משבר קורונההסנאט אישר חבילת סיוע היסטורית לאמריקאים בסך שני טריליון דולרים

התקציב, שאושר פה אחד, יאפשר לממשל לשלוח למשקי הבית המחאות בסך 1,200 דולרים, לצד סיוע למחוסרי עבודה ועצמאים שנפגעו מהמשבר הכלכלי. מחר יועבר לאישור בית הנבחרים

ניו יורק טיימס
הארץ
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
לשכת התעסוקה הסגורה בעיר ניו יורק, החודש
לשכת התעסוקה הסגורה בעיר ניו יורק, החודשצילום: John Minchillo/אי־פי
ניו יורק טיימס
הארץ

הסנאט האמריקאי אישר הלילה (חמישי), בהצבעה פה אחד, תקציב עצום בסך שני טריליון דולרים (7.3 טריליון שקלים) שמטרתו להאט את הפגיעה הכלכלית למשק האמריקאי כתוצאה מנגיף הקורונה. החוק יעניק תקציב נוסף למדינות, קרנות חילוץ לעסקים, סיוע למחוסרי עבודה ומענקים ישירים. 

מדובר בחבילת הסיוע הגדולה ביותר שאושרה אי פעם בהיסטוריה המודרנית של ארה״ב. אחרי שהסנאט תמך בו ברוב של 96 מול אפס מתנגדים, בית הנבחרים צפוי לאשר מחר את החוק, ואז יועבר לחתימתו של הנשיא דונלד טראמפ. 

החקיקה החדשה, תאפשר בין היתר לשלוח באופן ישיר מענקים בסך 1,200 דולרים (כ-4,340 שקלים) לאמריקאים המשתכרים עד 75 אלף דולרים בשנה (כ-22,600 שקלים בחודש). מרוויחי משכורות גבוהות יותר – עד 99 אלף דולרים בשנה (כ-30 אלף שקלים בחודש) צפויים לקבל מענק נמוך יותר. מקבלי המענק צפויים לקבל תוספת של 500 דולרים (כ-1,810 שקלים) בעבור כל ילד נוסף.

החוק, שיאפשר לממשל לשלוח המחאות ליותר מ-150 מיליון משקי בית בארה״ב, גם ירחיב באופן משמעותי את הסיוע הכלכלי שניתן למחוסרי עבודה ולעצמאיים. החוק הוא תוצר של עבודה משותפת של המפלגה הרפובליקאית, המפלגה הדמוקרטית והבית הלבן. לטענת שר האוצר, סטיב מנוצ׳ין, רוב האמריקאים יקבלו את הכסף בתוך שלושה שבועות. 

שלושה סנאטורים נעדרו מההצבעה בשל נגיף הקורונה: ראנד פול מקנטאקי, רפובליקאי, נדבק בנגיף, ושני סנאטורים מיוטה – מיט רומני ומייק לי – נמצאים בבידוד ביתי. סנאטור נוסף, לא הגיע להצבעה הלילית מאחר שלא חש בטוב ונאלץ לעזוב את וושינגטון הבירה. 

מנהיג הרוב הרפובליקאי בסנאט, מיץ' מקונל, אתמול לאחר ההצבעה בוושינגטון
מנהיג הרוב הרפובליקאי בסנאט, מיץ' מקונל, אתמול לאחר ההצבעה בוושינגטוןצילום: Andrew Harnik/אי־פי

לדברי מנהיג הדמוקרטים בסנאט, צ'אק שומר, "נלחמנו למען מערכת הבריאות שלנו, נלחמנו כדי להציל משרות, מיליוני עסקים קטנים, מיליונים של משרות בתחום התעופה". מנהיג הרוב הרפובליקאי בסנאט, מיץ' מקונל, צייץ בטוויטר: "האמריקאים ראויים לכך, אני גאה בהתגייסות של הסנאט".

מושל ניו יורק, אנדרו קואומו, שמדינתו נאבקת בהתפרצות הקשה ביותר של נגיף הקורונה בארה"ב, אמר כי חבילת הסיוע היא "איומה", וכי התקציב בסך 3.1 מיליארד דולרים (כ-11.2 מיליארד שקלים) המוקצה למדינתו כדי לגשר על הפער התקציבי אינו קרוב להיות מספק. 

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ