גרדיאן
רויטרס

מניין המתים ממגפת הקורונה במקסיקו עשוי להיות גבוה בכמה אלפים מהנתונים הרשמיים שהציגה הממשלה — כך עולה מדו"ח עצמאי שפורסם אתמול (שני) במגזין "נקסוס". מחברי הדו"ח, מפתח התוכנה מריו רומרו זבאלה והיועצת הכלכלית לוריאן דספגל, מצאו כי בבירה מקסיקו סיטי לבדה נרשם בארבעה וחצי החודשים הראשונים של 2020 זינוק של יותר מ-8,000 מקרי מוות בהשוואה לממוצע בתקופה המקבילה בשנים קודמות.

לפי נתוני התחלואה ממגפת הקורונה שהציגה הממשלה המקסיקאית, יותר מ-71 אלף בני אדם נדבקו בנגיף עד כה, ויותר מ-7,600 מהם מתו מהמחלה שלה הוא גורם, Covid-19. לדברי ראשת העיר מקסיקו סיטי, קלאודיה שיינבאום, 1,963 מקרי מוות בעיר נקשרו לקורונה. על אף הספקות לגבי דיווחי הממשלה, בין היתר בשל מיעוט בדיקות לאיתור חולים, שיעור התמותה מהמגפה באזור הבירה הוא הגבוה ביותר במקסיקו.

זבאלה ודספגל, שבחנו את נתוני מרשם התושבים במקסיקו סיטי, מדווחים על עלייה של 37% בשיעור התמותה בעיר באפריל השנה, לעומת הממוצע הרב-שנתי. לדבריהם, לא כל המקרים הנוספים נגרמו ישירות מנגיף הקורונה, אולם ישנם מקרים בהם אנשים שנמנעו מפנייה לבית חולים מחשש להידבקות — מתו ממחלות וסיבוכים אחרים.

בדיקה נפרדת שערכה סוכנות הידיעות רויטרס, על סמך סקירת דיווחיהם של 13 בתי לוויות במקסיקו סיטי בשבוע הראשון של חודש מאי, מעלה כי שיעור התמותה העודפת היה גבוה פי 2.5 לפחות מהנתונים שהציגה הממשלה. לדברי דספגל, הדו"ח הוא הצעד הראשון בניסיון לאמוד את ממדי המגפה האמיתיים במדינה. "חקירת מקרי המוות הנוספים מסייעת להצביע על העלייה בשיעור התמותה בזמן משבר הקורונה, אבל היא היא לא מספיקה כדי לקשור ישירות את כל המתים לפגיעת הנגיף", הסבירה.

הן ברשויות הפדרליות והן ראשת העיר של מקסיקו סיטי הכחישו כי נעשו פעולות מכוונות לטיוח נתוני התחלואה. מתחילת המגפה ממשלת מקסיקו מיעטה לערוך בדיקות לאיתור חולים, ונכון ל-15 במאי דווח על שיעור של 99 בדיקות לכל מאה אלף אזרחים — מהנמוכים במדינות אמריקה הלטינית. "נוכח המספר הנמוך של מקרי מוות במקסיקו, סביר להניח שאנחנו לא מצליחים לאתר את כל החולים", הוסיף זבאלה.

חולה המחובר למכונת הנשמה מועבר לבית חולים במקסיקו סיטי, אתמולצילום: Rebecca Blackwell/אי־פי

הוגו לופס־גאטל, סגן שר הבריאות שהופקד על ניהול מדיניות הממשלה למאבק בקורונה במקסיקו, העריך בעבר כי שיא המגפה יגיע בשליש הראשון של חודש מאי, עם כ-6,000 מתים. לופס־גאטל, אפידמיולוג בהכשרתו, הצטרף לאמירותיו של הנשיא אנדרס מנואל לופס אוברדור כי מקסיקו "שיטחה את העקומה".

הנשיא לופס אוברדור דבק בטענה כי מקסיקו הצליחה להביס את המגפה, ומקדם תוכניות לפתיחה מחדש של המשק, בשלבים, על אף העלייה בנתוני התחלואה. ביום שישי דווח על זינוק בגידול היומי במניין המתים מקורונה, עם שיא של 479 מקרי מוות חדשים.

סכנת הגל השני

מספר החולים בנגיף ברחבי העולם חצה היום את רף ה-5.5 מיליון, ומניין המתים העולמי עומד על יותר מ-346 אלף בני אדם. ארגון הבריאות העולמי הזהיר אמש כי מדינות שבהן נרשמה כבר דעיכה של מגפת הקורונה עלולות לעמוד בפני סכנה של "התפרצות מיידית של גל שני" — אם ימהרו להסיר את ההגבלות שהטילו כדי לבלום את התפשטותה.

לדברי ראש מערך החירום של הארגון, ד"ר מייקל ראיין, העולם נמצא עתה רק באמצעו של הגל הראשון של המגפה. בדיון מקוון שהוביל הוסיף ראיין כי בדרום אסיה, באפריקה בדרום אמריקה ובמרכזה ישנה עדיין מגמת עלייה בנתוני התחלואה.

ראיין הוסיף כי מגפות מגיעות בגלים, והגל השני מגיע לרוב כמה חודשים אחרי הראשון. "ייתכן מאוד שמדינות רבות יתמודדו עם מציאות כזו בעוד חודשים ספורים", אמר. "אבל אנחנו צריכים להיות מודעים לאפשרות של זינוק פתאומי בנתוני התחלואה. אי אפשר להניח שמגמת הדעיכה תימשך בהכרח ושיש לנו חודשים להתכונן לגל הבא".

לדבריו, מדינות באירופה ובצפון אמריקה צריכות לדבוק בהנחיות הריחוק הפיזי ובצעדים מתחום שמירה על בריאות הציבור — לצד המשך המעקב אחר חולים, עריכת בדיקות לאיתורם וכן "החלת אסטרטגיה מקיפה שתבטיח את המשך מגמת הירידה ללא עליות מפתיעות במספרי החולים".

בנוסף ארגון הבריאות העולמי הודיע היום כי הוא מחשיב את מדינות יבשת אמריקה, ובמיוחד דרום אמריקה, כמוקד מגפת הקורונה הנוכחי והתריע כי כעת זה לא הזמן שהמדינות יקלו בהגבלות שנועדו למנוע את התפשטות המחלה. דוברת מטעם הארגון מסרה כי המגפה מואצת במדינות כמו ברזיל, שם מספר המתים שדווחו בשבוע האחרון היה הגבוה ביותר בעולם במשך שבעה ימים רצופים – מאז החלה המגפה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ