מגפת קורונהבקהילות החרדיות בניו יורק נעים בין שאננות, בלבול ודאגה

למרות שמוסדות הלימוד הדתיים במדינה נסגרו, יש כאלה שמנסים לדחות את הקץ ולהישאר פתוחים. ועדיין, הנוכחות בבתי הכנסת דלילה, ומעל הכל שוררת אי ודאות לגבי מה מותר לעשות, ומה לא

מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
חרדים בניו רושל, ניו יורק, בשבוע שעבר
חרדים בניו רושל, ניו יורק, בשבוע שעברצילום: EDUARDO MUNOZ/רויטרס

הקהילה החרדית ברחבי ארה"ב ובניו יורק בפרט, מתמודדת בימים האחרונים עם שינוי קיצוני. ממצב שגרה מלא לסגר כמעט מוחלט. תלמודי תורה, מקוואות, ישיבות ובתי כנסת נסגרים בזה אחר זה. השינוי המהיר הזה מגיע על רקע ההתפשטות של נגיף הקורונה בכמה שכונות חרדיות באזור העיר ניו יורק. בימים האחרונים פורסמו דיווחים שונים, לפיהם הפכו השכונות החרדיות של ברוקלין לאחד ממוקדי התפרצות נגיף הקורונה הקשים ביותר בארה"ב. 

לפי אחד הדיווחים, נרשמו בימים האחרונים יותר ממאה מקרי הידבקות בשכונות בורו פארק החרדית, טענה שהוכחשה אתמול (רביעי) בתוקף על ידי ראש עיריית ניו יורק, ביל דה בלזיו. "אנחנו מנסים להסביר לקהילה עד כמה הבידוד קריטי לשמירה על החיים שלהם", צוטט אתמול מנהל מרכז רפואי בשם ג'ון ליברמן.

לפי פרסומים שונים, נערכה בתחילת השבוע שיחת ועידה בהשתתפות גורמי רפואה מקומיים וראשי הקהילה החרדית של ברוקלין והאזור, ובמהלכה הזהירו גורמי הבריאות כי ייתכן וכבר כעת עומד שיעור החשיפה האפשרית לנגיף על לא פחות מ-80% מקרב חברי הקהילה החרדית המקומית. 

"המצב איום ונורא", מספר א' תושב השכונה בורו פארק. שלשום הודיעו על השבתת הלימודים בתלמודי התורה ובבתי הספר, והילדים חזרו הביתה". בשכונה יש כבר למעלה ממאה תושבים שאובחנו כנשאים של הנגיף, ולאט לאט חודרת לתושבים התודעה, שלפחות בטווח הנראה לעין –  מה שהיה הוא כבר לא מה שיהיה. 

"כמו שבארה"ב בכלל לא התייחסו לזה ברצינות, גם אצלנו לא היתה מודעות לנושא״, הוא אומר. "רק לפני פחות משבוע עוד הסתובבתי במנהטן והכל היה כרגיל. השינוי התחיל כאשר ישראל החליטה להכניס לבידוד את הבאים מארה"ב. זה יצר שינוי משמעותי". 

היום הכניס משרד הבריאות לבידוד כמה עשרות חסידי חב"ד שהגיעו בשעות הלילה לישראל מניו יורק, בטענה שבשכונה שממנה הגיעו יש התפרצות של נגיף הקורונה. כמה חסידים סיפרו ל"הארץ" כי מיד עם נחיתת המטוס הורו להם להפקיד את דרכוניהם ולעלות על טיוליות, משם הועברו הבוקר למלון דן בירושלים לבידוד.

"היו רגעים שזה היה משפיל", אמר אחד מהם, "התכוננו כמו כולם להגיע לישראל ולהיכנס לבידוד, אבל עם הנחיתה הופרדנו. יכול להיות שהבידוד הזה הוא דבר חכם אבל בוודאי לא איך שעשו את זה". לדבריהם נאמר להם תחילה כי כולם יעברו בדיקות, ומי שיתברר כי לא חלה ישוחרר. אולם עד כה לא נערכו בדיקות לאיש – והם נותרו חסרי מענה. ממשרד הבריאות לא נמסרה תגובה.

הכניסה ל"בית מדרש עליון" בעיירה מונסי, ניו יורק
הכניסה ל"בית מדרש עליון" בעיירה מונסי, ניו יורקצילום: צח יוקד

האתגר הגדול: אורח החיים הקהילתי

א׳ מניו יורק מסביר שלדעתו שיעור ההידבקות בקהילה החרדית גבוה בגלל אורח החיים הקהילתי, אך הטענה הזו תקפה גם לקהילות אחרות שחיות יחד. מ', תושב שכונת קראון הייטס, מספר כי לא המתין להנחיות הרשויות. "היום כבר לא יצאתי מהבית", הסביר. "עד לפני כמה ימים לא קלטו פה שהמצב קשה כמו בארץ ואפילו יותר גרוע. בפורים הכל היה רגיל. אלפים התקבצו בבתי הכנסת ועכשיו יש פה מגפה של ממש". לדבריו, לא כולם בשכונה הפנימו את המצב הקשה וישנם כאלה שעדיין שאננים. 

אחד האנשים שמנסים לשנות עכשיו את המצב הוא זלמן גולדשטיין, שליח חב"ד בקראון הייטס. אביו, לוי גולדשטיין, בן 67, מאושפז במצב קשה לאחר שנדבק בנגיף. אתמול פרסם סרטון שהפך ויראלי אצל משתמשי הרשתות החברתיות בחברה החרדית בארה"ב ובישראל, ובו קרא בדמעות: "אני פונה אליכם בכל לשון של בקשה. חוסו על נפשותיכם. אתם לא מבינים מה קורה פה. זה חורבן". 

כיכר טיימס בעיר ניו יורק, הלילה
כיכר טיימס בעיר ניו יורק, הלילהצילום: JEENAH MOON/רויטרס

בשיחה עם "הארץ" סיפר זלמן כי אף שאין הרבה חולים מאומתים בשכונה, הסיבה לכך היא כי לא עורכים מספיק בדיקות. "אנשי ארגוני ההצלה יודעים את האמת. יש מאות שפנו למרפאות ולרופאים עם תסמינים של קורונה, והמספרים האמתיים כנראה עוד גבוהים יותר". זלמן גם טוען לתופעה מדאיגה שבה ישנם לא מעטים שמסתירים את מחלתם. "אנשים עדיין מתחבאים, לא רוצים לגלות שיש להם חולים בבית", אמר בסרטון. 

זלמן, שמנהל תלמוד תורה מזה כשני עשורים, מודה כי גם במשפחתו הסתירו תחילה את מחלתו של האב. "אנשים מתביישים, לא רוצים שיידעו". לטענתו, אחד היתרונות שבפרסום הוא "כשאנשים שומעים על אבא שלי, שהוא אדם מוכר ובריא, ורואים מה קורה לו, זה מעורר אנשים להיות זהירים. מבינים שזה רציני". 

א׳ אומר שדפוס ההסתרה נמצא גם בחברה החרדית בישראל. ״צריך להבין שאנשים חרדים לא רוצים להיות מוזכרים בכלל בציבור, גם ללא קשר לנושא שלילי, אבל בטח בנושא שקשור למחלה. אנשים שחושדים בהם שהם חולים מכחישים בתוקף כאילו תפסו אותם בגניבה". 

"אנשים מפחדים כי אם אתה מאובחן כחולה אתה צריך קודם לומר איפה היית, ואנשים מפחדים שיסמנו אותם ככאלה שהדביקו", מספר מ׳. "יש לחץ חברתי. זה דבר שלא היה בעולם בכלל ולכן אנשים לא יודעים איך להתמודד עם זה". 

שלט במוסד יהודי דתי בעיירה מונסי, ניו יורק, אתמול: "סגורים בשל נגיף הקורונה"
שלט במוסד יהודי דתי בעיירה מונסי, ניו יורק, אתמול: "סגורים בשל נגיף הקורונה"צילום: צח יוקד

הוראות מבלבלות ושאננוּת

בעיירה מונסי שבניו יורק, אחד מריכוזי האוכלוסייה החרדית הגדולים ביותר בארה״ב, נתלה אתמול על דלת הכניסה לכולל על שם הרשי דף נייר לבן ובו נכתב: "כל השיעורים מבוטלים מה-18 במארס ועד 1 באפריל״. על פניו, צעד שננקט בעקבות ההוראות החדשות של מדינת ניו יורק, שהודיעה על סגירה רשמית של כל מוסדות החינוך ועל איסור התקהלות. 

אלא שלא חלפו שתי דקות, ומאותה דלת ממש יצא צעיר בשם משה יצחק פרצקי, שעד אותו רגע כלל לא היה מודע לאותה הגבלה. "אני לא יודע, הייתי שם עכשיו במניין רגיל כמו בכל יום", הוא מספר. הנוכחות אמנם היתה דלילה, לדבריו, אך עדיין גדולה בהרבה מהרף המקסימלי שקבעה המדינה. 

עוד קודם לכן, הספיק ללמוד כמה שיעורי תורה כמדי בוקר. "אני בחור צעיר, אין לי ממה לפחד, לפי מה שהבנתי הקורונה מסוכנת בעיקר לאנשים מבוגרים. צריך להתפרנס, אני מקבל כסף ללמוד, יש לי ילדים בבית. אין לי ברירה אחרת״. 

השבוע, הוא מספר, כמעט הכל עוד היה פתוח. המקוואות, בתי הכנסת, הכוללים והישיבות הגדולות שמפוזרות בכל העיירה. אתמול בלילה, הוא מממשיך, יותר ויותר מקומות החלו להיסגר. במציאות שבה למרבית התושבים החרדים אין מחשב, ובטח שלא אינטרנט להתעדכן בו בכל רגע, אפשר לומר שיותר מחרדת קורונה – התחושה הרווחת במונסי היא בעיקר בלבול. 

משה יצחק פרצקי, תושב העיירה מונסי, ניו יורק, אתמול
משה יצחק פרצקי, תושב העיירה מונסי, ניו יורק, אתמולצילום: צח יוקד

"לפי מה שאני מבין, כל המקומות הגדולים, הכוללים של חסידות ויז'ניץ והישיבות הגדולות עם מאות תלמידים נסגרו החל מהבוקר", הוא אומר. "מצד שני, יש לך הרבה בתי כנסת קטנים שהחליטו להישאר פתוחים גם היום״. 

דוגמא לבלבול ולשאננות אפשר היה גם לראות מחוץ לבית הכנסת ״בית ישראל״, שם התכנסו קצת אחרי 8:00 בבוקר (זמן מקומי) ארבעה גברים שניסו להיכנס למקום ללא הצלחה. "שומר מצוות לא ידע דבר רע", אומר אחד מהם. "דווקא עכשיו חובה להתפלל לשם״. אף שהנגיף הביא למותם של אלפים ברחבי העולם, וכי מחלת הריאות שלה הוא גורם עלולה להיות קטלנית לאוכלוסיות מסוימות, אחד הגברים אומר שלדעתו הקורונה היא לא יותר מהתקררות קלה. "הכל בידי שמיים, מי שמאמין, שמתפלל לשם, לא מפחד". 

ארבעה גברים חרדים מבוגרים הגיעו ל״בית מדרש עליון״ ברכב פרטי. הם ניסו להיכנס דרך הכניסה הראשית ללא הצלחה. הם חזרו לרכב, ערכו כמה שיחות בנייד ואחרי כמה דקות יצאו ביחד, וניסו הפעם להיכנס דרך הדלת האחורית. גם זו נעולה. הם מסתודדים ביניהם. 

"הכל סגור, שום דבר לא פתוח", אמרו באכזבה, רגע לפני שירדו למטה, הקישו על דלת צדדית בקומת הקרקע ונבלעו בפנים. כמה דקות לאחר מכן, יצאו מהמקום כמה צעירים אחרי תפילת שחרית ושיעור תורה. 

אם במקומות האלה יש לפחות מראית עין של הגבלות כלשהן, בבית הכנסת ״תפארת ישראל״ כבר אפשר לומר שמדובר בשגרה כרגיל. עשרות חרדים, צעירים ומבוגרים, הגיעו בשעות הבוקר ונכנסו דרך הכניסה הראשית. למרות זאת, גבר גדל גוף שעמד בכניסה הסביר שאסור להיכנס. "הכל סגור, שום דבר לא פתוח". ייתכן שיותר מהקורונה, הם חוששים להכניס חילונים זרים שעלולים להתברר כפקחים של העירייה או מטעם מדינת ניו יורק. 

ועדיין, גם אם כמה מהמוסדות החרדיים המשיכו גם אתמול לפעול כרגיל, אין זה הוגן לתאר את האוכלוסייה החרדית של מונסי כמי שמתעלמת מהאזהרות. מרבית בתי הכנסת, הישיבות והכוללים הגדולים סגורים; הנוכחות ברחובות דלילה, לבתי הכנסת שכן היו פתוחים הגיעו מעט מתפללים, ונדמה שמעל הכל שורר בעיקר הבלבול הגדול של מה פתוח ומה לא. "בתקופה כזאת, לפני פסח, אתה בקושי מצליח לעבור פה עם העגלה מרוב שהמקום צפוף", אמר קונה במרכול כשר במונסי.

"אנחנו בציבור החרדי הורגלנו לסמוך על השם" אומר זלמן גולדשטיין. "כל החיים החרדיים זה ויתור על הנוחות בגלל אמונה במשהו שאינו גשמי. אבל אז מגיע דבר כזה והמציאות לא תואמת את שגרת האמונה. אז מחכים שהרבנים יגידו לנו לא ללכת לבית כנסת, במקום שאנחנו נבין את זה בעצמנו ונקשיב לרופאים. צריך להמשיך ללמוד תורה בבית, לחזור למודל של פעם. אנשים היום עושים שיעורים דרך הטלפון בשיחת ועידה. זה כמובן לא אותו דבר אבל עושים מה שאפשר. זו לא שעת השמד שצריך למסור נפש״. 

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ