על רקע הזלזול של בולסונרו בקורונה, כנופיות הטילו בעצמן עוצר על שכונות עוני בריו ז'ניירו

נשיא ברזיל סופג ביקורת קשה על תגובתו הרפה להתפשטות הנגיף וטוען שבידוד וסגירת עסקים הם מעשים חסרי אחריות. כנופיות בריו לקחו את היוזמה לידיהן: "אנחנו רוצים את הטוב ביותר לאוכלוסייה. אם הממשלה לא יכולה לתקן את זה, הפשיעה המאורגנת תפתור את זה"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פאבלה בריו דה ז'ניירו, ב-2017
פאבלה בריו דה ז'ניירו, ב-2017צילום: AFP

ארגוני פשיעה מאורגנת הטילו עוצר על שכונות עוני בריו דה ז'ניירו והורו לתושבים שלא לצאת מבתיהם על רקע התפשטות נגיף הקורונה – כך מדווחים כלי תקשורת בברזיל.

 "שימו לב כל תושבי ריו דה פדרס, מושמה וטיז'וקינייה! עוצר מהיום בשמונה בערב. כל מי שייראה ברחוב לאחר השעה הזאת ילמד לכבד את העוצר בפעם הבאה", נכתב על גבי הודעה שהפיצה אחת הכנופיות בפאבלות של ריו דה ז'ניירו. בהודעה אחרת, כך דיווח אתמול (שני) העיתון "גלובו", כתבו חברי כנופייה: "אנחנו רוצים את הטוב ביותר לאוכלוסייה. אם הממשלה לא יכולה לתקן את זה, הפשיעה המאורגנת תפתור את זה".

בולסונרו במסיבת עיתונאים בברזיליה, בשבוע שעברצילום: AFP

כמעט רבע מאוכלוסיית ריו דה ז'ניירו, 1.5 מיליון בני אדם, גרים בצריפי פח וברחובות צפופים ביותר. שלוש הפאבלות המדוברות סובלות מתנאי תברואה קשים ומשירותי בריאות דלים עד כדי לא קיימים בכלל.

נשיא ברזיל, איש הימין הקיצוני ז'איר בולסונרו, סופג באחרונה ביקורת ציבורית שהולכת ומחריפה בשל תגובתו הרפה למשבר הקורונה. זה חמישה ימים ברציפות שבמדינה נערכות הפגנות מחאה נגד בולסונרו ופרשנים מעריכים שהוא ספג מכה פוליטית קשה.

עד כה נרשמו בברזיל 1,546 מקרי הידבקות בקורונה ו-25 בני אדם מתו מהנגיף. שר הבריאות, לואיז פליפה, הזהיר בשבוע שעבר כי מערכת הבריאות במדינה עשויה לקרוס עד סוף אפריל אם הנגיף לא ייבלם. אולם, בולסונרו המשיך להמעיט בחומרת המגפה גם כשיותר מ-20 מחברי המשלחת שביקרה עמו בארה"ב נדבקו בקורונה.

בראיון שהעניק ביום שבת, מתח בולסונרו ביקורת על צעדים שננקטו במדינה כדי לבלום את הנגיף, בהם בידוד בהיקף רחב וסגירת עסקים. הוא אמר שמושלי מדינות כמו ריו דה ז'ניירו וסאו פאולו הם "חסרי אחריות" וטען שהם יוצרים "אווירת טרור" במעשיהם. "זו מנת יתר של תרופה ומנת יתר הופכת לרעל", אמר הנשיא הברזילאי ודחה את הביקורת שהוטחה בממשלתו. "אני המנהל של הקבוצה והקבוצה משחקת טוב מאוד, תודה לאל", הוא אמר.

אלא שחלק גדול בציבור הברזילאי חולק על התנהלות הנשיא והתבטאויותיו. מאז שבוע שעבר הפגינו אזרחים בערים שונות נגד בולסונרו ודפקו על מחבתות וסירים ממרפסות וחלונות בתיהם כדי להביע את אי שביעות רצונם.

אפילו העיתון השמרני בברזיל "אסטאדו דה סאו פאולו" מתח ביקורת על בולסונרו: "מדענים ברחבי העולם נלחמים למצוא טיפול לקורונה. בינתיים בברזיל, האימפוטנציה של הממשלה הנוכחית נמצאה כבלתי ניתנת לריפוי".

"האירוניה היא שהמחלה הובאה לברזיל במטוס על ידי העשירים, אבל היא תתפוצץ אצל העניים", אמר פאולו באס, מנהל המרכז ליחסים בינלאומיים ב"פיאוקרוז", מרכז מחקר לבריאות הציבור בברזיל.

בריו דה ז'ניירו אמנם לא הוטל עוצר כללי, אבל הרשויות המקומיות סגרו את בתי הספר, החנויות, חופי הים ואתרי תיירות בולטים, שרוב המוכרים בדוכנים שם מגיעים משכונות עוני בעיר. "אנשים שאין להם עבודה רשמית חייבים להמשיך לצאת החוצה ולעבוד משום שאין להם ברירה", אמר ז'ולמה סוסה מהארגון הלא-ממשלתי "רדס דה מארה" שיוזם פרויקטים חברתיים בפאבלות של ריו. "או שהם ימותו מרעב או שיסתכנו בלחלות בנגיף".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ