מפגינים חמושים מחו נגד צעדי הסגר בארה"ב. עכשיו הם מקבלים רוח גבית מהנשיא

בעוד מושלים - דמוקרטים ורפובליקאים כאחד - מנסים לוודא שהתפרצות הקורונה לא תביא לקריסת מערכת הבריאות, טראמפ קורא "לשחרר" את המדינות ומסביר שההפגנות לא פוגעות בבריאות הציבור כי "המפגינים נראים אחראיים"

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מפגינים נגד ההגבלות בלנסינג, מישיגן, ביום רביעי
מפגינים נגד ההגבלות בלנסינג, מישיגן, ביום רביעיצילום: SETH HERALD/רויטרס

נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, הביע את תמיכתו הבלתי מסויגת במפגינים תומכי הימין הקיצוני, שמחו נגד ההגבלות שהטילו מושלי המדינות בשל מגפת הקורונה. בעוד המדינה כולה מתמודדת עם המגפה, שהביאה למותם של כמעט 40 אלף בני אדם ולאובדן ההכנסה של מיליונים רבים, טראמפ מלבה את המתח בין המושלים, האחראים על הטלת ההגבלות, לבין המפגינים השמרנים שקוראים להדחתם. 

דבריו של הנשיא בעד המפגינים, כמו גם התבטאויותיו נגד המושלים הדמוקרטים שמתייחסים לקורונה ברצינות רבה יותר ממנו, מגדילים את הקרע הבין-מפלגתי בארה"ב ומדגישים את הפער בין סגנון המנהיגות שלו לזה של המושלים, רפובליקאים ודמוקרטים כאחד. דבריו מכוונים לימין הקיצוני ולשמרנים מקרב מפלגתו, שחלקם מאמינים בתיאוריות קונספירציה לפיהן הנגיף יוצר בסין בכוונה לפגוע בארה"ב - ואולי אף לא קיים בכלל.

בסדרה של ציוצים, שהחלו דקות לאחר שההפגנות דווחו בפוקס ניוז, כתב טראמפ: "שחררו את מישיגן!", "שחררו את מינסוטה!" - שתי מדינות שבהן המושלים הדמוקרטים הטילו הגבלות קשוחות על האזרחים בניסיון למנוע את התפשטות הקורונה במדינתם. טראמפ גם תקף את המושל הדמוקרטי של וירג'יניה, שדוחף לחקיקה נגד נשק, וכתב: "שחררו את וירג'יניה, והצילו את התיקון השני לחוקה. הוא נמצא תחת מתקפה!".

אך זירת הקרב המרכזית שמנהל הנשיא היא זו נגד מושל ניו יורק, אנדרו קואומו הדמוקרטי, שעבור רבים בארה"ב מייצג הנהגה שפויה בימי קורונה. "הוא (קואומו) צריך להשקיע יותר זמן במעשים מאשר בתלונות", צייץ טראמפ בעוד קואומו עורך מסיבת עיתונאים בנושא התמודדות מדינתו עם המגפה, "הוא חייב לממשלה הפדרלית תודה גדולה".

בציוץ אחר, השתלח טראמפ בקואומו: "בנינו לך אלפי מיטות בית חולים שלא השתמשת בהן. נתנו לך כמות גדול של מכונות הנשמה שהיו צריכות להיות לך מבעוד מועד ועזרנו לך עם בדיקות שהיית צריך לעשות בעצמך".

קואומו ענה לנשיא בזמן אמת: "קודם כל, אם הוא יושב בבית וצופה בי בטלוויזיה, אולי כדאי שיקום ויילך לעבודה, לא כך? ועכשיו, בוא נשאיר את הרגשות ואת הפוליטיקה בצד, וגם את האגו אם אפשר. האנשים צריכים להיות במרכז". בעקיצה שהפכה במהרה לוויראלית, ציין המושל שהוא הודה לממשלה הפדרלית, ואמר: "מה הוא מצפה, שאני אשלח לו זר פרחים?".

עימות בצל בחירות

התמונות מהמדינות השונות, שבהן נראו מפגינים חמושים, רבים מהם עם כובעי "Make America Great Again", שחלקם קוראים להדחה אלימה של המושלים - רובם דמוקרטים - הפכו משמעותיות במיוחד בשנת בחירות. במישיגן, שהמושלת שלה גרטשן וויטמר התבטאה בחריפות נגד טראמפ בעבר, קראו המפגינים לכלוא אותה - באותן מלים שהשתמש הנשיא עצמו נגד יריבתו הדמוקרטית לשעבר, הילרי קלינטון.

מפגינים נגד ההגבלות בלנסינג, מישיגן, ביום רביעיצילום: SETH HERALD/רויטרס

במינסוטה, המפגינים הגיעו לדלת ביתו של המושל, טים וולץ, וקראו לו לסיים את הסגר באופן מידי. בקולומבוס בירת אוהיו המפגינים התקהלו - בניגוד להנחיות - ועברו מבית לבית. הנשיא, בתגובה, טען שהמפגינים במדינות הללו "מתקשים עם ההנחיות הקשוחות מדי" ואמר שאין סכנה שיפיצו את הווירוס, כי "הם נראים כמו אנשים מאוד אחראיים".

מפגינים נגד ההגבלות בלנסינג, מישיגן, ביום רביעיצילום: Paul Sancya/אי־פי

עם חיבוקו החם כלפי המפגינים, טראמפ מצליח לצבור תמיכה מקרב האזרחים שלא מבינים מדוע ההנחיות מפריעות להם בחיי היום-יום ופוגעות בהכנסתם. באמצעות תקיפת המושלים, טראמפ מקווה שהם ישאו באשמה לתוצאות המגפה - הן הבריאותיות והן הכלכליות - ובכך לצמצם את הפגיעה בקמפיין שלו לקראת הבחירות בנובמבר הקרוב.

ולטראמפ יש ממה לחשוש. האבטלה בארה"ב הגיעה לשיאים שלא נראו מאז השפל הכלכלי הגדול בשנות ה-20 של המאה הקודמת, ומיליונים הצטרפו למעגל מחפשי העבודה. גם המושלים, כמובן, חשים בלחץ לפתוח מחדש את הכלכלה, אך בסופו של דבר, מדובר בבעיה פדרלית, ולא מדינתית, וטראמפ יודע את זה.

מפגינים נגד ההגבלות בלנסינג, מישיגן, ביום רביעיצילום: AFP

הקריאות נגד ההנחיות מהדהדות במיוחד בקרב הימין הקיצוני ומצביעים שמרנים במיוחד. למרות שמרבית האמריקאים - דמוקרטים ורפובליקאים כאחד - מבינים את החשש מחזרה מהירה מדי של ארה"ב לשגרה, בקרב הימין הקיצוני ואנשים שמזדהים כאולטרה-שמרנים, כ-65% חוששים יותר מפתיחה איטית מדי של הכלכלה. זאת, על פי סקר ארצי של מכון פיו.

מפגינים נגד ההגבלות בלנסינג, מישיגן, ביום רביעיצילום: SETH HERALD/רויטרס

רבים מהם מושפעים מסיקור הסגר, המגפה וההפגנות בערוץ החדשות החביב על הימין האמריקאי, פוקס ניוז. אחת המטרות המרכזיות של פוקס ניוז בימים האחרונים היא וויטמר, מושלת מישיגן, שההנחיות הקשוחות שפירסמה כונו ברשת כ"אוטוריטריות". המגיש הפופולרי טאקר קרלסון אמר שהוא מקווה שתמצא את עצמה מחוץ למשרד המושלת, "כי זה בהחלט מגיע לה".

חלק מהמגישים ברשת פנו ישירות למפגינים. "מתי התושבים יתחילו להפגין לדרוש מחדש את הזכויות שלהם?", תהתה בטוויטר לורה אינגרם, אחת המגישות הבולטות בפוקס ניוז. היא פירסמה את דבריה לפני ציוציו של טראמפ על "שחרור" המדינות מהסגר.

חלוקה מפלגתית

אך למרות שמנהיגים רפובליקאים רבים חוששים מהסרת ההגבלות מוקדם מדי ומפגיעה בבריאות הציבור כתוצאה מכך, ניתן לראות חלוקה ברורה בין מושלים דמוקרטים לרפובליקאים. בעוד מרבית המושלים הדמוקרטים זהירים, מטילים הגבלות על בתי עסק ובתי ספר ובשלב זה לא מראים סימנים של חזרה לשגרה, חלק מהמושלים הרפובליקאים מבטיחים חזרה מהירה לשגרה

מפגינים נגד ההגבלות בלנסינג, מישיגן, ביום רביעיצילום: SETH HERALD/רויטרס

מושל טקסס, הרפובליקאי גרג אבוט, אמר שכבר בשבוע הבא הוא יתיר לחנויות לחזור לעבוד במתכונת של טייק-אווי, כך שהלקוחות יגיעו לחנות רק כדי לאסוף את מה שרכשו מרחוק. פארקים וגנים יפתחו בטקסס בעוד יומיים, והמבקרים בהם ידרשו לעטות מסכה. "טקסס תפתח בשלבים", אמר אבוט. בפלורידה, ראש העיר ג'קסונוויל הודיע שהפארקים הציבוריים והחופים יפתחו ביום שישי. 

לעימות בין המושלים לבית הלבן עשוי להיות אפקט חיובי דווקא בקרב הדמוקרטים. המתקפות של טראמפ איחדו את השורות בין הפוליטיקאים במפלגה הדמוקרטית, שמקווה לחזור לבית הלבן בנובמבר הקרוב. מושל וושינגטון, ג'יי אינסלי הדמוקרט, תקף את הנשיא ואמר שהוא מעודד התנהגות לא חוקית ומסוכנת. "הקריאות שלו 'לשחרר' מדינות עלולות להוביל לאלימות. ראינו את זה קורה בעבר", אמר אינסלי.

וויטמר, מושלת מישיגן, אמרה שהיא מקווה שדברי הנשיא לא יעודדו את המפגינים להמשיך. "זה מעורר הרבה חרדה", אמרה, "הדבר הכי חשוב הוא שכל מי שיש לו פלטפורמה לפנות לאזרחי ארה"ב ינצל אותה כדי לשדר שהכל יהיה בסדר".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ