מגפת קורונה

הקונגרס האמריקאי פועל ברצף 231 שנה. נגיף אחד מאיים לשבש את עבודתו

יותר מ-50 מחוקקים ביקשו מיו"ר בית הנבחרים פלוסי לאפשר לראשונה בתולדות הקונגרס "הצבעה בשלט רחוק" כדי לא לסכן את בריאות העובדים במקום. במקביל, בארה"ב נערכים להצבעה המונית בדואר בבחירות לנשיאות

אמיר תיבון
אמיר תיבון
וושינגטון
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
דונלד טראמפ נושא את הנאום על מצב האומה בקונגרס בוושינגטון, בפברואר
דונלד טראמפ נושא את הנאום על מצב האומה בקונגרס בוושינגטון, בפברוארצילום: Doug Mills/אי־פי
אמיר תיבון
אמיר תיבון
וושינגטון

קבוצה של יותר מ-50 חברי קונגרס אמריקאים שלחו שלשום (רביעי) מכתב עם בקשה חריגה ליו"ר בית הנבחרים, ננסי פלוסי: לאפשר לראשונה בתולדות הקונגרס "הצבעה בשלט רחוק" עבור המחוקקים. הקונגרס האמריקאי פועל ברצף זה 231 שנה, והכללים לפיהם מתקיימות בו הצבעות עברו שינויים רבים לאורך השנים, אבל כלל אחד נשאר בתוקף לאורך כל התקופה: כדי להצביע, חבר קונגרס חייב להיות נוכח פיזית במליאת בית הנבחרים. כעת, ייתכן שמגפת הקורונה תוביל לשינוי דרמטי בנושא הזה.

הדרישה לאפשר הצבעה ללא נוכחות בקונגרס היא רק ביטוי אחד לשורת דילמות שעמן מתמודדות רשויות השלטון בארה"ב, שמנסות לאזן בימים האחרונים בין ההנחיות המחמירות שנועדו לצמצם את היקף ההידבקות בווירוס, לבין הצורך להמשיך ולקיים מוסדות דמוקרטיים תקינים. בניגוד לישראל, שבה הכנסת הושבתה לחלוטין השבוע ביוזמתו של היו"ר יולי אדלשטיין שמנסה למנוע הצבעה על מחליפו, בארה"ב הקונגרס המשיך לפעול כרגיל עד כה. למרות זאת, יש מי שסבורים כי בקרוב יהיה צורך לשנות את דרכי הפעולה של הקונגרס, ולאפשר הצבעה ללא נוכחות פיזית בבניין. 

שלשום הודיעו שני חברי קונגרס – אחד מכל מפלגה - כי הם אובחנו כחולים בקורונה. עוד לפני ההודעות הללו, פרשנים בכירים בארה"ב הביעו דאגה מן העובדה שחברי בית נבחרים וסנאטורים רבים נמצאים בקבוצת הסיכון המשמעותית ביותר של הווירוס: בני שבעים ומעלה עם מחלות רקע. בנוסף, חברי קונגרס – שכל אחד מהם מייצג מחוז בחירה מסוים בארה"ב – מרבים לטוס ומבלים מאות שעות מדי שנה בשדות תעופה, מה שמגדיל עוד יותר את הסיכוי שלהם להידבק בווירוס.  

יו"ר בית הנבחרים ננסי פלוסי בקונגרס, השבוע
יו"ר בית הנבחרים ננסי פלוסי בקונגרס, השבועצילום: AFP

גם כמה מן המחוקקים הוותיקים בוושינגטון, כאלה שכבר "ראו הכל", הביעו פתיחות כלפי שינויים טכנולוגיים כאלה. "הסנאט צריך להתחבר למאה ה-21 ולוודא שאנחנו משתמשים בטכנולוגיה שתאפשר לנו להישאר מחוברים", כתב הסנאטור הדמוקרטי דיק דרבין, בן 75. הסנאטור הרפובליקאי ג'ון קורנין, שנמצא בתפקיד זה 18 שנה, אמר כי "הסנאט זה מקום שמרני שלא אוהבים בו שינויים, אבל אנחנו נמצאים כרגע במצב יוצא דופן וזה מצריך הסתגלות".

"הצבעה מרחוק תאפשר לנו להמשיך בעבודתנו"

את הדרישה שהופנתה לפלוסי הובילו בעיקר מחוקקים צעירים יותר, שהסבירו כי "הצבעה מרחוק היא חלק משמעותי ביכולת שלנו להמשיך לעשות את עבודתנו. זה יאפשר לכל חבר קונגרס להצביע ולייצג את האינטרסים של המחוז שלו, ללא סיכונים בריאותיים". 

המחוקקים הדגישו כי דווקא בשעת המשבר הנוכחית, "הציבור רוצה לראות שאנחנו ממשיכים לעבוד ולפקח". חברי הקונגרס טענו גם כי כפי שהשלטון בארה"ב דורש מבתי ספר, עיריות ועסקים פרטיים להסתגל למציאות החדשה ולהשתמש בעזרים טכנולוגיים, כך הגיוני לדרוש גם מבית המחוקקים בוושינגטון להתאים את עצמו למצב הרפואי והכלכלי החדש.

פלוסי טרם הגיבה לבקשה, אבל לאור העובדה שהלחץ בנושא מגיע בעיקר מתוך המפלגה שלה, יש סיכוי גבוה שהיא תסכים לבחון את הרעיון. האתגר הגדול יותר של חסידי ההצבעה מרחוק יהיה לשכנע את מנהיג הרפובליקאים בסנאט, מיטש מקונל, לאשר את הרעיון. מקונל, בן 78, הביע בעבר התנגדות נחרצת לכל שינוי בכללי ההצבעה שיאפשר לסנאטורים לא להיות נוכחים פיזית במליאת הסנאט. 

בניין הקפיטול בוושינגטון, השבוע
בניין הקפיטול בוושינגטון, השבועצילום: TOM BRENNER/רויטרס

התלבטויות לגבי המפגש בין הקורונה לבין הדמוקרטיה מתקיימות לא רק בוושינגטון. במדינות רבות בארה"ב מתחילים להיערך לאפשרות שהבחירות לנשיאות ולקונגרס בחודש נובמבר הקרוב, ייערכו כאשר הווירוס ימשיך לרחף באוויר. ברוב המדינות בארה"ב, בניגוד לישראל, ניתן להצביע לא רק ביום הבחירות עצמו, וישנן כמה אפשרויות להצביע במסגרת "הצבעה מוקדמת". אחת האפשרויות היא הצבעה דרך הדואר, ומומחים לענייני בחירות העריכו בימים האחרונים כי ייתכן שכמות שיא של אזרחים יבקשו להצביע בדרך הזו בבחירות הקרובות.

כן לדואר?

"בכל מדינה בארה"ב קיימת אופציה להצביע דרך הדואר", הסביר השבוע ארי ברמן, שמסקר את חוקי הבחירות של המדינות השונות עבור המגזין Mother Jones. "אבל יש מדינות שבהן זה קל מאוד להצביע דרך הדואר, ויש מדינות שבהן זה מסובך. כרגע הדבר הכי דחוף זה להקל על התהליך הזה, כדי שאנשים יוכלו לבקש מראש את הזכות הזו ולהצביע בלי לצאת מהבית".

בארה"ב, בניגוד לישראל, המצביעים אינם בוחרים פתק מסוים כחלק מתהליך ההצבעה – הם מקבלים טופס שבו מסומנים שמות המועמדים לתפקידים השונים (נשיא, סנאטור, מושל וכדומה), ונדרשים לסמן את המועמדים שהם רוצים לבחור. הצבעה דרך הדואר היא תהליך שבו אזרח מבקש לקבל מראש את הטופס, ממלא אותו בבית ושולח אותו בחזרה דרך הדואר.

השבוע נערכה בארה"ב מעין חזרה גנרלית, כאשר שלוש מדינות גדולות – פלורידה, אילינוי ואריזונה – קיימו הצבעה במסגרת הפריימריז במפלגה הדמוקרטית. סגן הנשיא לשעבר ג'ו ביידן ניצח בגדול בשלוש המדינות ולמעשה הבטיח כמעט באופן סופי שהוא יהיה המועמד הדמוקרטי לנשיאות בנובמבר. אבל מעבר להשלכות הפוליטיות המיידיות, הבחירות הללו הראו גם את ההשלכות של הקורונה על דפוסי ההצבעה. בפלורידה, מדינה שבה קל יחסית להצביע דרך הדואר, מספר המצביעים היה גבוה יותר מאשר בהתמודדות בין הילרי קלינטון לבין סנדרס ב-2016, ועיקר הגידול היה בהצבעה דרך הדואר. באילינוי, לעומת זאת, חלה ירידה בהצבעה ביום הבחירות עצמו.

על דבר אחד מסכימים כל המומחים: הסיכוי שתהיה דחייה של הבחירות הוא קלוש. הבחירות בארה"ב מתקיימות בתאריך קבוע מתוקף החוקה האמריקאית, ולנשיא אין יכולת לדחות אותן. ארה"ב קיימה מערכות בחירות גם תוך כדי מלחמת האזרחים (בחירות 1864) ומלחמת העולם השנייה (בחירות 1944). הגוף היחיד שיש לו את הסמכות החוקית לדחות את הבחירות הוא הקונגרס, אבל בגלל השליטה הדמוקרטית בבית הנבחרים והשליטה הרפובליקאית בסנאט, צעד כזה יצריך הסכמה מוחלטת בין שתי המפלגות, דבר שכמעט ואינו קורה בוושינגטון בימים אלה. 

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ