לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

שר החוץ של ארה"ב מייק פומפאו הוא שדחק בנשיא דונלד טראמפ לפטר את האחראי על המלחמה בשחיתות במשרדו, כך לפי פקיד בבית הלבן. לפי גורמים דמוקרטיים, שדרשו לפתוח בחקירת הנושא, פומפאו המליץ על פיטורי סטיב ליניק - שעמד בראש משרד המבקר הפנימי במשרד החוץ - לאחר שנפתחה כנגד שר החוץ חקירה פנימית.

טראמפ מינה במקומו של ליניק שגריר המקורב לסגן הנשיא מייק פנס. בתגובה לפיטורים, הודיעו חבר הקונגרס אליוט אנגל, יו"ר ועדת החוץ של בית הנבחרים, והסנטור בוב מננדז, חבר בכיר בוועדת החוץ של הסנאט, על פתיחת חקירה בנושא. השניים ציינו שקיימת תבנית של "פיטורי פקידים מסוג זה ממניעים פוליטיים".

פומפאו בתדרוך עיתונאים בגבעת הקפיטול, בתחילת החודשצילום: KEVIN LAMARQUE/רויטרס

שני המחוקקים הדמוקרטים כתבו במכתבים שנשלחו לקונגרס ולמשרד החוץ כי הם סבורים שליניק פתח בחקירת עבירות שביצע פומפאו. לפי דמוקרט אחר, ליניק בדק אם פומפאו עשה שימוש לא ראוי במינוי פוליטי במשרד החוץ כדי שזה יבצע מטלות אישיות למענו ולמען אשתו. "פעולה מעין זו, שמיועדת באופן שקוף להגן על פומפאו, מחבלת בדמוקרטיה שלנו וייתכן שמדובר בנקמה בלתי חוקית", כתבו חברי הקונגרס.

מאז נכנס לתפקידו באפריל 2018, פומפאו עורר יותר ויותר עניין ציבורי בחשד כי השתמש במשאבי המשרד לענייניו האישיים. מננדז קרא לפומפאו להסביר כיצד הוא מצדיק את מסעותיו התכופים לקנזס, אותה ייצג בקונגרס לפני שנכנס למשרד החוץ, תוך שימוש בכספי משרד החוץ ובמטוס המשרד. לרבים ממסעותיו בעולם פומפאו מצרף את אישתו, סוזאן פומפאו, אותה הוא מכנה "מכפילת כוח". כבר בשנה שעברה דווח ב-CNN כי בקונגרס בוחנים אם פומפאו השתמש באופן לא ראוי באנשי הביטחון הפדרליים לסידוריו הפרטיים. עד כה, הדיווחים לא התגבשו לכדי חקירה רשמית.

פומפאו ורעייתו סוזאן באנגולה, בפברוארצילום: POOL/רויטרס

אנגל ומננדז ביקשו שהממשל יעביר אליהם רישומים ומידע הקשורים לפיטורי ליניק, כמו גם "רישומים של חקירות המבקר, שעדיין פתוחות או שטרם הושלמו בזמן פיטוריו של ליניק, ומעורבת בהן לשכתו של השר". הסנאטור מיט רומני, אחד מחברי הקונגרס הרפובליקאים היחידים שהביעו ביקורת גלויה כלפי הנשיא, גינה את פיטורי ליניק. "אין תקדים לפיטוריהם של מבקרי פנים רבים כל כך במשרדי הממשלה", צייץ רומני בטוויטר. "זהו איום לדמוקרטיה". 

החלטתו של טראמפ להדיח את ליניק היא ההדחה האחרונה בסדרת פיטורים של מבקרי פנים במשרדי הממשלה. הנשיא ובעלי בריתו גורסים כי המבקרים מתנגדים לאג'נדה שלו. במכתב המודיע ליושבת ראש בית הנבחרים, ננסי פלוסי, על פיטורי ליניק, כתב טראמפ ש"חיוני שיהיה לי אמון מלא במינויים המכהנים כמבקרי פנים, וזה כבר לא המצב עם המבקר הזה". על פי החוק, על הממשל להודיע לקונגרס 30 יום לפני שפיטוריו של מבקר פנים נכנסים לתוקף. ליניק אמור לעזוב את תפקידו בתום פרק זמן זה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ