ארה"ב נגד נשיא ונצואלה. האישומים: סחר בסמים, שחיתות והלבנת הון

ממשל טראמפ הציע פרס בסך 15 מיליון דולר למי שימסור מידע שיוביל למעצרו של ניקולס מדורו. התובע הכללי בר: ממשלת ונצואלה אפשרה לארגון טרור קולומביאני לפעול משטחה ולהבריח טונות של סמים לאמריקה הלטינית ולארה"ב

גרדיאן
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מבוקש בארה"ב: נשיא ונצואלה ניקולס מדורו. ההודעה פורסמה היום על ידי הממשל האמריקאי
מבוקש בארה"ב: נשיא ונצואלה ניקולס מדורו. ההודעה פורסמה היום על ידי הממשל האמריקאיצילום: HANDOUT/רויטרס

ארה"ב הגישה כתבי אישום נגד נשיא ונצואלה, ניקולס מדורו, ו-14 חברים במעגל הפנימי שלו בגין סחר בסמים, "נרקו-טרור", שחיתות והלבנת כספים. ממשלו של דונלד טראמפ הציע פרס בסך 15 מיליון דולר לכל מי שימסור מידע שיוביל ללכידתו של מדורו והעמדתו לדין.

התובע הכללי של ארה"ב, ויליאם בר, אמר עם פרסום כתבי האישום שהנהגת ונצואלה שיתפה פעולה עם פלג של המחתרת הקולומביאנית לשעבר Farc, שפועל בגבול קולומביה-ונצואלה, שאותו כינה "ארגון טרור אלים במיוחד".

מדורו נושא דברים בארמון הנשיאות בקראקס בנוגע לנגיף הקורונה, השבועצילום: AFP

"הם השיגו את התמיכה של משטר מדורו, שמאפשר להם להשתמש בוונצואלה כמקלט בטוח שממנו הם יכולים להמשיך לעסוק בסחר שלהם בקוקאין וכן בהתקוממות המזוינת", אמר בר. בין האישים מוונצואלה שנגדם הוגשו כתבי אישום יש את סגן הנשיא לענייני כלכלה, שר ההגנה ונשיא בית המשפט העליון.

משרד החוץ האמריקאי הציע פרס בסך 15 מיליון דולר עבור "מידע שקשור למדורו" ועשרה מיליון דולר למידע על דיוסדאדו קאביו, יו"ר האסיפה המחוקקת, ושלושה אישים אחרים: הוגו קרבחאל, לשעבר ראש המודיעין הצבאי, קליבר אלקאלה, גנרל בגמלאות וטארק זיידאן אל-עיסאמי, שר התעשייה של ונצואלה.

התובע הכללי של ארה"ב אמר שמנהיגי ונצואלה והפלג של ארגון המורדים הקולומביאני ארגנו "גשר אווירי" מבסיס חיל אוויר בוונצואלה שדרכו העבירו קוקאין למרכז אמריקה וכן נתיב ימי שדרכו הבריחו סמים לקאריביים.

מדורו במסיבת עיתונאים בקראקס, החודשצילום: Matias Delacroix/אי־פי

"אנחנו מעריכים כי איפשהו בין 200 ל-250 טונות של קוקאין הוצאו מוונצואלה בנתיבים אלה", אמר בר. "250 טונות אלה שווים ל-30 מיליון מנות קטלניות".

"במשך יותר מ-20 שנה, מדורו וכמה אישים רמי דרג עשו קנוניה ביחד עם Farc וגרמו לכך שטונות של קוקאין נכנסו לארה"ב והרסו קהילות אמריקאיות", אמר בר.

הגשת כתב האישום נגד מדורו נחשבת לצעד נדיר שבו נוקטת ארה"ב נגד מנהיג מדינה מכהן. "בזמן שהעם בוונצואלה סובל, הקנוניה הזאת מרפדת את הכיסים שלהם עם כספי סמים ורווחי השחיתות שלהם", אמר בר בהתייחסו לנשיא ונצואלה ומקורביו.

"ההכרזה היום מתמקדת בעקירתה מהשורש של השחיתות הנרחבת בתוך ממשלת ונצואלה – מערכת שנבנתה ומנוהלת כדי להעשיר את אלה שנמצאים ברמות הגבוהות ביותר בממשלה", אמר התובע הכללי. "ארה"ב לא תאפשר לפקידי הממשל המושחתים הללו מוונצואלה להשתמש במערכת הבנקאות האמריקאית כדי להוציא את רווחיהם הלא חוקיים מדרום אמריקה וגם לא ניתן להם לקדם את תוכניותיהם הפליליות".

התובע הכללי אמר שארה"ב "תבחן את כל האפשרויות" כדי להביא למעצרם של מנהיגי ונצואלה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ