בעקבות פסיקת בית משפט, נישואי זוגות חד-מיניים הפכו לחוקיים בקוסטה ריקה

ב-2018 הקציב ביהמ"ש העליון למדינה שנה וחצי להסדיר בחקיקה נישואים של זוגות גאים, אחרת יפקע תוקפו של האיסור שהוטל על כך. מאמץ אחרון של השמרנים לדחות את המועד נכשל, וקוסטה ריקה הפכה למדינה הראשונה במרכז אמריקה שבה הדבר מותר

אי-פי
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הפגנה מול בית המשפט העליון בסן חוסה, בקריאה להתיר בחוק נישואים חד-מיניים, ב-2018
הפגנה מול בית המשפט העליון בסן חוסה, בקריאה להתיר בחוק נישואים חד-מיניים, ב-2018צילום: AFP

נישואי זוגות חד-מיניים בקוסטה ריקה הפכו היום (שלישי) לחוקיים, שנה וחצי אחרי פסיקת בית המשפט העליון במדינה לפיה האיסור עליהם היה בלתי חוקתי. קוסטה ריקה היא המדינה השישית באמריקה הלטינית והראשונה במרכז אמריקה המתירה נישואים חד-מיניים. לפני כשנה התירה זאת אקוודור, ובכמה מדינות במקסיקו החוק אינו אוסר על כך. גם ארגנטינה, ברזיל, קולומביה ואורווגאי הסדירו בחוק נישואי זוגות גאים.

ב-2018 פרסם בית המשפט הפנים אמריקאי לזכויות אדם חוות דעת כי מדינות החתומות על האמנה האמריקאית לזכויות אדם צריכות להתיר בחוק נישואים חד-מיניים. בית המשפט העליון בקוסטה ריקה אימץ את חוות הדעת והקציב למדינה 18 חודשים להסדיר בחקיקה את הנושא, תוך שהוא מציין כי הימנעות מכך תביא לפקיעת האיסור ב-26 מאי 2020.

זוג נשים שנישאו זמן קצר אחרי פקיעת האיסור בחוק, בחצות הלילהצילום: AFP

ההחלטה אז העניקה רוח גבית למועמדותו לנשיאות של קרלוס אלוורדו קסאדה, שתמך בזכויות להט"ב וניצח בבחירות את המועמד השמרן, בריסיו אלוורדו מונוז. מוקדם יותר החודש ניסו מחוקקים שמרנים להעביר בפרלמנט החלטה שנועדה להקצות שנה וחצי נוספות לדיוני החקיקה, שטרם הושלמו. אולם, המהלך כשל.

זוגות גאים ברחבי קוסטה ריקה קבעו מראש לקיים היום טקסי נישואים, רובם במסגרת מצומצמת בשל הגבלות הריחוק הפיזי שהכתיב המאבק במגפת הקורונה. לקראת פקיעת המועד שהקציב בית המשפט, הופץ קמפיין לציון המאורע ההיסטורי במדינה, תחת השם "אני מסכימ/ה". הקמפיין כולל סיקור בערוצי הטלוויזיה והודעות תמיכה מוקלטות של ידוענים וכן של נציבת זכויות האדם של האו"ם מישל בצ'לט, נשיאת צ'ילה לשעבר.

"זה ממלא אותנו באושר", אמרה ג'יה מירנדה, העומדת בראש הקמפיין. "זה ניצחון עבור קוסטה ריקה, ובכלל עבור האהבה". לדבריה, ביטול האיסור בחוק על נישואי זוגות גאים יעזור למנוע אפלייה של חברי קהילת הלהט"ב ויהפוך את המדינה למקום משגשג ואטרקטיבי יותר עבור תיירים. 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ