וושינגטון פוסט: ארה"ב רכשה בחשאי חברת הצפנה וכך ריגלה אחרי מדינות במשך 50 שנה

לפי הפרסום שהתבסס על מסמך פנימי של ה-CIA, ישראל ידעה לכאורה על המבצע, וייתכן שגם קיבלה במסגרתו מידע מודיעיני. גרמניה פרשה מהמבצע בשנות ה-90, אך החברה נמכרה רק ב-2018

לוגו הארץ צרוב צריבה
הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סמל סוכנות הביון הממשלתית של ארה"ב, ארכיון
סמל סוכנות הביון הממשלתית של ארה"ב, ארכיון

סוכנות הביון הממשלתית של ארה"ב (CIA) רכשה בחשאי חברה שייצרה מכשירי הצפנה בעבור סוכנויות ריגול מסביב לעולם – וכך האזינה לתשדורות שלהן, מבלי שאלה ידעו על כך, כך חשף היום העיתון "וושינגטון פוסט".

לפי הפרסום, במשך יותר מחצי מאה, ממשלות רבות ברחבי העולם נסמכו על חברת אבטחת המידע השוויצרית CryptoAG כדי שתשמור על מערכות התקשורת שלהן מפני מרגלים. החברה צברה רווחים של מיליוני דולרים ממכירה של ציוד הצפנה ואבטחה ליותר מ-120 מדינות, בהן איראן, מדינות באמריקה הלטינית, הודו, פקיסטן ואפילו הוותיקן. 

העיתון, שהתבסס בפרסום על מסמך פנימי של ה-CIA, טוען כי אף אחד מהלקוחות הרבים של החברה לא ידע שהיא נרכשה בסתר על ידי הממשל האמריקאי, בשיתוף פעולה עם גורמי מודיעין בגרמניה המערבית.

למעשה, החברה הוותיקה קיבלה את החוזה המשמעותי הראשון שלה עוד בזמן מלחמת העולם השנייה – כשנשכרה לייצר מכונות הצפנה בשביל הצבא האמריקאי, ומאז היא הפכה ליצרן המשמעותי ביותר של מכשירי הצפנה במשך עשרות שנים.

לפי הפרסום המשותף לעיתון ולערוץ הטלוויזיה הגרמני ZDF, המבצע כונה תחילה בשם הקוד "תזאורוס" ומאוחר יותר "רוביקון", והוא נחשב למבצע הנועז ביותר בהיסטוריה של ה-CIA. "מדובר בהפיכה המודיעינית של המאה", נכתב בדו"ח הסוכנות. שירות הביון הפדרלי הגרמני (BND) פרש מהמבצע בתחילת שנות ה-90 בגלל החשש שהוא יחשף. למרות זאת, ה-CIA לא מכר את החברה עד לשנת 2018. 

נשיא מצרים סאדאת לוחץ את ידו של ראש הממשלה בגין מול נשיא ארה"ב קרטר במהלך פסגת קמפ דיוויד ב-1978צילום: ASSOCIATED PRESS

על פי התיעוד שנחשף, ישראל היא אחת מארבע המדינות שהיו לכאורה מודעות למבצע או שקיבלו מידע מודיעיני במהלכו מארה"ב וגרמניה. מלבדה, שותפו בסוד גם שוודיה, שוויץ ובריטניה. בין השאר, על פי התיעוד שפורסם, בוועידת השלום בקמפ דיוויד בין ישראל למצרים, שבה עקבה הסוכנות לביטחון לאומי (NSA) אחר שיחות שקיים הנשיא המצרי אנואר סאדאת עם גורמים מדיניים בקהיר.

שתי המדינות עקבו אחרי המנהיגים באיראן במהלך משבר בני הערובה ב-1979, קיבלו מידע מודיעיני על צבא ארגנטינה במהלך מלחמת פוקלנד, עקבו אחרי מבצעי התנקשות בדיקטטורים דרום אמריקאים, ויירטו שיחות של בכירים לובים כשהם טופחים לעצמם על השכם אחרי הפיגוע במועדון לילה בברלין ב-1986.

לתוכנית היו גם מגבלות. יריבותיה העיקריות של ארה"ב, בהן ברית המועצות וסין, לא היו לקוחות של החברה. הן ביססו חשדות כלפי קשריה של החברה האירופאית עם ארה"ב, אך נראה שהמדינה הצליחה בכל זאת לצבור עליהן מידע רב באמצעות האזנה לשיחות של מדינות אחרות עם גורמים מדיניים במוסקבה ובייג'ין.

בנוסף, כפי שנטען ב"וושינגטון פוסט", היו גם פרצות אבטחה שהטילו צל של חשדות על פעילותה של החברה. מסמכים שהודלפו בשנות ה-70 הציגו תכתובות מפורטות ומפלילות בין גורם ב-NSA לבין מייסד החברה. בנוסף, מעצר של איש מכירות מטעם החברה באיראן ב-1992 עורר סערה תקשורתית בלתי רצויה, כפי שנטען במסמך של ה-CIA.

לפי הפרסום, כאמור, ה-BND פרש מהתוכנית המשותפת בתחילת שנות ה-90, מחשש לחשיפת המבצע. ה-CIA רכש את חלקו של שותפו בחברה והמשיך במבצע ההאזנה עד ל-2018 עד שנמכרה. לאחר מכירת החברה צנח שוויה בשוק והיא הפכה פחות משמעותית.

שני הצדדים, גרמניה וארה"ב, הגדירו את המבצע מוצלח מעבר למצופה. באותה התקופה, במיוחד בשנות ה-80, החברה הייתה אחראית לכ-40% מהתשדורות הדיפלומטיות ותשדורות אחרות של ממשלות זרות, שאותן הצליחו מומחים בסוכנות לביטחון לאומי לפענח כדי לנבור אחר מידע מודיעיני, כך עולה מהמסמכים המוזכרים בפרסום של העיתון.

במקביל, החברה גלגלה מיליוני דולרים מהרווחים שה-CIA וה-BND השקיעו לטובת המשימות. כיום, עדיין משתמשים במוצרים של החברה ביותר מ-12 מדינות. בשנת 2018, כאמור, החברה פורקה ושתי חברות רכשו את רוב נכסיה.

הראשונה, בשם CyOne Security והשנייה Crypto International. כל אחת מהן מתעקשת שאין לה קשר יותר כיום עם אף סוכנות מודיעין. אך רק אחת מהן, Crypto International הצהירה לפי הפרסום שהיא לא ידעה על הבעלות הקודמת של ה-CIA.

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ