גורמי מודיעין בארה"ב הזהירו מניסיונות רוסיים להתערב בבחירות לטובת טראמפ

בתדרוך שנערך בקונגרס הוזהרו המחוקקים מניסיונות התערבות בפריימריז הדמוקרטיים ומפגיעה באמון הציבור. האזהרה הכעיסה את הנשיא, שהתלונן שהדמוקרטים ישתמשו במידע נגדו

ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טראמפ בעצרת בחירות בקולורדו, הלילה
טראמפ בעצרת בחירות בקולורדו, הלילהצילום: David Zalubowski/אי־פי

גורמי מודיעין בארה"ב הזהירו חברי קונגרס בשבוע שעבר מפני התערבות רוסית בבחירות 2020 לנשיאות לטובתו של הנשיא דונלד טראמפ, כך על פי חמישה גורמים שנחשפו למהלך. על פי העדויות, האזהרה הכעיסה את הנשיא, שהתלונן שהדמוקרטים עלולים להשתמש במידע נגדו.

האזהרה נמסרה בתדרוך שערכו גורמי מודיעין לחברי ועדת המודיעין של הקונגרס ביום חמישי בשבוע שעבר. על פי העדויות, למחרת נזף טראמפ בראש המודיעין הלאומי ג'וזף מגווייר על כך שאיפשר לתדרוך להתקיים, והתייחס במיוחד לנוכחותו של יו"ר הוועדה אדם שיף, שהיה ממובילי הליך ההדחה נגדו. אתמול הודיע טראמפ שיחליף את מגווייר, וימנה במקומו את השגריר בגרמניה ריצ'רד גרנל הנחשב לנאמנו.

על פי המקורות, בתדרוך בשבוע שעבר נמסר מידע חדש על ניסיונות רוסים להתערב בפריימריז של המפלגה הדמוקרטית לצד ניסיונות להתערב בבחירות הכלליות. גורמי המודיעין סקרו דרכים שונות בהן הרוסים עשו שימוש ברשתות החברתיות, בין השאר בניסיון לפגוע בתדמית הציבורית של הבחירות ולפגוע באמון הציבור בשיטת ההצבעה.

ג'וזף מגווייר בוושינגטון, בחודש שעברצילום: NYT

גורם בוועדה תיאר את התדרוך כ"עדכון חשוב על יושר הבחירות" והוסיף שנציגים משתי המפלגות נכחו בו. במהלך התדרוך טענו מחוקקים רפובליקאים שהמסקנות מחמירות מאוד ומחוקקים משני הצדדים ביקשו מנציגי המודיעין למסור לידי הוועדה ראיות שיתמכו במסקנות שהציגו. כמה שעות לאחר סיומו שיף כתב בטוויטר ש"נראה שטראמפ שוב מסכן את הניסיונות שלנו לעצור התערבות זרה".

כמה גורמי מודיעין כינו את המהלך "טעות טקטית", וטענו שזו שהעבירה את התדרוך, שלבי פירסון, ידועה בסגנונה החד. בתגובה הבהירו גורמי מודיעין שהמידע שמסרה פירסון התבסס על מספר חקירות של גורמי מודיעין שונים ולא נבעו מעמדותיה האישיות. במשרד המודיעין הלאומי סירבו להגיב על התדרוך ומהבית הלבן לא נמסרה תגובה עד כה.

המקורות סיפרו שבפגישה שקיים עם מגווייר למחרת התדרוך, טראמפ ביקש מידע על מה שהתרחש בוועדה ולא התפרץ, "אך היה ברור שהוא לא מרוצה". ריצ'רד גרנל, שיחליף את מגווייר בתפקיד ממלא מקום ראש המודיעין הלאומי, הביע בעבר תמיכה בטראמפ ונחשב לנאמנו. כמה גורמי ממשל קשרו בין האירועים, אך בממשל מיהרו להבהיר שהתזמון מקרי.

מגווייר כיהן בתפקיד ממלא המקום מאז אוגוסט, בעקבות התפטרותו של ראש השירותים הקודם, דן קואטס. הסנאט דרש מטראמפ למנות אדם קבוע לתפקיד מתוך קהילת המודיעין בארה"ב, אולם הנשיא העדיף עד כה לאייש את המשרה במינויים זמניים. מכיוון שמינוי ממלא מקום אינו מצריך את אישור הקונגרס, כך הצליח טראמפ עד כה לעקוף את דרישות הסנאטורים.

בציוץ שבו הודיע טראמפ על מינויו של גרנל הוא כתב כי "ריק ייצג את המדינה היטב באופן יוצא מן הכלל ואני מצפה לעבוד עמו". טראמפ הודה למגוויר על שירותו וכתב כי ייתכן שהוא יוכל למלא משרה אחרת בממשל בעתיד. בכירים לשעבר בקהילת המודיעין הופתעו מההודעה על מינויו של גרנל וחלקם הביעו אכזבה וספק לגבי התאמתו למשרה בשל ניסיונו ואופיו.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ