS/רויטרס

טראמפ נשאל על כל זה בעודו עומד יחד עם נתניהו מחוץ לחדר הסגלגל, והשיב מול המצלמות שבולטון משקר ושבפועל הוא מעולם לא קשר בין עצירת הסיוע הצבאי של אוקראינה לבין הדרישה לחקור את סגן הנשיא לשעבר ג'ו ביידן. תמונת שני המנהיגים - אחד מהם נמצא באמצע הליך הדחה והשני נאבק על זכותו לקבל חסינות מפני העמדה לדין - עומדים יחדיו בעוד הנשיא תוקף את יועצו הבכיר לשעבר, היתה יוצאת דופן מבחינה דיפלומטית. העובדה שבולטון נחשב במשך שנים לבעל ברית פוליטי של נתניהו בארה"ב הפכה את הסיטאוציה לחריגה עוד יותר. 

בולטון הוא אחד האנשים הנציים ביותר בחוגי מדיניות החוץ בוושינגטון, ונחשב לסמן ימני מובהק בכל הקשור למזרח התיכון. הוא מילא שורת תפקידים בכירים בממשלים רפובליקאיים לאורך שלושים השנים האחרונות, ונחשב לאחד ה"אדריכלים" של הפלישה האמריקאית לעיראק ב-2003. בתקופת ממשלו של ברק אובמה הוא היה מבקר חריף ונחרץ במיוחד של הממשל הדמוקרטי, בדגש על הנושאים הקרובים ביותר ללבו של נתניהו: הסכם הגרעין עם איראן והניסיונות לפתור את הסכסוך הישראלי-פלסטיני. 

בתחילת כהונתו של טראמפ, שקל הנשיא למנות את בולטון לתפקיד בכיר בממשלו, אבל החליט לבסוף לא לעשות זאת משתי סיבות עיקריות: ראשית, טראמפ העריך כי בולטון, בעל העמדות הנציות, לא יזכה לאישור הסנאט אם טראמפ ינסה למנותו לתפקיד שר בממשל. בנוסף, כלי תקשורת רבים בארה"ב דיווחו כי טראמפ הביע תרעומת על השפם של בולטון, ואמר כי הוא לא מעוניין שאדם בעל הופעה כזו ישמש כנציג בכיר שלו. 

פתיחת הדיונים במשפט ההדחה של טראמפ בסנאט, אתמולצילום: HANDOUT/רויטרס

למרות זאת, בולטון שימש לאורך השנה הראשונה כיועץ בלתי רשמי לנשיא, ונקרא מדי כמה חודשים לבית הלבן. מי שעודדו את טראמפ למנות את בולטון לתפקיד כלשהו היו שורה של תורמים מובילים לקמפיין הבחירות שלו, שתומכים בקו הנוקשה של בולטון בנושאי איראן. על פי ניו יורק טיימס, אחת הסיבות העיקריות לכך שטראמפ החליט לבסוף לצרף את בולטון לממשל היתה המלצה מצד המיליארדר שלדון אדלסון, בעלי העיתון "ישראל היום" ואחד התומכים החשובים ביותר של נתניהו לאורך השנים. 

ב-30 באפריל 2018 הגיע בולטון לבית הלבן לפגישה עם טראמפ שלא הופיעה בלו"ז הרשמי של הנשיא. זמן קצר לאחר שעיתונאים זיהו אותו בשערי המתחם, פורסמה הודעה לפיה הוא יחליף בתפקיד היועץ לביטחון לאומי את הגנרל הרברט מקמאסטר. בעוד מקמאסטר התנגד לפרישה של ארה"ב מהסכם הגרעין עם איראן ולהעברת השגרירות האמריקאית לירושלים, בולטון תמך בהתלהבות בצעדים הללו. 

המינוי שלו היה הסימן המובהק לכך שטראמפ מתכוון לפרוש מהסכם הגרעין. בולטון קרא לנקוט בצעד הזה מהרגע שטראמפ נכנס לבית הלבן. ואכן, ימים ספורים לאחר ההודעה על מינוי בולטון, ארה"ב פרשה מן ההסכם - צעד שהתקבל בהתלהבות גדולה מצד נתניהו. 

בולטון ביקר בישראל במהלך מערכת הבחירות הראשונה של 2019, ולאחר מכן גם במהלך מערכת הבחירות השנייה. הביקורים שלו שימשו את נתניהו במסגרת תעמולת הבחירות שהציגה את פעילותו בתחום המדיני. בולטון נחשב לאיש המפתח בממשל בכל הנוגע לקמפיין ה"לחץ המקסימלי" נגד איראן, שזכה לתמיכה חזקה של ישראל.

המסלול שבמסגרתו הפך בולטון מבעל ברית של נתניהו, לאויב מר של טראמפ, התחיל בקיץ 2019. טראמפ ובולטון הסתכסכו סביב כמה סוגיות: בולטון התנגד למשא ומתן עם צפון קוריאה, והביע חשש כי טראמפ יפתח במשא ומתן דומה גם עם איראן. בנוסף, בולטון היה עד למאמציו של הנשיא לגרום לממשלת אוקראינה להכריז על חקירה נגד ג'ו ביידן ובנו, האנטר, בחשד לשחיתות במדינה. 

בספטמבר החליט טראמפ לפטר את בולטון. חודש וחצי לאחר מכן נחשפו לראשונה הלחצים שהפעיל טראמפ על אוקראינה להתערב בבחירות בארה"ב, ובעקבות זאת נפתח הליך ההדחה נגדו בבית הנבחרים. הדמוקרטים שאפו מן הרגע הראשון לגבות עדות מבולטון, אולם בולטון סירב להעיד. 

כעת, עם הגעת תהליך ההדחה לשלב המכריע בסנאט, בולטון שינה את עמדתו ואמר כי יסכים להעיד אם יתבקש לכך. בבית הלבן מאשימים אותו כי השינוי נובע מרצונו לקדם את הספר שלו, שאמור להתפרסם בחודש מארס. אלא שכדי להביא את בולטון להעיד בסנאט, הדמוקרטים זקוקים לארבעה סנאטורים רפובליקאים שיתמכו בכך - ויפעלו בניגוד לרצונו של טראמפ. 

עד לפני כמה ימים, הסיכוי שבולטון אכן יגיע להעיד נראה קלוש: הרפובליקאים היו מאוחדים וסירבו לכל דרישה להביא עדים לסנאט. אולם הפרסום שלשום בלילה בניו יורק טיימס שינה את התמונה. אתמול העריך הסנאטור הרפובליקאי מיט רומני כי יהיו "לפחות ארבעה" רפובליקאים שיתמכו בכך.  

בשביל טראמפ, העיתוי שבו מתרחשת התפנית הזו הוא גרוע במיוחד: הוא קיווה כי התקשורת האמריקאית תקדיש סיקור נרחב יותר להצגת "עסקת המאה" ולביקורים של נתניהו ויו"ר כחול לבן בני גנץ בוושינגטון, וזאת כדי להציג את עצמו, מבחינה ציבורית, כמי שעוסק בדיפלומטיה בינלאומית בשעה שהדמוקרטים עוסקים בהליך ההדחה נגדו. במקום זאת, הסיפור הפך בעל כורחו לחלק בלתי נפרד מהביקור של נתניהו בבירה, דבר עשוי לגרום לבית הלבן לא לאפשר היום הצגת שאלות לטראמפ ונתניהו במהלך הופעתם המשותפת הערב. 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ