ארגון הבריאות העולמי: אין הוכחה לכך שמי שהחלים חסין בפני קורונה

הארגון הבהיר כי אנשים שהחלימו מהנגיף לא בהכרח מוגנים מפני הידבקות חוזרת. הוא הזהיר מהנפקת "תעודות חסינות" לאנשים כאלה, כפי שמדינות רבות, בהן צ'ילה, שוקלות לעשות

רויטרס
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס
בלומברג

ארגון הבריאות העולמי הודיע אתמול (שישי) כי בשלב זה אין כל הוכחה שאנשים שהחלימו מקורונה ויש להם בדם נוגדנים למחלה הינם מוגנים מהידבקות נוספת בנגיף.

בהודעה הזהיר ארגון הבריאות מפני הנפקת "תעודות חסינות" לאנשים שכבר חלו במחלה והבהיר כי השיטה הזו רק מגבירה את הסיכון להתפשטות של הנגיף משום שאנשים כאלה עלולים להתעלם מההנחיות המתפרסמות למניעת התפשטות המחלה.

חלוקת מזון להומלסים בסנטיאגו, צ'ילה, השבוע צילום: CARLOS VERA/רויטרס

ההבהרה מתפרסמת אחרי שצי'לה היתה המדינה הראשונה שהודיעה בשבוע שעבר כי תחל לחלק "תעודות בריאות" לאנשים שנמצא כי החלימו מקורונה. על פי ההחלטה, מרגע שנקבע עבור אותם אנשים כי הם פיתחו נוגדנים בגופם שהופכים אותם כביכול לחסינים מפני הנגיף, אז הם יוכלו לחזור למקומות העבודה שלהם באופן מידי.

החלטת צ'ילה העלתה חששות בקרב מומחי בריאות משום שכבר היו מקרים שהבדיקות הסרולוגיות למציאת הנוגדנים נמצאו שגויות ומשום שישנה סכנה שאנשים ינסו להידבק בכוונה במחלה כדי להשיג את התעודות הללו. למרות זאת גם ארה"ב ומדינות אחרות הודיעו כי הן בוחנות את האפשרות הזו.

אף שישנה תמימות דעים במסקנה כי המפתח לבלימת המגפה הוא "חסינות העדר", עדיין ישנה עמימות בנושאים שונים בנוגע למחלה. למשל, בכל הנוגע ליכולת המדענים לפתח חיסון יעיל ובטוח למחלה או לטווח הזמן בו ניתן למצוא נוגדנים בדמם של אנשים שחלו והחלימו. הידבקות חוזרת אחרי חודשים או שנים שכיחה במקרים של נגיפים אחרים ממשפחת הקורונה. בנוסף, עדיין לא ברור מה אחוז האנשים שצריכים להיות מחוסנים כדי להגן על "העדר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ