הנגיף מסוכן רק לזקנים? דו"ח אמריקאי מגלה שגם לצעירים יש סיבה לדאגה

המרכז לבקרת מחלות בארה"ב בדק את 2,500 מקרי ההידבקות הראשונים במדינה. הדו"ח שפרסם מצא כי סיכויי זקנים לחלות ולמות הם הגדולים ביותר, אולם כ-40% מהנדבקים שנזקקו לאשפוז היו בני 20 עד 54

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עובדת במרכז רפואי במישיגן, השבוע
עובדת במרכז רפואי במישיגן, השבועצילום: STRINGER/רויטרס
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

מבוגרים בני כל הגילים בארה"ב - ולא רק מי שבשנות ה-70, ה-80 וה-90 לחייהם - עלולים להידבק בנגיף הקורונה ולחלות בצורה קשה, כך לפי דו"ח שהוכן לגבי כ–2,500 החולים הראשונים במדינה.

הדו"ח, שפרסם ביום רביעי המרכז לבקרת מחלות ומניעתן (CDC), מצא כי כמו במדינות אחרות, לזקנים יש את הסיכוי הגדול ביותר לחלות ולמות מקורונה. אולם, מבין 508 החולים שאושפזו בארה"ב, 38% היו צעירים למדי: בני 20 עד 54. כמחצית מ-121 החולים שאושפזו ביחידות לטיפול נמרץ היו בני 65 או פחות, צוין בדו"ח.

"אני חושב שכולם צריכים להקדיש תשומת לב לנתונים האלה", אמר מרצה לאפידמיולוגיה בבית הספר לבריאות הציבור באוניברסיטת קולומביה, סטיבן מורס. "לא כל החולים יהיו זקנים. יהיו בהם גם אנשים מגיל 20 ויותר. עליהם להיזהר, גם אם הם חושבים שהם צעירים ובריאים".

אנשים עורכים קניות בסופרמרקט בלוס אנג'לס, אתמולצילום: AFP

בדו"ח צוין כי 20% מהחולים שאושפזו ו-12% מהחולים בטיפול נמרץ היו בגילים 20–44. "אנשים צעירים יותר בטוחים ביכולתם להתמודד עם נגיף כזה", אמר ראש החטיבה לרפואת ראות באוניברסיטת בריטיש קולומביה שבקנדה, ד"ר כריסטופר קרלסטן. הוא הוסיף כי "אם צעירים רבים מאושפזים, זה אומר שהרבה צעירים בקהילה מסתובבים לאחר שנדבקו בנגיף".

הנתונים החדשים שפרסם ה-CDC מספקים הצצה ראשונית לגל המשמעותי הראשון של חולי קורונה בארה"ב, ואינו כולל אנשים שחזרו מהעיר הסינית ווהאן או מיפן, מסרו כותבי הדו"ח. הם הוסיפו כי מ–12 בפברואר ועד 16 במארס דווח ל–CDC על 4,226 מקרים כאלה.

חלוקת הגילים של 2,449 נדבקים מתוך 4,226 היתה: 6% בני 85 ומעלה, 25% בני 65–84, 18% בני 64-55, 18% בני 54-45, ו-29% בני 20–44. 5% בלבד היו בני 19 ומטה.

בדו"ח לא נכתב אם לחולים מכל גיל שהוא היו גם מחלות רקע, כגון מחלות כרוניות או מערכת חיסונית פגועה. לכן, קשה לקבוע אם החולים הצעירים שאושפזו היו רגישים יותר מאשר אנשים אחרים בקבוצת הגיל שלהם.

קבוצת הגיל הקטנה ביותר, בני 19 ומטה, מהווה פחות מאחוז ממקרי האשפוז ואף אחד ממקרי הטיפול נמרץ או המוות. נתון זה משתלב עם נתונים שהתקבלו עד כה ממדינות אחרות. עם זאת, המחקר הגדול ביותר שנעשה עד כה על מקרי הידבקות של ילדים בסין מצא השבוע שפלח קטן של ילדים צעירים מאוד עשוי להזדקק לאשפוז בגין תסמינים חמורים מאוד. עוד מצא המחקר שבן 14 בסין מת מהווירוס.

מתוך 44 האנשים שמותם תועד בדו"ח האמריקאי, 15 היו בני 85 או יותר, 20 היו בני 65–84 ותשעה היו בני 20–64. "הנתונים הראשוניים מוכיחים כי מחלה קשה שמובילה לאשפוז, כולל לטיפול נמרץ ולמוות, יכולה להופיע אצל מבוגרים בכל גיל שנדבקים בקורונה", נכתב בדו"ח.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ