האמריקאים שפונו חשבו שהשאירו את נגיף הקורונה מאחור. במטוס חיכתה להם הפתעה

יותר מ-300 אזרחי ארה"ב פונו מהספינה "דיאמונד פרינסס" אך בדרכם לנמל התעופה בטוקיו התגלה כי 14 מהם נדבקו בנגיף. למרות זאת, כולם הועלו למטוסים כשיריעת פלסטיק מפרידה בין הבריאים לנדבקים

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נוסעי אחת הטיסות מיפן לארה"ב, השבוע
נוסעי אחת הטיסות מיפן לארה"ב, השבוע. מי שזוהו כנדבקים הושבו מאחורי יריעות פלסטיק גדולותצילום: Philip Courter via The New York Times

328 אזרחי ארה"ב שפונו בתחילת השבוע מיפן חשבו כי לאחר כמעט שבועיים על סיפון ספינת התענוגות "דיאמונד פרינסס" ביפן, הם יוכלו לנשום סוף סוף לרווחה. השגרירות האמריקאית בטוקיו הבהירה כי איש מנוסעי הספינה שאובחנו כחולים בווירוס הקורונה לא יורשו לעלות למטוסים שישיבו אותם לארצם.

אולם, כשהחלו המפונים לעלות לשני מטוסי המטען שנשלחו להעבירם מעיר הנמל יוקוהמה לבסיסים צבאיים בקליפורניה – לתקופת הסגר נוספת – הם גילו כי כמה שורות מושבים במטוסים הופרדו ביריעות גדולות. אחרי 12 יום בבידוד על הספינה, כשמספר מקרי ההדבקה מוסיף לגדול, המציאות הכתה בפניהם – והם מצאו את עצמם שוהים בחלל אחד עם מי שאובחנו כנושאים את הנגיף שממנו ביקשו לחמוק.

אמריקאים שפונו מיפן נוחתים בסן אנטוניו, טקסס, השבועצילום: AFP

"זה נודע לי רק כשהיינו באוויר", אמרה קרול מונטגומרי, תושבת העיר סן קלמנטה בקליפורניה בת 67. "ראיתי אזור עטוף ביריעות פלסטיק וסלוטייפ". בשעה שהמטוסים כבר היו בשמיים פרסמו משרד החוץ ומשרד הבריאות בארה"ב הודעה משותפת לפיה 14 מהמפונים אובחנו כנושאים את הנגיף, יומיים או שלושה ימים לאחר שנבדקו.

בהודעה צוין גם שתוצאות בדיקותיהם החיוביות של 14 הנוסעים התקבלו רק כשהאוטובוסים היו בדרכם מהספינה למטוסים. השלטונות בארה"ב, כך מתברר, החלו להחזיר את האזרחים האמריקאים הביתה בלי לדעת את תוצאות הבדיקות שנערכו להם.

אך מכיוון שקיבלו מהיפנים את תוצאות הבדיקות כשהפינוי היה בעיצומו, פקידי הממשל החליטו לאפשר גם לחולים, שבשלב זה טרם פיתחו תסמינים, לעלות לטיסות. הם הושבו בירכתי המטוסים, מאחורי יריעות פלסטיק בגובה שלושה מטרים, מופרדים משאר הנוסעים.

המאמצים הקדחתניים להחזרת הנוסעים האמריקאים הביתה, גם אחרי שהתברר שכמה מהם נדבקו במחלה, מעוררים שאלות קשות וביקורת נוקבת על אופן ניהול התפרצות המחלה על הספינה, שנחשבת עד כה למוקד הגדול ביותר של נדבקים בקורונה מחוץ לסין.

גאי קורטר, אזרחית ארה"ב, אורזת את חפציה לפני פינויה מהספינה ביפן, השבועצילום: PHILIP COURTER/רויטרס

"ההסגר על הספינה התברר ככישלון חרוץ", אמר אייז'י קוסומי, מומחה למחלות זיהומיות במרפאת נוויטאס בטוקיו. "הלקח הוא כי להכריז בידוד על סיפון ספינה הוא בלתי אפשרי וכי אסור לנו לחזור על כך בעתיד". מדינות רבות בעולם מתמודדות היום עם השאלה מה צריך לעשות עם ספינות תענוגות נוכח התפשטות נגיף הקורונה

ספינה אחרת, ווסטרדאם, לא קיבלה רשות עגינה בשורת נמלים באסיה, עד שקמבודיה הסכימה לפתוח בפניה את שעריה. חברת הספנות המפעילה את הספינה הודיעה שאיש מנוסעיה אינו חולה והנוסעים החלו לחזור לביתם. אולם, בהמשך התברר כי נוסעת אמריקאית נדבקה בנגיף – דבר שהגביר את חשש המומחים מהחרפת קצב התפשטות הנגיף.

בתום תקופת ההסגר ביפן עודדו השלטונות האמריקאיים נמרצות את אזרחיהם שנמצאים על סיפון ה"דיאמונד פרינסס" להיענות להצעה לשוב לארצם במטוסים ממשלתיים. משימת הורדתם והעברתם מהספינה היתה כרוכה בימים רבים של תכנון ושעות רבות של סינון, בדיקות דרכונים והובלתם באוטובוסים מנמל יוקוהמה לשדה התעופה של טוקיו, במרחק של 40 דקות נסיעה משם.

לדברי פקידי ממשל בארה"ב, המטרה היתה להבטיח כי נוסעים שפיתחו תסמינים של המחלה יישארו ביפן. צוות רפואי בדק את הנוסעים האמריקאים על הספינה וקבע שלפחות 328 מהם יכולים להתפנות. במקביל, צוותים רפואיים יפניים ערכו בדיקות לנוסעים, אבל עדיין לא היו להם את כל התוצאות. בסופו של דבר, 61 נוסעים אמריקאים נשארו על הסיפון.

האחראי על פעילות רפואית במשרד החוץ האמריקאי, ויליאם ווטרס, אמר כי עיתוי קבלת התוצאות מהרשויות ביפן היה "בלתי צפוי". האזרחים האמריקאים שפונו מ"דיאמונד פרינסס" הועלו ל-15 אוטובוסים שהסיעו אותם לנמל התעופה. ברגע שהתברר שחלקם לקו במחלה, הוסיף וולטרס, הנוסעים הנגועים "הועברו באופן המיידי והבטוח ביותר ל'אזור בידוד' בירכתי המטוסים – שם הם לא היוו סכנה נוספת".

בתו של אחד הנוסעים החולים: "זה סיוט שלא נגמר"

במשרד הבריאות של יפן מסרו כי לפחות 71 אמריקאים שהיו על הספינה נדבקו בנגיף הקורונה. רבים מהם אושפזו בבתי חולים ביפן. אחד מהם הוא ג'ון הרינג, גמלאי בן 63 מיוטה. אשתו מלאני שבה לארה"ב על אחד המטוסים והוא סיפר כי הוא מרגיש כי ננטש בחדרו המבודד בבית החולים.

"אני שמח בשבילה שיצאה מכאן ושתקבל קצת תשומת לב בארה"ב", הוסיף הרינג. "אבל בה בעת אני גם עצוב, יש תחושה של אובדן כשמישהו עוזב". הרינג הוסיף כי מאז שהגיע לבית החולים לא שמע מאיש בחברת הספנות "פרינסס קרוזס", הבעלים של "דיאמונד פרינסס".

נוסע אמריקאי אחר שנותר באשפוז בטוקיו הוא טונג פי לי, רופא פנסיונר בן 79. אשתו אנג'לה טסה לקליפורניה על אחד המטוסים הממשלתיים. כמה מגיסיו וגיסותיו של טונג שהיו עמם על הספינה ואובחנו כחולים שבו גם הם לארה"ב יחד עם בני ובנות זוגם.

אחת מבנותיו, ג'ו אן לה-רוש, אמרה כי היא שמחה שדודיה ודודותיה שבו לארצם ומקבלים טיפול רפואי. "אם הם היו נשארים ביפן אני לא יודעת מה היה קורה להם", הוסיפה. לדבריה, ניסיונות המשפחה ליצור קשר עם הרשויות בטוקיו כדי להתעדכן בטיפול באביה מרגישים "כמו סיוט שלא נגמר".

אחרי שנחתו בחזרה בארה"ב הועברו 14 הנוסעים שנדבקו בנגיף לבתי חולים למעקב רפואי ולטיפול. רובם הוטסו בהמשך לטיפול של מומחים מאוניברסיטת נברסקה באומהה. חמישה נוסעים נוספים הוכנסו לבידוד לאחר שפיתחו תסמינים של מחלת הריאות שלה גורם הנגיף. יתר הנוסעים הועברו לבסיס חיל האוויר טראוויס בקליפורניה או לבסיס ג'וינט בסן אנטוניו שבטקסס, לשבועיים נוספים של הסגר.

קברניט הספינה הודיע השבוע לנוסעים שנותרו על הסיפון כי "הירידה לנמל תהיה תהליך מתמשך" שצפוי להסתיים בסוף השבוע הקרוב, ב-22 בפברואר. לדבריו, חברת הספנות "פועלת בתיאום הדוק" עם השגרירויות של המדינות שמהן מגיעים הנוסעים.

בשיחה עם עיתונאים ביום שני אמר שיגרו אומי, נשיא הארגון היפני למען בריאות הציבור כי החלטת הרשויות בטוקיו להכניס את נוסעי הספינה להסגר התקבלה על סמך הידיעות שהיו לה בעת הגעתה ליוקוהמה ב-3 בפברואר, ושהיא היתה החלטה נכונה. "בשעתו הקהילה הבינלאומית התאמצה לבלום את התפשטות הנגיף", הוסיף אומי.

לקריאת הכתבה המלאה באתר ניו יורק טיימס

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ